כביש 232 צילום דוברות משטרה

בספטמבר 2014, כחודש לאחר סיום מבצע 'צוק איתן', התכנסה ממשלת ישראל וקיבלה את "החלטה 2017" שכותרתה: "תכנית אסטרטגית רב-שנתית לפיתוח שדרות ויישובי עוטף עזה". באחת ההחלטות נכתב שיש להרחיב את כביש 232, מצומת סעד ועד למעבר כרם שלום. לצורך כך, יוקצה סך של 250 מליון ש"ח, בפריסה על פני 5 שנים (2019-2015)

הפרויקט יצא לדרך ואת חלקו הראשון מכרם שלום ועד ניר יצחק שאורכו שמונה קילומטרים סיימו כמעט לחלוטין. אך את ארבעת הקילומטרים שנותרו עד לצומת מבטחים הוחלט דווקא עכשיו -במלאת חמש שנים למלחמה - לבטל ולא להעביר את 56 מיליון השקלים שהובטחו. המשמעות היא שההרחבה וסלילת הכביש ייפסקו סמוך לקיבוץ ניר יצחק והפרויקט יישאר תקוע.

לאחרונה הודיעו במשרד התחבורה שהכביש אינו עומד ב"קריטריונים המקצועיים" היבשים שבהתאם להם נקבע סדר העדיפויות להשקעה ופיתוח. "הכביש לא עומד בקריטריונים מבחינת היקף התנועה ומספר הנוסעים שהוא משרת, לא מבחינת כמות התאונות בו ולא מבחינת מספר הנפגעים" אומרים במשרד.

בצדק רב החליטו ממשלת ישראל ומערכת הבטחון להשקיע בבניית המכשול בגבול - כמניעה לתרחיש בטחוני רב ממדים פוטנציאלי, כדי לייצר שקט ולחזק את תחושת הבטחון של תושבי קו הגבול, שהחוסן של מדינת ישראל כולה נשען על החוסן שלהם. שלנו.

גדי ירקוני ראש מועצה האזורית אשכול
הרחבת כביש 232 אינה שונה. זהו עורק החיים הראשי של תושבי אשכול, הכביש היחיד שמוביל ליישובינו. הכביש צר, ישן ומפותל ומלא בבולענים מסוכנים לאורכו. זהו כביש ללא תאורה וללא שוליים, שעליו דוהרים בכל יום כ-אלף משאיות המעבירות סחורה לרצועת עזה ורכבי צבא כבדים, לצד האוטובוסים הצהובים שלנו, שמסיעים את התלמידים למוסדות החינוך. זהו כביש שאינו סלחן לטעויות. מחיר הטעות הקטנה ביותר בו עולה בחיי אדם.


כביש 232 הוא כביש מסוכן שגבה כבר קורבנות רבים. הוא הפך לכזה בשל החלטה לאומית של מדינת ישראל להפוך אותו לציר המרכזי של העברת סחורות לרצועת עזה, על חשבון בטחונם, חוסנם ואיכות חייהם של התושבים שמשלמים בנפשם את איום הטרור מרצועת עזה. כן, תושבי האזור מסכנים את עצמם בכל יום על הכביש שבו מועברות סחורות לעזה.


גם אם הכביש לא עומד ב'קריטריונים מקצועיים' יבשים כפי שמסביר משרד התחבורה -קיומו ופעילותו התקינה הם משימה שהמדינה אינה יכולה להשתמט ממנה. ישנם דברים שהממשלה מחוייבת לספק לאזרחיה, על אחת כמה וכמה לאזרחים שהפכו לחזית ההגנה הדרומית של מדינת ישראל ומיישבים את חבל הארץ האסטרטגי שלה.


הרחבת כביש 232 היא אפוא אינטרס לאומי. היא הכרחית להמשך ההתיישבות בחבל אשכול, למען חוסן התושבים שחיים בצל אתגרים לאומיים ולמען הבטחת המשך האמון והתקווה של האזרחים בנבחרי הציבור שלהם.