הממתיק המלאכותי הנפוץ בעולם עלול לסרטן?

$(function(){})
להאזנה לתוכן:

רעידת אדמה צפויה להיות בעולם המזון כאשר גוף המחקר של ארגון הבריאות העולמי יכריז בחודש הקרוב כי הממתיק המלאכותי הנפוץ (אספרטיים), עלול לסרטן.
הדיווח הזה עלול לטלטל את שוק המזון והמשקאות בעולם, משום שאין כמעט משקה (כמו קולה זירו) או מזון דיאט בלי אספרטיים.

לפי הדיווח, סוכנות המחקר הבינלאומית לסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי תכריז ב-14 ביולי שאספרטיים הוא "גורם אפשרי לסרטן בבני אדם".

ב-1981, הכריז ארגון הבריאות העולמי על אספרטיים כבטוח לשימוש, בגבולות צריכה סבירים. למשל, אדם מבוגר ששוקל 60 ק"ג יצטרך לשתות 36-12 פחיות של משקה דיאטטי (תלוי בסוג ובכמות) כדי שייווצר סיכון לבריאותו.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים על שימוש באספרטיים. בשנה שעברה הוכח במחקר שנערך בקרב 100 אלף בוגרים בצרפת שמי שצורך כמויות גדולות של אספרטיים נמצא בסיכון גבוה יותר ללקות בסרטן.

מכון Ramazzini האיטלקי ערך בתחילת שנות ה-2000 מחקר על עכברים וחולדות שפיתחו במעבדה סרטן לאחר שצרכו אספרטיים.

אף שהודעות של סוכנות המחקר הבינלאומית לסרטן אינן מחייבות את תעשיית המזון, הן כבר הובילו בעבר לתביעות וללחץ על יצרנים לשנות רכיבים. הודעה זו כנראה לא תכלול הצהרה בדבר כמות שאותה יכול אדם לצרוך באופן בטוח, משום שהגוף האחראי לכך בארגון הבריאות העולמי (JECFA) יצטרך לגבש החלטה בנושא יחד עם הרגולטורים השונים.

לפני כחודשיים פרסם ארגון הבריאות העולמי מסמך הנחיות חדש שבו הזהיר כי השימוש בתחליפי סוכר אינו מוביל להרזיה ואף מגביר את הסיכון למחלות כרוניות ולתמותה מוקדמת.

ההמלצות מבוססות על ממצאי סקירה של הספרות הרפואית המצביעה על כך ששימוש בתחליפי סוכר אינו מקנה תועלת ארוכת טווח בהפחתת שומן הגוף במבוגרים או בילדים. תוצאות הסקירה מצביעות גם על כך שהשימוש בתחליפי הסוכר עלול להגביר את הסיכון לסוכרת סוג 2 (סוכרת "מבוגרים"), מחלות לב וכלי דם ואף תמותה מוקדמת במבוגרים.

פרנצ'סקו ברנקה, מנהל המחלקה לתזונה בארגון אמר - "אנשים צריכים למצוא דרכים אחרות להחלפת השימוש בסוכרים ובמקומם לצרוך סוכרים טבעיים כמו פירות, או מזון ומשקאות לא ממותקים. ממתיקים מלאכותיים אינם חיוניים ואין להם ערך תזונתי. מומלץ להפחית לחלוטין את המתוק במזון החל בשלב מוקדם בחיים, כדי לשפר את הבריאות".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה