דוח הפשיעה החקלאית של השומר החדש לשנת 2020 חושף נתונים קשים על מצב החקלאות בישראלארגון השומר החדש מפרסם את דוח הפשיעה החקלאית לשנת 2020 ומציג תמונת מצב מדאיגה, שבה כמות הפשיעה הולכת ועולה, אך הפניות למשטרה ולגורמי האכיפה הולכות ומתמעטות, בשל טיפול לא מספק בבעיה.
מהדוח עולה כי בשנת 2020 התרחשו 2,172 אירועי פשיעה חקלאית, בהשוואה ל- 1,481 אירועים שהתרחשו בשנת 2019, כלומר, עלייה של 46.6% במספר האירועים השנתיים. מרבית אירועי הפשיעה (59%) הם גניבות של תוצרת חקלאית וציוד חקלאי, ו- 58% מהחקלאים העידו כי סבלו השנה מאירועי פשיעה חקלאית.

למרות שנגרם להם נזק כלכלי עצום (נאמד ב- 23,518,535 מיליון ₪, עלייה של 10% בהשוואה לשנת 2019) והם חשופים לסכנות ואלימות (68% מהחקלאים סיפרו שהם מרגישים פגיעה בתחושת הביטחון האישי שלהם), נראה שהחקלאים לא ממהרים לדווח על מקרי הפשיעה למשטרה. כ- 35% מהם אמרו שאינם מדווחים בשל חוסר אמון, היעדר טיפול ואוזלת היד של המשטרה. החקלאים שבוחרים לדווח מציינים כי הם עושים זאת בשביל הביטוח בלבד. 

מתוך הדוח

ואכן, הנתונים מראים כי כ- 60% מתיקי הפשיעה החקלאית בארץ נסגרו בגלל "חוסר עניין לציבור" בעוד שרק ב-3% מהמקרים הוגש כתב אישום. כתוצאה מכך, 81% מהחקלאים מעידים כי הם מרגישים שהם לבד בחזית המאבק כנגד פשיעה חקלאית. 

צילומים שירה : מיה טנר

שירה הרפז, דור שני לחקלאים בארץ: "בשנה האחרונה זה נהיה גיהינום. שלוש פעמים ביום אנחנו מוצאים גנבים בשטח, חלקם בורחים אבל חלקם פשוט לא סופרים אותך. שברו לנו את החלונות של הטרקטור, גונבים לנו פירות על בסיס יומי. לפני שנה חתכו לנו את הניילונים של החממות. אנחנו מגיעים לנזקים של מאות אלפי שקלים בשנה, ואנחנו מרגישים שאין מה לעשות".

צילום : מיה טנר 

גלעד נופר, דור שלישי לחקלאים בארץ: "חוץ מהנזק הכלכלי המטורף, יש גם את הפחד, לאן עוד זה יכול להגיע? למשפחה, לבית? זה משהו שחייבים לעצור אותו". 

מנכ"ל ומייסד ארגון "השומר החדש", יואל זילברמן, מתייחס לפשיעה החקלאית כחלק מתופעה הולכת וגוברת של אלימות וחוסר שליטה שמתבטאים בכל התחומים: "שגרת החיים היא שאלפי עסקים נדרשים לשלם פרוטקשן לעבריינים, רציחות יומיומיות בחברה הערבית ורצח נשים, בנייה בלתי חוקית בהיקפים של מאות אלפי מבנים, כמות בלתי נתפסת של נשק לא חוקי, השתלטות פיראטית על מאות אלפי דונמים, טרור וגניבות חקלאיות בכמויות אדירות, ובפועל, באזורים רבים כמעט שאין נוכחות משטרתית או אכיפה כלשהי. הציבור עומד עם ציפייה ברורה שמנהיגות המדינה תמציא את עצמה מחדש ותפעל ללא לאות כדי למנוע את קריסת המשילות ואובדן הביטחון האישי במדינה." 

מתוך הדוח

ארגון השומר החדש שם לו למטרה להציף את תופעת הפשיעה החקלאית בקרב אזרחי ישראל, מעצבי המדיניות ומקבלי ההחלטות כפי שאנו מכירים אותה מהעשייה היומיות בשטח. הדוח מהווה כלי להיכרות מעמיקה עם היקף תופעת הפשיעה החקלאית וזאת לצד השפעותיה של הפשיעה החקלאית על החקלאים והחקלאות בישראל – הנמצאים בחזית המאבק.  

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה