עתיד ירוק

שנים עשר סטודנטים לאדריכלות בשנה השלישית בבצלאל שמעו השבוע הרצאה בנושא טכנולוגיות מחזור של חומרים שונים וניהול מחזור מנציגים של חברת נגב אקולוגיה. הסטודנטים, שמבינים שתחום הבניה הירוקה בצמיחה, רצו ללמוד על אפשרויות בשימוש בחומרים ממוחזרים בתהליכי בניה.

הרעיון של הבניה הירוקה הוא יצירת סביבת מגורים בריאה בעזרת שימוש במשאבים טבעיים ומחזור. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, במדינת ישראל מיוצרים מדיי שנה כ-4 מיליון טון פסולת בניין וכ-3 מיליון טון עודפי עפר ורק 25 אחוז מהפסולת ממוחזרת ומשווקת כחומרי בניה. לפי איתי קרת, מנהל פיתוח עסקי בחברת נגב אקולוגיה ישראל צפויה להתמודד בעוד שנים לא רבות עם מחסור הולך וגובר בחומרי בניה. לפיו, בן השנים 2025-2040 צפוי להיות מחסור מצטבר בהיקף של כ-500 מיליון טון של חומרי בניה לחצץ ולמצע. הפתרון הנכון ביותר למחסור זה הוא מחזור פסולת בניין.

 

קרת הוסיף "בניה מחומרים ממוחזרים היא העתיד של הנדל"ן במדינת ישראל, גם בגלל החיסכון הכלכלי אבל בעיקר בעקבות המודעות ההולכות וגוברת לשמירה על הסביבה. אבל לצערי, הנתונים של מחזור פסולת בניין מדאיגים וכ-30 אחוז מהפסולת מושלכת באופן בלתי חוקי באתרים פירטים או בשטחים פתוחים. הפסולת שאינה עוברת תהליך מחזור פוגעת גם בכלכלה וגם בסביבה. אני שמח שדור האדריכלים של העתיד מבין את החשיבות במחזור ובניה בחומרים ממוחזרים ושחנו מאוד ללמד אותם את התהליך בתקווה לעתיד ירוק יותר"