בשטחי המועצה האזורית באר טוביה נלחמו במשך שנים על כביש 3 כפר ורבורג אשר בצומת ארעו בעבר מספר תאונות דרכים במסגרת זו בימים אלה עובדים על התקנת רמזור בצומת ויוסדרו נתיבי פניה שמאלה אל הישובים באורך התואם את כמות כלי הרכב הנעה בצומת, תוך התייחסות למבנה המיוחד של הצומת.

 

 

כביש 40 בכניסה למושב חצב  התאונה קשה אירעה בשנת 2012  כאשר שני פועלים זרים מתאילנד בשנות ה-30 לחייהם נהרגו בה. שישה פועלים נוספים שהיו בכלי הרכב המסחרי נפצעו בתאונה. אחד מהם באורח אנוש, אחד קשה, והיתר בינוני וקל. נהג המשאית, כבן 35, וילד בן שמונה שהיה עמו, נפצעו באורח קל. ובימים האלה נעשות שם עבודות של שינוי הכבישים.

בחודש אוגוסט תאונת דרכים קשה מאוד ארעה בכניסה למושב שתולים נערה בת 15 שרכבה על אופניה נפגעה ממכונית שנסעה בכביש. מעוצמת הפגיעה הנערה עפה לצד הדרך ונפגעה באורח קשה מאוד.

בשטחי המועצה האזורית יואב כביש 383 מהווה סכנת חיים אין ספור הפגנות תושבים, פניות של המועצה למשרד התחבורה  זהו כביש אשר תושבי הישובים והקיבוצים נוסעים בו בשגרה בדרכם לעבודה, וכ-1600 תלמידים נוסעים לבתי הספר בנוסף נוסעים בו כלי רכב חקלאיים

בנוסף לנוסעים בכלי רכב פרטיים, מתקיימת תנועה ערה של משאיות כבדות המובילות לתחנת הכוח ולאתר דלילה .

משאיות אלה לרוב נוסעות במהירות נמוכה מזו הקבועה לקטע דרך זה (80 קמ"ש) ולרוב אחריהן נוצר טור ארוך של כלי רכב הממתינים להזדמנות עקיפה.

מקרים אלה ידועים ביכולתם לפגוע בשלוות נוסעי הרכב הפרטי ואותם נהגים אשר ממהרים לבצע עקיפות מסוכנות, לא רק של המשאית הכבדה, אלא של מספר רב של כלי רכב גם כן.

זהו כביש אשר גם מי שלא גר במועצה עובר דרכו  בצורה זו או אחרת, כיוון שהכביש מקשר בין המרכז לגוש עציון ובין המרכז ליישובי מטה יהודה ובית שמש ודרך גישה לכביש 6.

תופעה נוספת היא שבכביש זה יש גם  רוכבי אופנים בזוגות ושלשות אשר גורמים לנהגים  לעבור לנתיב ממול בצורה מסוכנת. .

 

בין  השנים 2003 ל-2016, התרחשו בכביש 108 תאונות.

32  מהן רק ב-3 השנים האחרונות. רובן תאונות עם משאיות. באוקטובר 2015 התרחשה תאונת דרכים קטלנית בסמוך לקיבוץ כפר מנחם. בתאונה קיפחה את חייה אישה בת 37, בנה הפעוט ששהה ברכב בשעת התאונה, נפצע באורח בינוני.

 בדיוק לפני שנה ינואר 2016  התרחשה תאונת דרכים קשה נוספת בסמוך למושב כפר הרי"ף.

בתאונה חזיתית נפצעה בינוני עד קשה אישה בת 26.

וזאת לאחר אין ספור מאבקים של ראש המועצה והתושבים כמה הצומת מסוכנת וצריכה מענה

 

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, יזם הקמת מטה מאבק משותף עם התושבים לקידום והסדרת צמתים מסוכנים בתחום המועצה לאורך כביש 4.

מטה מיוחד לקידום והסדרת צמתים מסוכנים לאורך כביש 4 הוקם על ידי ראש המועצה, יאיר פרג'ון ובשיתוף תושבים. הצמתים פריאור סמוך לבאר גנים, בת הדר וצומת זיקים- גברעם, הפכו בשנים האחרונות לצמתים מרובי תאונות. 

.בשבוע שעבר ארעו 2 תאונות קטלניות בצומת בת הדר בשטחי המועצה האזורית חוף אשקלון בהם נפצע קשה בחור בן 30 ושתי נשים בהריון שאחת מהן איבדה את העובר בבטנה כתוצאה מהתאונה

בצומת ניצנים  התרחשו שתי תאונות קשות במעורבות רוכבי אופניים. בתאונה בצומת ניצנים נהרג רוכב אופניים. 

" מדובר בצמתים מסכנים חיי אדם", אומר ראש המועצה, יאיר פרג'ון. " הצמתים הפכו מרכזיים וסואנים ואנו דורשים טיפול מיידי. אני קורא לשר התחבורה להתערב באופן אישי ולהקצות משאבים לרמזור צמתים מסכני החיים בכביש הזה.

 

במועצה האזורית לכיש גם מספר התאונות הולך וגובר והתאונות גובות מספר רב של הרוגים

שני צעירים נהרגו  בתאונה קשה בכביש 40 בכניסה למושב עוזה , התאונה ארעה ביציאה מהמושב והתנגשות של רכב פרטי באוטובוס לצעירים לא היה כל סיכוי לשרוד.

תאונה קטלנית נוספת ארעה בצומת רווחה צומת מאוד מסוכנת ביציאה ובכנסה למושב 

בתאונה נהרגו שתי צעירות בנות 20 כתוצאה מהתנגשות חזיתית.

 

 

 

מה הפתרון?

הפתרון לבעיית הכבישים מורכבת מכמה שיפורים מהותיים : תכנון מעגלי תנועה בכניסה לישובים אמנם זה לא הפתרון המקיף אותו דורשים התושבים, אבל מעגלי תנועה יאפשרו פתרון לחלק מהבעיות של הכבישים, בנוסף  להוסיף שוליים ולחדש מעקי בטיחות , הוספת רמזורים בצמתים מרכזיים והכי חשוב להציב עמודי תאורה

 כולם סובלים מאותה תופעה , כל הצמתים בכניסות למושבים והקיבוצים 

פשוט מסוכנים!!!

התשתיות בכבישי היישובים  לא תלויות רק  על התנהגות הנהג. הכבישים לא מתוחזקים, תמרורים לא ברורים ושלטי הכוונה מעורפלים, כבישים ללא הפרדה בין נתיבים, כתמי שמן על  הכביש, מפגעים בטיחותיים וחוסר תאורה, עלולים לגרום לתאונות דרכים. בישראל ישנו מיפוי של כבישים מסוכנים שאירעו בהם מספר רב של תאונות דרכים, הנקראים "כבישים אדומים".

רק הבעיה כדי שכביש יקבל תקציב מהממשלה הוא צריך להפוך לכביש אדום שעובר מכסה של הרוגים על מנת לקבל מענה.

?האם צריכים אנשים לההרג כדי שמשהו  ישתנה

האם יתעוררו איי שם בממשלה ויבינו שאנשים מתים כדי שמשהו שם יתעורר ויבין שיש פה קונספירציה ומחדל שמשווה כסף לחיי אדם 

כל התמונות באדיבות : דוברות כב"ה מחוז דרום, מד"א מרחב לכיש, דובורות איחוד והצלה ומשטרת מרחב לכיש