צילום יוסי איפרגן קק"ל

במסגרת שותפות אסטרטגית חדשה של קרן קימת עם המכינות הקדם צבאיות אופק, שהוקמו   על ידי הסוכנות היהודית, כ-600 חניכי מכינות אופק הגיעו בסוף השבוע האחרון לאירוע "עולים הנגבה" בעוטף עזה. במשך יומיים, במסגרת הפעילות המשותפת עם מחלקת הייעור של קק"ל, הרשויות המקומיות, כב"א נגב, ובאמצעות המחלקה לחינוך בפריפריה בחטיבת החינוך של קק"ל, התפרשו החניכים במספר מוקדים בעוטף עזה ועזרו בשיקום היערות שנשרפו בטרור העפיפונים האחרון. החניכים לקחו חלק בפעילות גזימת עצים שרופים, פינוי גזם מסוכן, סידור וניקוי שבילים ועוד.

 

לאחר מכן נסעו החניכים לאולם הכנסים במועצת אשכול שם קיימו שיחות עם דמויות מפתח מהאזור. יאיר פרג'ון, יזם חברתי וראש מועצת חוף אשקלון לשעבר סיפר על ההתמודדות של תושבי העוטף ועל המשמעות של הערבות ההדדית של חניכי המכינות הקדם-צבאיות. בנוסף הגיע להרצות ז'אן ברמן, תושב מועצת אשכול שנפצע מרסיס במהלך מבצע צוק איתן, בזמן מסיבת יום ההולדת של בנו. ז'אן סיפר על ההתמודדות שלו כאבא וכאזרח שנפצע בביתו ועל כך שבחר, למרות הכל, לחזור לגור בעוטף. לאחר ההרצאות נסעו החניכים לניצנה ללינת אוהלים ובישולי שדה. בערב, לפני ערב שירה עברית, הקרינו לחניכים ברכה מצולמת של דניאל עטר, יו"ר קק"ל. למחרת, קמו החניכים לריצת ניווט מסביב לאגם ניצנה.

 

"אני גאה בחניכי המכינות הקדם צבאיות" בירך דניאל עטר, יו"ר קק"ל. "בעיני, עצם ההליכה למכינה היא אמירה משמעותית וחשובה. העם היהודי  מאז ומעולם קם והתחזק מתנועות הנוער, ולהם גם חלק משמעותי בבניית ארץ ישראל לאחר אלפיים שנות גלות. הפעילות שלכם חשובה לעולם הערכים ולעתידה של מדינת ישראל, ואין לי ספק שמכם תצמח המנהיגות העתידית של מדינת ישראל. אני שמח על הפעילות שלכם בעוטף עזה ובכלל באזור הנגב. תמשיכו בדרך שלכם, תמשיכו לשירות צבאי משמעותי ואז תבואו ותגשימו את עצמכם בהתיישבות בנגב ובגליל. אני מאחל לכם שתיהנו ממה שאתם עושים, אתם עתידו של העם".  

 

רועי מרציאנו, רכז מכינות אופק ארצי מטעם קק"ל, סיפר: "השותפות של קק"ל עם מכינות אופק, בעיקר של בני נוער מהפריפריה, היא אמירה משמעותית וחשובה מאין כמותה המסייעת לחניכים בסופו של דבר להתחבר לארץ ולחברה הישראלית. אנו בקק"ל מאמינים כי אלו ילכו עם החניכים בעתיד גם לשירות הצבאי ובכלל לחיים האזרחיים. הפעילות המשותפת הראשונה נוצרה כחלק מאמירה של הנוער בישראל: 'לחבק את תושבי עוטף עזה ולייצר ערבות הדדית בין בני הנוער לבין תושבי העוטף, השכפ"צ של מדינת ישראל'. כל זה חלק מהחיבור לארץ ולנגב תוך הכרת מפעלי ההתיישבות והחינוך של קק"ל בשנים האחרונות".