ליקוי הירח המלא והארוך ביותר - כל הפרטיםבליל שישי בלילה, צאת ט"ו באב - חג האהבה על פי המסורת היהודית, יתרחש אחד מליקויי הירח הארוכים ביותר שהיו בשנים האחרונות. מהיכן תוכלו לראות את הליקוי שיהפוך את הירח לאדום למשך שעה וחצי

ליקוי הירח הארוך ביותר שיתרחש במאה הנוכחית קורה מחר (שישי). במהלך הליקוי יעמוד כדור הארץ בין השמש לירח, יטיל צל על הירח וקרני השמש שיישברו באטמוספירה יצבעו את הירח בצבע אדום.

ד"ר יגאל פתאל,  אסטרונום מקצועי וחבר באיגוד האסטרונומי הבינלאומי ומי שמנהל את קידום מיזם פארק החלל באשקלון (שאמור היה להיות באשדוד), מסביר על התופעה: "מדובר בליקוי של שעה וארבעים ושלוש דקות. הירח נכנס לצל של כדור הארץ בקו אחד עם השמש. תחילת הליקוי בזה שרואים את הירח מתכסה עד שנעלם".

לדברי ד"ר פתאל, מדובר בליקוי הירח הארוך ביותר עד אחרי שנת 2200. "קרני השמש שיעברו דרך האטמוספירה יצבעו את הירח בצבע אדום. ניתן לראות את הליקוי מכל מקום שרואים את הירח. מדובר בירח מלא שייראה היטב מכל נקודה".

כל כמה זמן ניתן לראות ליקוי ירח?

"ליקוי ירח בארץ אתה יכול פעם בכמה שנים. ליקוי ירח מלא מההתחלה ועד הסוף נראה רק עוד כמה שנים. ליקוי ירח מלא מתרחש פעם בשנתיים שלוש. הליקוי הנוכחי הוא ארוך מאוד ומאוד חשוך".

זמני הליקוי:

באדיבות ד"ר יגאל פתאל - אתר קוסמוס

צל חלקי - 20:14:50 הירח נכנס לאזור הצל החלקי. קשה מאוד להבחין בעין בירידה בעצמת האור ורק ככל שהוא מתקרב לאיזור הצל המלא יראו הצללה קלה בצדו המזרחי.

צל מלא - 21:24:27 הירח נכנס לחרוט הצל המלא שמטיל כדור הארץ. תראה הצללה בצד המזרחי.

תחילת הליקוי המלא - 22:30:15 כל דסקת הירח מצויה בצל המלא, הגוון מתחיל להיות אדום.

שיא הליקוי המלא - 23:21:43.

סוף הליקוי  מלא - 00:13:11 הירח מתחיל לצאת מאיזור הצל המלא. אפשר לראות נקודת אור בצדו המזרחי, עדיין חלק הירח מוצל.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה