כיתת הכוננות מורכבת מכ-16 אזרחים המתגוררים ביישובים צמודי או סמוכי גדר, ומהווה מערך הגנה אזרחי בעבור התושבים באזור.
אלו הם למעשה אזרחים משרתי מילואים ויוצאי יחידות לוחמות מובחרות בצה"ל, אשר בחרו לתרום ולקחת חלק בכיתות הכוננות. קיים שיתוף פעולה יומיומי, ייחודי וצמוד בין צה"ל לבין כיתות הכוננות- לכל יישוב מפקד פלוגה החבור לרבש"ץ היישוב, וכיתת הכוננות משמשת צינור המחבר ישירות בין הצבא לבין האזרחים בגזרה.
שיתוף פעולה על בסיס יומי. הכשרת הרבש"צים, צילום: דובר צה"ל
על כן, צה"ל מקיים בשיתוף עם כיתות הכוננות אימונים לשמירה על כשירות ומוכנות לכל תרחיש אפשרי ואף מספק לכיתות באופן שוטף ציוד מיגון, ציוד רפואי וציוד לחימה לשעת הצורך.
״בעת אירוע מתפרץ, תושבי הישוב רוצים לדעת שיש מי שמוכשר להעניק מענה רפואי מיידי. המטרה שלנו היא לתת לאותם תושבים את אותה תחושת ביטחון״, מציין קצין העורף החטיבתי, רב סרן אלעד זנדני. 
דובר צה"ל
קצין הרפואה של החטיבה המרחבית הצפונית, סרן עדן שושן, מסביר את חשיבות ההכשרה והקשר המיוחד. "אני רואה בקשר בין הצבא לבין האזרחים הכרחי, קשר אשר בא לידי ביטוי בהכשרה זו. יש חשיבות רבה לכך שכיתות הכוננות לא רק ידעו להעניק מענה מבצעי בשעת הצורך, אלא גם מענה רפואי מיטבי. בעת אירוע רפואי המתרחש במקום מאוכלס, האזרחים המתגוררים באזור הם הראשונים להעניק מענה רפואי והראשונים שיוכלו להציל חיי אדם עד הגעת מטפל בכיר, צוות רפואי צבאי או צוות מד״א״, אומר שושן.