עקב נזקי מזג האוויר בענף החקלאות : 250 מיליון שקלים פיצויים לחקלאיםמזג האוויר שהופך לקיצוני יותר ויותר, הגשמים המאוחרים ואירועי סערה וברד גרמו בשנה החולפת לנזק עצום לגידולים החקלאיים ,מתברר כי היקף הפיצויים לחקלאים בגין נזקי מזג האוויר עומד בשנת 2018 על יותר מ-250 מיליון שקלים. מדובר בזינוק של כ-25% בהיקף הנזקים, לעומת שנת 2017, על פי נתוני קנט, בשנת 2017 שילמה קנט למגדלים השונים כ-200 מיליון שקלים.

 היום (ג') פורסם  כי במהלך השנה החולפת התקבלו בקנט יותר מ-10,000 דיווחים של חקלאים על נזקים שנגרמו לגידולים השונים שברשותם

מדובר בפגעי מזג אוויר בלבד. בקנט ציינו כי "השנה החולפת היא עדות נוספת לכך שמזג האוויר הופך לקיצוני יותר, לבלתי צפוי ומאופיין באירועים נקודתיים ועוצמתיים מאוד המסבים לחקלאות נזקים כבדים בזמן קצר, כאשר במספר אירועי הנזק לא נרשם גידול ביחס לשנת 2017 אולם היקף הנזק שנגרם, בממוצע, מכל אירוע היה גבוה יותר. הצפי הוא שמזג האוויר הקיצוני אף יחמיר בשנים הקרובות ונמשיך להיות עדים לאירועים אקלימיים שיסבו לגידולים החקלאיים נזקים כבדים". 

depositephoto

על פי סיכום נתוני קנט, כ-2,800 התקבלו על נזקים שנגרמו לחקלאים בדרום הארץ.

בקנט מדגישים כי בשל אופיים של נזקי מזג האוויר לגידולים, את חלק מהנזקים הגורמים לחוסר יבול, ניתן יהיה לאמוד רק במהלך שנת 2019.

על פי נתוני קנט, מספר הנזקים הגדול ביותר נגרם לגידולי הפירות (כ-2,750 דיווחי נזקי מזג אוויר) בעיקר לגידולי תפוח עץ, מנגו, דובדבן, שזיף, נקטרינה, אפרסק, אגס ותמר. היקף הפיצויים שתשלם קנט למגדלי הפירות עמד בשנת 2018 על כ-63 מיליון שקלים.

בענף הירקות התקבלו בקנט כ-2,400 דיווחי נזק בעיקר לגידולי העגבניות, בצל, אבטיח ושעועית. בסך הכל תשלם קנט למגדלי הירקות למעלה מ-53 מיליון שקלים בשנה החולפת.

היקפי נזקים משמעותי נרשם גם לגידולי הפלחה (כ-30 מיליון שקלים) ההדרים (כ-14 מיליון), האבוקדו (כ-11 מיליון). גם מגדלי בעלי החיים החקלאיים כגון עופות, בקר ומדגה ספגו בשנה החולפת נזקים כבדים בהיקפים של למעלה מ-70 מיליון שקלים, בעיקר עקב תמותה ממחלות שונות.

"לחקלאי כמעט ואין יכולת להתמודד עם שינויים אלה אלא רק עם הנזקים הכלכליים שמסבים נזקים אלה. גם למדינה יש אינטרס לתת לחקלאים מענה לנזקי מזג האוויר באמצעות הביטוח. בכך המדינה מבטיחה לכלל האוכלוסייה בארץ אספקה רציפה ויציבה של תוצרת חקלאית ומזון טרי, במחירים סבירים".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה