מרכז חוסן חדש במועצה האזורית בני שמעוןהמועצה האזורית בני שמעון מקימה מרכז חוסן מועצתי שייתן מענה בנושאי חירום וטראומה לתושבי המועצה. התפרצות מגפת הקורונה והצורך במתן מענה מתאים לתושבים, הכריעו את הכף לטובת הקמת המרכז

ממשלת ישראל הקימה עד היום מרכזי חוסן ביישובי עוטף עזה ובאשקלון. למרות הבטחות חוזרות ונשנות לדון בבקשות ראשי הרשויות המרוחקות יותר להקמת מרכזי חוסן בתחומן, עד היום לא הייתה התקדמות בנושא. המועצה האזורית בני שמעון החליטה שלא להמתין להחלטות הממשלה ולהקים בעצמה מרכז חוסן.

מרכז החוסן יאגם בתוכו פעילויות המתקיימות כבר היום במועצה, בעיקר באגף לשירותים חברתיים אבל גם באגפי מועצה אחרים ויאפשר הרחבה של השירותים הניתנים היום לתושבים. המרכז יפעל בשלושה צירים: ציר החירום שיעסוק בחיזוק והכשרת צוותי החירום היישובים והמועצתיים, ציר החוסן הקהילתי, שיעסוק בחיזוק המנהיגות המקומית, פיתוח לכידות וחוסן בקהילה ויצירת מנגנוני התערבות ותוכניות התערבות, לקהילות ולפרטים וציר הטיפול הקליני שיאפשר מתן טיפול קליני בשגרה ובחירום, למשפחות ולפרטים לכל הגילאים.

ניזר זמיר. צילום: יח"צ

עדית אטינגר, מנהלת האגף לשירותים חברתיים במועצת בני שמעון: "המחקרים מראים על קשר ישיר בין החוסן הקהילתי והחוסן האישי במצבי טראומה. זה יהיה כלי מועצתי שיהיה קהילתי וטיפולי כאחד וייתן התייחסות שלמה למצבי שגרה וגם מענה בחירום ולאחר חירום. הקורונה היא סוג של טראומה מתמשכת ואנחנו כבר רואים את השלכותיה בכל הגילאים. "הבעיות הנפשיות וההתפוררות החברתית מתפרצים אחרי משבר ואנחנו צריכים להיות ערוכים לכך. אנחנו לא בונים יש מאין אלא מרחיבים את השירותים הקיימים היום במענים שאנחנו נותנים לתושבים, גם בשגרה וגם בחירום וביצירת מימשקים משותפים עם מחלקות ואגפים אחרים. מרכז החוסן יאפשר לנו עלות מדרגה במענה שאנחנו נותנים לקהילות וליישובים".

ניר זמיר, ראש המועצה האזורית בני שמעון: "זה מהלך פורץ דרך. אין לי ספק שבלי להתכוון לכך הגענו לרגע הנכון להקים מרכז חוסן. התפרצות מגיפת הקורונה שינתה את ההתייחסות שלנו לטראומה מהקצה אל הקצה וחיזקה את הצורך במרכז חוסן. טראומה היא לא רק נפילה של טילים או תקופה של מצב בטחוני קשה. תחשבו על הילדים, הצעירים, המבוגרים או דור הביניים שהולכים לאיבוד בגלל הקורונה ומה המשמעויות של זה להם, ולחברה. בנוסף לכך, על פי תרחישי העימות הגדול הבא, כל מדינת ישראל תהיה קו עימות. משתי הסיבות האלו, הקורונה והעימות הגדול הבא, אני בטוח שאנחנו פורצי דרך ורשויות רבות ילכו בעקבותינו ואני מאמין שבשלב כלשהו המדינה תאמץ את המודל ותממן אותו".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה