עלייה משמעותית במקרי הכשות נחשיםשימו לב: הקיץ כבר כאן והנחשים יוצאים מהמחילות, כאשר השנה לפי נתוני מגן דוד אדום ישנה עלייה משמעותית במקרי הכשות נחשים

הטמפרטורות עולות והנחשים מתעוררים משנת החורף וחשוב שתהיו ערוכים למפגש עם נחש. קצת נתונים: מתחילת חודש מרץ ועד היום 44 בני אדם הוכשו בארץ, כאשר מדובר בעלייה משמעותית שכן בתקופה המקבילה בשנה שעברה אירעו 23 מקרים של הכשות נחשים. מבין כלל המקרים שאירעו מתחילת חודש מרץ השנה, 2 מאלו שהוכשו טופלו ופונו על ידי צוותי מד"א כשמצבם קשה, 3 במצב בינוני ו-39 במצב קל.

עוד עולה מנתוני מגן דוד אדום כי 17 מכלל אלו שהוכשו הם קטינים מתחת לגיל 18, בהם 4 פעוטות מתחת לגיל 3 כמו כן, 5 מאלו שהוכשו הם קשישים מעל גיל 65. 

צילום באדיבות מד"א

"השנה, עם העלייה בטמפרטורות, כשהנחשים התעוררו משנת החורף שלהם, השטח היה פנוי עבורם, שכן הציבור היה בבתים בשל נגיף הקורונה", מסביר דוראל ארזואן, פראמדיק במגן דוד אדום, לוכד נכשים מוסמך ומדריך מקצועי בתחום. 

עוד מוסיף ארזואן: "בתקופה זו של השנה גוברת פעילותם של נחשים ארסיים כגון הצפע הארץ ישראלי, ועל מנת להימנע מהכשות, ניתן לנקוט בפעילויות מנע כדי לצמצם את המפגש בין בני אדם ונחשים. יש להימנע מהפיכת סלעים ואבנים, לנקוט משנה זהירות בזמן ישיבה על מדשאות וקרקע חשופה בטבע, ולא ללכת יחפים או בסנדלים במקומות אלה. בחצרות בתים, יש להקפיד על גיזום צמחייה ופינוי אשפה".

"במקרים בהם אנשים נפגעים כשהם נמצאים בשטח הפתוח ולא בכתובת מסודרת, ישנה חשיבות גדולה לשימוש ביישומון מד"א שלי, המסייע לחובשים ולפראמדיקים במוקד 101 של מד"א ובאמבולנס לאתר את מיקומכם המדויק, מאפשר לשלוח תמונה של סימני ההכשה ושל הנחש מהשטח, ובכך נחסך זמן יקר", מסבירים במד"א. 

צילום: shutterstock אילוסטרציה

במקרה של הכשה יש לפעול בדרכים הבאות:

· וודאו שאכן מדובר בהכשה וחפשו את סימניה

· תמיד יש לחשוד כי מדובר בנחש ארסי

· אל תתעכבו והזעיקו מיד את מד"א בטלפון החירום 101, או באמצעות יישומון "מד"א שלי"

· הרחיקו את הנפגע מהשטח והעבירו אותו למקום בטוח

· דאגו למנוחה מוחלטת של הנפגע ולהרגעתו, ומנעו תזוזה של האיבר המוכש

· הסירו בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש

· אם ניתן, צלמו בזהירות את הנחש, כדי לסייע בזיהוי ובטיפול. אחרת, נסו לשחזר את מראהו

אסור בשום אופן:

· אל תחתכו את מקום ההכשה

· אל תמצצו את הארס

· אל תניחו חסם עורקים

· אל תקררו את מקום ההכשה

· אל תתנו לנפגע מזון או שתייה

· אל תרדפו אחרי הנחש

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה