קרב ההישרדות של החקלאים מול הסכם הסחר עם ארה"ב - מה צפוילפי הערכות, הסכם הסחר החקלאי בין ישראל לארה"ב יעבור שינויים מפליגים, דבר שיגבה מחיר כבד ממגדלי פירות, מכל מי שעוסק במשק החלב - רפתנים ומחלבות - וכן מיצרני המזון, בהם היקבים הישראליים.

הקרב המתנהל הוא - מהגובה המחיר שהחקלאים הישראלים, יצרני המזון  והיקבים יצטרכו לשלם.

החשש הוא מקריסת מדיניות התכנון במשק החלב והצפת ישראל בגבינות, יין וחטיפים אמריקאיים זולים.גבינות מאמריקה

בארה"ב נהגו בעבר להגן על החקלאות המקומית באמצעות מכסי מגן, וכמו כל המדינות המתוקנות, ביטלו עם השנים את המכסים ועברו למדיניות של מתן סובסידיה ישירה לחקלאי.

setImageBanner('9ddb521e-0b70-490f-b009-b87142395a8f','/dyncontent/2019/8/29/f68fb9e4-6048-4a58-85aa-f22a839fcd31.jpg',8885,'',510,80,false,26409);

ישראל נאמנה למדיניות הישנה כפי שהייתה מאז קום המדינה - הגנה על החקלאות שלה באמצעים כמו מכסי מגן ותכנון (קרטל בחוק של משק החלב ומשק הביצים).

הסכם הסחר עם ארה"ב פג כבר מזמן וכעת הם  דורשים להפסיק להיות פריירים.

האמריקאים הגישו לישראל דרישות שאת חלקן, השוק הישראלי פשוט אינו מסוגל להכיל  כמו לבטל את כל המכסים ואת כל המכסות על מוצרי חקלאות.

אם הדרישה תיענה, הרי ענפי חקלאות שלמים בישראל עלולים להימחק, וגם ענפים של מזון מעובד יינזקו קשות וחלקם אף יקרוס.

החשש אנו מיצוא של ירקות אמריקאיים. גידולים אלה לא מחזיקים מעמד במרחק הגדול בין ארה"ב לישראל. הבעיה היא בכמה גידולי פירות, שאורך חיי המדף שלהם ארוך יחסית ושהאמריקאים הרבה יותר תחרותיים מישראל בהם. שלושת הענפים הרגישים ביותר הם תפוחים, אגסים ושקדים.

האמריקאים יכולים להציף את השוק הישראלי גם בתירס, שהוא איכותי בהרבה מהתירס הישראלי.

לצד כמה ענפי פירות, חלק גדול מהדאגה נסוב על מוצרים שניתן לייבאם בקלות - מזון מעובד. עיקר החשש נוגע לגבינות, ליין ולתוצרת מעובדת כמו ירקות קפואים ותפוצ'יפס.גבינות מאמריקהצ'יפס של הדוד סם

בפועל, המשא ומתן עם ארה"ב מתנהל על 40 ענפים שהאמריקאים מתעניינים בהם במיוחד, בהם אותם ענפים רגישים שהוזכרו כאן. ככל הידוע, האמריקאים רמזו כי יהיו מוכנים לגלות גמישות - לוותר אולי על חלק מהענפים, ובוודאי לפרוש את הסרת המכסים והגדלת המכסות על פני כמה שנים.האמריקאית בדרך?

אם ישראל לא תענה לדרישות האמריקאיות, ארה"ב עלולה להגיב בסנקציות של מכסי עונשין כולל בהייטק.  בכך ישראל לא תוכל לעמוד.

משרדי הממשלה המנהלים מגעים עם האמריקאים, ובעיקר משרד החקלאות, נערכים בימים אלה עם הצעות פשרה. בפועל, משרד החקלאות בודק אילו ענפים צפויים להיפגע יותר מפתיחת סחר חופשי עם האמריקאים, וינסה להתחנן על נפשנו שבענפים אלה האמריקאים יסכימו להקל בדרישות.

החקלאים מאשימים את משרד החקלאות שהוא מפקיר אותם לחסדי האמריקאים, בעצם נכונותו להתפשר על הורדת מכסים והגדלת מכסות יבוא.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה