הביטוח הלאומי: נשים שנכנסו להריון בזמן חל"ת אינן זכאיות לדמי לידהמשבר הקורונה מציב אותנו במצבים מורכבים, עליהם לא נתן המחוקק את הדעת. כך לדוגמא, נשים שהוצאו לחל"ת (חופשה ללא תשלום) בעקבות הסגרים בישראל, לא יהיו זכאיות לדמי לידה - כך זה החוק. בביטוח הלאומי פועלים לשינוי המצב הנוכחי

.
נשים שנכנסו להיריון בזמן החל"ת ולא עבדו בכלל בתקופת ההיריון - לפי החוק הקיים לא יוכלו לקבל דמי לידה או דמי אבטלה לאחר הלידה.
.
במשבר הקורונה נקלענו למצבים אבסורדיים בהם על פי החוק, ישנה פגיעה בזכויות סוציאליות בסיסיות של אוכלוסיות מסוימות, וככל שהמשבר מתמשך, יותר מהן משלמות את המחיר.
.
המחוקק לא נתן את הדעת לתוצריו של משבר כזה קיצוני וכעת הביטוח הלאומי מבקש לשנות את החוק בשבילכן כדי לשנות את המצב הזה.
.
ההסבר המלא:
נכון להיום, רק אם אישה בהריון הפסיקה לעבוד במהלך ההריון, היא זכאית לדמי לידה. 
.
אבל אז הגיעה הקורונה ויצרה מצב בעייתי - אם נכנסת להיריון בזמן החל"ת ומאז את מקבלת דמי אבטלה - כלומר הפסקת לעבוד לפני שנכנסת להיריון. החוק הקיים לא מאפשר לנו לשלם לך דמי לידה במקרה כזה.
.
ולמה לא תוכלי להמשיך לקבל דמי אבטלה?
כדי לקבל דמי אבטלה, את חייבת להיות זמינה ופנויה לעבודה - כאמור, זה החוק.
.
אבל במקביל, לפי חוק עבודת נשים, אסור להעסיק את אותך בתקופת הלידה וההורות (חופשת הלידה) - לכן גם דמי אבטלה לא ניתן לשלם בתקופה שלאחר הלידה.
.
זה לא פוגע רק באמהות, אלא גם באבות שלא יוכלו לממש את זכאותם לדמי לידה לאב. רק אם האם זכאית לדמי לידה אז האב יכול להחליף אותה בחלק מהתקופה ולקבל בעצמו את דמי הלידה.
.
אז מה קורה עכשיו?
בביטוח הלאומי נאבקים כדי לתקן את המצב הזה מהר לפני שהכנסת מתפזרת, ונמצאים בשיחות כבר תקופה ארוכה עם משרד האוצר כדי להביא לתיקון החוק בהקדם. עד אז, חשוב שתדעו על המצב הקיים.
.
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה