עו"ד עמית יפרח נבחר למזכ״ל תנועת המושביםעו"ד עמית יפרח, נשוי + 4, במקור ממושב אוהד שבעוטף עזה וכיום ממושב ערוגות, בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במדיניות ציבורית כיהן קודם לכך כ-15 שנה כיועמ״ש וכמנהל אגף הקרקעות והאגודות השיתופיות בתנועת המושבים.
השבוע הוא נבחר ע"י הוועדה המתקיימת אחת לארבע שנים למזכ"ל תנועת המושבים.
בשנה האחרונה החליף יפרח את מאיר צור בתפקיד מ"מ המזכ״ל, לאחר שפרש לפני תום הקדנציה. מאז כניסתו לתפקיד, התמודד יפרח עם אתגרי הקורונה וקידם נושאים רבים ומשמעותיים עבור ההתיישבות והחקלאות

עמית יפרח מז"ל תנועת המושבים

תנועת המושבים היא התנועה הגדולה והחשובה ביותר במגזר המושבים בישראל וחברים בה 254 מושבים, שבהם מתגוררים 130 אלף נפש.

הועידה השנה, בשל הנחיות משרד הבריאות, הייתה ועידה משולבת בה נכחו כ-650 איש מכל המושבים ברחבי הארץ, גם בזום וגם פרונטלית במכללת אחוה שבמועצה האזורית באר טוביה.

עמית הוביל את תחום הקרקעות והאגודות שיתופיות במגזר המושבים. בין השאר את מאבקי המושבים בוותמ״ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, שבשנים האחרונות ניסתה להפקיע שטחים חקלאיים רבים מידי המרחב הכפרי לטובת בנייה עירונית) וכן מאבקים בנושאים כגון עדכון תמ״א 35 והקמת הבית השלישי בנחלה. עו"ד יפרח הוביל את החתמת בעלי הנחלות במושבים על חוזי החכירה לדורות והאפשרות לרישום הנחלה בטאבו, לראשונה מאז קום המדינה. בנוסף מכהן עו״ד יפרח גם כנציג ההתיישבות במועצת רשות מקרקעי ישראל.

עם בחירתו אמר עמית יפרח: ״מדובר במעמד מרגש מאוד עבורי. אני רואה בתפקיד מזכ"ל התנועה שליחות וזכות גדולה ואני מתכוון בתפקידי לייצג את המושבים אל מול הכנסת, הממשלה וכמובן להפוך את התנועה לכתובת מקצועית עבור חבריה.

השנה היינו בלמעלה מ-100 מושבים בכל רחבי הארץ, בין הסגרים ובמהלך הסגרים והכל בשביל לתת מענה ולחזק את המושבים, החקלאות והמרחב הכפרי כולו״.

יפרח הוסיף: ״אנו נערכים לקראת הכנסת הבאה, לקדם את הנושאים שכבר התחלנו לקדם בשנה האחרונה כמו חיזוק המשק המשפחתי, חיזוק הענפים המתוכננים, המשך תיקון 116 וביטול הותמ"לים. אני רואה בשותפים שלי במרחב הכפרי- משרד החקלאות, ראשי התנועות המיישבות, המרכז לשלטון האזורי, ראשי המועצות האזוריות, התאחדות חקלאי ישראל והארגונים כשותפים הטבעיים שלי לעבודה ולדרך״.

עוד אמר יפרח ״אני מודה לכל מי שהגיע לועידה, אם בזום ואם פיזית לכאן ולכל המכובדים שהגיעו למעמד מיוחד זה. אני מודה למושבי התנועה, לעובדי התנועה שכולם שליחים שעושים עבודתם למען המרחב הכפרי ומעל לכל אני מודה למשפחה היקרה שלי״.

בועידה בירכו מכובדים רבים ביניהם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר, יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, ח"כ רם בן ברק, ראשי המרחב הכפרי ומכובדים נוספים.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין בירך בסרטון בועידה ואמר: "אני שמח להיות כאן איתכם ולחגוג מאה שנות יישוב, צמיחה ופריחה לתנועת המושבים. תמשיכו ותזכו לממש את משימת היישוב העובד במקומות רבים ונוספים בכל חלקי ארץ ישראל. מי ייתן ודור העתיד של המושבים ימשיכו בתלם אותו חרשו ותיקי תנועת המושבים״.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר נאם בפני המשתתפים: "מאה שנים לאחר הקמת מושב העובדים הראשון בארץ ישראל, תרומתם של המושבים למפעל הציוני אינה ניתנת לערעור. התרומה לכלכלה ולמשק הישראלי, ליישוב הקרקע בגבולות המדינה, התרומה לביטחון ישראל, לתרבות הישראלית. המרחב הכפרי בישראל לא היה דומה לעצמו, ללא מאות המושבים הפרושים לארכה ולרוחבה של המדינה. בשנה האחרונה כשר החקלאות, הייתה לי הזכות הגדולה לעבוד בשיתוף פעולה עם אנשי המרחב הכפרי, ואני מברך על ההזדמנות להיות שותף בחיזוק החקלאות הישראלית יחד עם הקיימות הכלכלית, חברתית ודמוגרפית של המושבים בישראל. אני מברך את ידידי ושותפי לדרך עמית יפרח, על הישגים יוצאי דופן עבור תנועת המושבים, אני סמוך ובטוח כי תמשיך לבצע את עבודתך במסירות ושליחות".

יו״ר מרכז השלטון האזורי, שי חג׳ג׳: ״אני מברך מקרב לב על הבחירה של עמית לתפקיד מזכ״ל תנועת המושבים. מזו תקופה ארוכה, שעמית ואני עובדים יחד יד ביד ובהכירי את יכולותיו, את ניסיונו המקצועי ואת תבונתו, אין בליבי ספק שהוא האיש המתאים ביותר לתפקיד. עמית רשם הישגים רבים בתפקידיו. תנועת המושבים מתמודדת עם אתגרים רבים בעידן זה ואני מאמין שעמית יפרח הוא האיש המתאים להנהיג אותה״.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: ״בישראל של 2021 , חברה שכבר שכחה את מקורותיה ויסודותיה, אין זהות אינטרסים בין שתי תנועותינו. בישראל – 2021 יש בינינו פשוט זהות. נקודה. אני שמח מאוד על העובדה כי גם בימי מאיר צור כמזכ"ל תנועת המושבים ועוד יותר במערכת היחסים עם עמית יפרח, הזהות הזאת באה לידי ביטוי שוב ושוב.

במלאת 100 שנים להקמת המושב הראשון, אני מבקש לברך אתכם ומאחל לכם ולנו כי כך יהיה גם בעתיד וביחד נמשיך להצעיד את המרחב הכפרי לשיפור מתמשך ולצמיחה מתפרצת״.

ראש המועצה האזורית המארחת באר טוביה, קובי אביבי: ״אני מברך את עמית יפרח להיבחרו לתפקיד מזכ״ל תנועת המושבים. אני בטוח שתחזיר אותנו לדרך המלך ולהיות גורם מצליח במדינת ישראל״.

נשיאת מכללת אחוה, פרופ' יפעת ביטון: "תנועת המושבים הוותיקה והחשובה היא שותפה טבעית לחזון של המכללה האקדמית אחוה להפוך את האקדמיה לרלבנטית למרחב הכפרי בו היא פועלת. אירוח ועידת התנועה  הוא סמל לחיבור המתחדש שלה לתחומי היזמות החברתית החינוכית והטכנולוגית של מקצועות העתיד, שאחוה עמלה על פיתוחם".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה