על פי הפרסומים האחרונים, אוניות עם מכולות מזון סורבו בשבועיים האחרונים להתקבל בנמלי חיפה ואשדוד, מאחר שעגנו קודם לכן באיטליה. מכולות של פירות ובהן תפוחים ואגסים מספרד, איטליה, צרפת וארה"ב, עוכבו מחוץ לנמלים וחלקן נשלחו ללימסול.
ההתפתחויות הללו משקפות את חשיבות החקלאות הישראלית בהבטחת אספקת המזון בישראל.
מספר המשקים הישראלים צנח בעשרות אחוזים ב-25 שנים האחרונות. חקלאים טוענים כי  אם המשבר יימשך לאורך זמן, החקלאות המקומית לא תוכל להזין את כולם. בנוסף, לעליית מחירי המזון.
מתנדבים אמש בקטיף אצל חקלאי בנווה ימין שנותר ללא ידיים עובדות
בימים האחרונים הגיעו פניות לשומר החדש מחקלאים הזקוקים לסיוע בידיים עובדות מידי. לאור המצב הקימו בשומר החדש חמ"ל ייעודי לקליטת פניות חקלאים מרחבי הארץ הזקוקים באופן מידי לעובדים או מתנדבים והחלו בגיוס מתנדבים ועובדים במקביל.
יואל זילברמן, מנכ"ל ומייסד השומר החדש: "זו מכה כפולה למדינה. מצד אחד מזון לא נכנס, מצד שני חקלאים לא יכולים לקטוף את הירקות והפירות שלהם. אנו חייבים להיערך לזה ולרתום את כל מי שאפשר כדי להבטיח פירות וירקות מקומיים. זו גם ההזדמנות שלנו לעזור ולשמור על החקלאים כדי שיוכלו להמשיך ולהאכיל את כלל אזרחי המדינה".
אריה עטון, חקלאי מנווה ימין שנתקע ללא עובדים בעקבות המשבר: "אני מגדל קישואים וזו התקופה הכי קריטית שלי בשדה. בגלל הקורונה שהתפרצה והגיעה למדינה, יש לנו בעיות עם הפועלים. פניתי לשומר החדש והם הגיעו מידית לשטח לסייע. כמוני יש משקים רבים שזקוקים לסיוע בידיים עובדות".
פניות חקלאים ומתנדבים לחמ"ל בטלפון: 5388* או באתר השומר החדש: hashomer.org.il