צילום דוברות משטרה

 מטחים כבדים נורו לכל אזור הדרום, מבאר שבע ועד רחובות. באשקלון פגע טיל במפעל בעיר. כוחות ההצלה העניקו טיפול רפואי ראשוני לשלושה נפגעים, שניים במצב אנוש ואחד במצב בינוני. מותו של אחד הנפגעים נקבע בבית החולים.

באירוע אחר, זמן קצר אחר כך, טיל קורנט נורה לעבר רכב אזרחי בסמוך לצומת ארז. כוחות ההצלה שהוזעקו למקום פינו את הפצוע במצב אנוש לבית החולים ברזילי - שם נקבע מותו.

צה"ל ממשיך בתקיפות הנרחבות בעזה - גם אירגוני המחבלים ממשיכים בירי מטחים כבדים לעבר ישראל.

הפגיעה במפעל באשקלון (צילום: דוברות המשטרה)

מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה, ראש הממשלה הכריז על  מצב מיוחד בעורף במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה, זאת למשך 48 השעות הקרובות - מצב מיוחד בעורף הוא מצב חוקי בישראל, המוכרז בעת שאוכלוסייה אזרחית בעורף מצויה תחת מתקפה ממושכת, על מנת להקנות לשלטונות סמכויות שונות שיאפשרו לשמור על הסדר הציבורי ועל שלומם של האזרחים. הסדר זה נקבע כתיקון לחוק ההתגוננות האזרחית בשנת 1997, כחלק מהלקחים שהופקו בעקבותמלחמת המפרץ והמבצעים "דין וחשבון" ו"ענבי זעם", לאחר שהתברר כי כוחות הביטחון יכולים להשתמש בסמכויותיהם בעת התקפה, אך לא בזמן הפוגה.

בתקופה ובאזור שבהם הוכרז מצב מיוחד בעורף, רשאים הרמטכ"ל, סגנו, ראש אג"ם, אלוף פיקוד העורף ואלוף הפיקוד שבמרחבו הוכרז מצב מיוחד בעורף, לתת הוראות לציבור הנדרשות להצלת חיי אדם או רכוש או לשמירתם, ובכלל זה לחייבם לשהות במקומות מסוימים, כגון שהייה בבתים או במקלטים, לאסור או להגביל את הלימודים במוסדות חינוך ולתת הוראות לגבי ציוד אישי, לצורכי התגוננות אזרחית. חיילי פיקוד העורף וחברי ארגוני עזר הפועלים בהנחייתו רשאים לתת הוראות לאזרחים הדרושות לשם שמירתם או הצלתם של חיים ורכוש בשטח מותקף. כוחות פיקוד העורף מוסמכים לפנות בעצמם חומרים מסוכניםממפעלים ואף להורות על סגירת מפעלים המחזיקים חומרים אלה.

ההכרזה של ראש הממשלה

‏ יש לכך בעיקר משמעויות כלכליות עבור אזרחים (מנגנון פיצויי ימי עבודה, עסקים, תיירות, חקלאות). נקווה שמשרדי הממשלה יזכרו את ההחלטה הזאת עם שוך הקרבות, ולא יערימו קשיים ביורוקרטים לדורשי הפיצויים, כפי שנהגו לעשות בעבר.

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (א') , אמר נתניהו כי "הנחיתי את צה"ל להמשיך את התקיפות המסיבית בעזה ולעבות בכוחות שריון, ארטילריה וחי"ר". עוד אמר ראש הממשלה, כי "החמאס משלם מחיר כבד מאוד לא רק על פעולותיו אלא גם על פעולות הג'יהאד".