הפגנות מחאה אלימות ברצועה (רויטרס)

ב־15 במאי יציינו הפלסטינים את “יום הנכבה”, הוא יום “האסון”, המציין את בריחתם או גירושם של כ־700 אלף פליטים למדינות ערב ולשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה במלחמת העצמאות. מאז שנות ה־90 הפלסטינים מציינים את היום הזה ב־15 במאי, שהוא יום ההכרזה הרשמי של מדינת ישראל ב־1948.

עקב כך ראשי הרשויות ביישובי עוטף עזה , פרסמו הודעה לתושבים המציינת שביום רביעי  ישנו צפי להפרות סדר על רצועת הגבול וצפי לעימותים עם כוחות צה"ל . לאור כך תורגש תנועה ערה של כוחות באזור . 

ההנחיות:

יש להזהר מבלוני נפץ ובעירה ולעדכן את המשטרה והרשב"צ של הישוב או המקום. עוד הוסיפו החיכוך הצפוי עלול לגרום להתדרדרות והסלמה. 

אנדרטת החץ השחור וגבעת יאנוצ'וק יסגרו מחר החל מהשעה 10:00 

עבודות חקלאיות קרובות לגדר לפי תיאום בלבד

יש לעדכן אירועי התיישבות מעל 100 איש

תושבים שיעדיפו להכנס ולצאת משער המילוט יוכלו לעשות זאת החל מהשעה 10:00 

שגרירות ארה"ב באזהרה ביטחונית 

גם שגרירות ארצות הברית בישראל פרסמה אמש אזהרה ביטחונית לאזרחים אמריקנים  השוהים בישראל . 

האזהרה שפורסמה "לרגל יום השנה לפתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים שיהיה ב-14 במאי ולרגל האירועים האלימים שהיו אז לאורך הגדר בין ישראל לבין עזה". לפי האזהרה האמריקנית, "ארגוני טרור עלולים לנצל את יום השנה שמקביל לאירויזיון, או ליום הנכבה לבצע מחאות אלימות או פיגועי טרור. "תקריות ביטחוניות יכולות להתרחש מעבר לעזה בכל זמן כפי שהיה בסבב ההסלמה בין 3 ל-5 במאי כאשר רקטות נורו לעבר דרומה של ישראל כולל אשדוד, אשקלון, באר שבע וההתקפות במחצית מרץ לעבר מרכז ישראל".

אתמול (שני) החלה בניית חומה נוספת בגבול רצועת עזה, להגנה על יישובי ישראל מפני ירי טילי נ"ט. זאת, לאחר שלפני כשבוע החלה בניית קיר מגן בסמוך לקיבוץ ארז.  סוללת העפר שתוקם תהיה בסמוך לבתים שנמצאים תחת איום של ירי טילי קורנט, כשבקביל ייפתח ציר חלופי מהחשש לירי טילים לעבר הכניסה ליישוב. ישנם נקודות נוספות בעוטף שצה"ל מקיים ישיבות בניסיון למצוא להן פתרון.