הזום של החקלאים: הכירו את האפליקציה שהצילה מאות אלפי טונות של פירות וירקותהתפשטות נגיף הקורונה גרמה למחסור חמור בידיים עובדות בחקלאות הישראלית, עד כדי כך שאלפי טונות של מיטב התוצרת נותרה תלויה על העצים ללא יכולת של החקלאים לקטוף אותה. עובדים רבים נגרעו ממאגר כוח-האדם בחקלאות: תאילנדים שחזרו לארצם ופלסטינים שנמצאים בסגר ואינם יכולים להמשיך לעבוד

צילום: shutterstock אילוסטרציה חקלאות

בימים קשים אילו אפליקציה כחול-לבן הצליחה להציל חקלאים רבים מקריסה ותרמה לביטחון התזונתי של תושבי המדינה. "סאנדו" היא רשת חברתית שמחברת מתנדבים לעבודה בחקלאות ואליה מצטרפים מדי יום חקלאים. הפתרון שסאנדו מציעה לחקלאים באופן זמין ומיידי הוא מתנדבים ללא תשלום שיכולים לסייע בעבודה.

בת אל אסולין מנכ"לית סאנדו: "בתקופה זו בה חקלאים רבים רואים כיצד פרי עמלם של תקופה רבה ומשאבים רבים עלול להירקב על העצים – רוח ההתנדבות הישראלית היא הדרך שמסייעת לחקלאים רבים להציל את הסחורה שלהם. המתנדבים מגיעים באופן עצמאי לשטח בהתאם לתקנות המותרות של משרד הבריאות ועוסקים בפעילות פרודוקטיבית כדי למנוע מעבודה חקלאית קשה לרדת לטמיון".

המחסור בחקלאות מוערך בלמעלה מ-4,000 ידיים עובדות והתוצאה היא שקיים חשש שפירות וירקות ירקבו על העצים. הפיתרון של סאנדו נחשב על פי התקנות לשעת חירום כפעילות חיונית בגלל הצורך לטפל בסכנה התזונתית של המדינה ולכן למתנדבים מותר לצאת מהבתים ולהגיע לעבודה בשטח.

יואל זילברמן, יו"ר סאנדו: "מאז פרוץ משבר הקורונה למעלה מ-5,000 אנשים הורידו את האפליקציה לטלפון הנייד שלהם ויותר מ-3,000 מתנדבים הגיעו לסייע ל-70 חקלאים בכל רחבי הארץ. אנחנו פונים לחקלאים מכל רחבי הארץ להצטרף אלינו ולראות מקרוב כמה הציבור הישראלי מוכן לתרום לחקלאות ולהגיע להתנדב בשדות ובמשקים".

איך זה עובד?

החקלאי מכניס לאפליקציה (https://sundoapp.com/) את דרישות ההתנדבות, מספר המתנדבים, הענף ומה הוא יכול להעניק למתנדבים (לינה, אטרקציות כמו נחל או בריכה וכולי) והמתנדבים בוחרים את הפעילות המתאימה.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה