תקרת הזכוכית של מכבי אשדוד/באר טוביה בכדורסל: עד לאן יכולה הקבוצה להגיע בעונות הבאות?מכבי אשדוד/באר טוביה חווה עונה נהדרת. גמר גביע, מקום שישי בליגה עם קריצה לפיינל פור, חיבור טוב לקהל. המיזוג עם מועצת באר טוביה עשה טוב לכל הגורמים. השאלה היא: עד לאן יכולה הקבוצה להגיע? ולאו דווקא בראיה קצרה לעונה הקרובה. אלא לעתיד. מפעלים אירופאים? קבוצת צמרת לגיטימית? גמרים? תארים? אומרים שעם ההצלחה בא התיאבון...אבל לפעמים עם ההצלחה בא הכישלון כאשר שחקני הרכש מנצלים את החשיפה כדי לקבל חוזים גבוהים יותר, הרבה יותר גבוהים. אשדוד/באר טוביה לאן?

פרשנות וניתוחים מאת: אייל בן שמחון ושחר כחלון

אם לא יקרה נס, תקציב הקבוצה של מכבי אשדוד/באר ינוע בשנים הקרובות 9 - 7 מיליון ש"ח. 

המקורות: עירייה, חסויות, הסכם שידור, מנהלת וכמובן מועצת באר טוביה שנותנת לקבוצה כ- 800 אלף ש"ח בעונה הראשונה ובהמשך התקציב יגדל.

עם ספונסר איכותי הקבוצה יכולה להגיע לתקציב באזור ה-9 מיליון שקלים בעונה. מכובד אך לא מספיק לפריצה מעבר לגבולות הנוכחיים.

לצורך השוואה - רוב ההכנסות של מכבי תל אביב בכדורסל הינם דווקא מ...מינויים - שמהם הקבוצה מכניסה כ50 מיליון שקל בעונה! באשדוד תקציב סעיף זה הוא זניח וכמעט שלא קיים.

מכאן כדי שאשדוד תקפוץ מדרגה היא צריכה לגייס משאבים לא רק מספונסרים ורשויות כי אם גם מאוהדים ולשם כך צריך אולם מתאים ולהתחיל לבנות תשתית של קהל שילך אחרי הקבוצה באש ובמים אבל גם בכיס.

בתקציב מכובד של 9 מיליון שקל, אשדוד יכולה להביא שחקנים כמו שלומי הרוש, נאור שרון  ומייקל גלאדנס יחד עם ג'ארד הומן ולשמור על השחקנים הקיימים..השאלה היא - האם זה מה שיעשה את קפיצת המדרגה מהעונה הנוכחית הנהדרת לעונה היסטורית? לא בטוח. אבל בהחלט זה יכול להעניק לאשדוד/באר טוביה אפשרויות לשמור על מעמדה הנוכחי.

יותר מזל מכסף:

העונה הנוכחית הנהדרת, מראה שבתקציב שפוי, דמות בכירה על הקווים, שקט ניהולי ובחירת שחקנים נכונה, אשדוד/באר טוביה יכולה והייתה קרובה אפילו לרשום תואר הסיטורי. האם לשם צריכה לכוון הקבוצה?

כבר הוכח שאפשרי לגנוב תואר אבל בלתי אפשרי לתכנן אותו במקבלות תקציב -

צריך או המון כסף...או המון מזל - הרי לא בכל עונה, מזדמן להביא מאמן על כמו צביקה שרף - הפעם זה צלח כי אשדוד/באר טוביה הוציאה את שרף מהנפטלין כשהמהלך היה חלומי לשני הצדדים. כמו כן הקבוצה הצליחה להביא שחקנים טובים במחירי הזדמנות שהתחברו כקבוצה.

האם זה המקסימום שאשדוד יכלה להשיג במסגרת התקציב שלה או שמא  אשדוד שמסומנת בשנים האחרונות כעיר של ספורט (כדוריד, כדורגל, כדורסל נשים וגברים) צריכה ללכת גבוה יותר, לשאוף רחוק יותר?

אם התשובה היא כן, מישהו יצטרך לשנות את התפיסה הן התקציבית והן המקצועית?

מקצועית-

ישנה הסכמה מקיר לקיר שיש להשאיר את צביקה שרף, דמות בכירה בכדורסל שיחד עם השם והפיגורה שלו - הוא מושך שחקנים לאשדוד מחזיק אותם קצר ושם את הקבוצה והעיר "על המפה" .

אי אפשר להתעלם מהעובדה שכאשר מדברים בתקשורת הארצית על מכבי אשדוד מדברים על שרף. הוא הדמות והפנים.

אבל...להשאיר אותו אחרי העונה הנוכחית יהיה לא פשוט בלשון המעטה.

שרף שזכה לקאם בק באשדוד (מעמדת מאמן לשעבר ופרשן בהווה בחזרה למעמד של מאמן מבוקש וכריזמטי) קיבל תאבון והוא רוצה אירופה.

עם כל הכבוד (ויש כבוד) את שרף מעניין שרף ותוצאות מידיות! הוא ירצה לשמוע אילו הצעות יש לו הן בישראל והן בחו"ל ומהן התוכניות של אשדוד /באר טוביה מבחינה תקציבית.

השארתו באשדוד אמורה להיות מטרה אסטרטגית, אבל היא תעלה לא מעט כסף שכן הוא ירצה לעלות מדרגה ואשדוד/באר טוביה תצטרך לכוון את האתגר המקצועי בהתאם. 

או שנשכנע אותו להישאר כדי לבנות תשתית לשנים הבאות או שנתחיל לחפש מקורות תקציביים חדשים.

כדי להיענות לדרישות של שרף - באשדוד יצטרכו להביא שחקנים שיעלו לא מעט כסף. חסל שחקנים ב- 50-70 אלף דולר ויותר זרים וישראלים בכיוון של 100-150 אלף דולר. תכפילו את זה בעלות מעביד וזה שווה ועולה לא מעט כסף. המון כסף שכרגע אין.

תקציבית-

אומרים שעם האוכל בא התיאבון - הגמר גביע וכל ההייפ שנוצר  סביב הקבוצה, עשה משהו לאנשים שיחפשו להשקיע ולהמשיך להשאיר את אשדוד על המפה הספורטיבית.

יחסי הציבור שהקבוצה העניקה לאשדוד בשבועות האחרונים שווים כסף. השאלה כמה? 

זו אולי שאלת השאלת. לאן מכבי אשדוד/באר טוביה בכדורסל רוצה להגיע?

האם לקרוא תיגר על הגדולות (בוודאי שלא על מכבי ת"א וירושלים), אבל על חיפה וראשל"צ זה ניתן?

האם לכיוון של קבוצה שאמורה כל עונה להגיע לגמרים, פיינל פור וכדומה?

לשם מטרה זו יש להשאיר שחקנים כמו סוואן, גארט ותומאס ולקחת בחשבון שנצטרך להציע להם הצעה טובה יותר, גם כספית וגם מקצועית.

אבל מהיכן יבוא ההפרש?

למה לי אירופה עכשיו?

התקציבים של הקבוצות בליגות הבכירות של אירופה נעים סביב העשרות עד מאות מיליוני שקלים בעונה, מה שכמובן לא ראלי עבור אשדוד /באר טוביה  (אלא עם יגיע לכאן אוליגרך בסגנון של אברמוביץ).

אוליגרך כזה לא יגיע וגם מיליונר לא ישקיע באשדוד שכן מדובר בקבוצה שאינה סקסית למשקיע (כיצד להפוך את מכבי אשדוד לסקסית? בהמשך)

רק תקציב של 13- 11 מיליון ש"ח, יאפשר לאשדוד להתחרות באירופה... אבל לא באירופה של מכבי והפועל ירושלים אלא בדרג השלישי.

המקסימום שאשדוד יכולה להשתלב בו זה המפעל האירופי השלישי בחשיבותו – אחרי היורולינג והיורוקאפ –  "היורוצ'לנג'", המוכר גם כגביע האתגר, הוא מציג קבוצות מהדרגים הנמוכים של אירופה. מפעל זה מהווה מטרד עבור כל מועדון ארופאי שמכבד את עצמו. האתגר האמיתי עבורם הוא לעוף כמה שיותר מהר מהטורניר הזה ולהתרכז בליגה.

גם אם אשדוד /באר טוביה, ירצו להשתלב בו יש לקחת בחשבון את הסיכון - שמפעל ארופאי (גם אם שולי) ישחוק את הקבוצה ואת הסגל הצר בליגה.

כדי להשתתף במפעל זה ולשחק 2 משחקים בשבוע, הקבוצה תזדקק לסגל רחב יותר ואיכותי יותר.

כמו כן השתתפות באירופה, טומנת בחובה לא מעט הוצאות, טיסות, בתי מלון, אירוח הקבוצה האורחת...

מה עם הכנסות מאירופה? שלא כמו בכדורגל, מדובר במעט מאוד הכנסות, שממש לא מכסות את ההוצאות, וגם לא את חלקן הקטן וגם אם זוכים להצלחה במפעל.

ונניח שניתן לגייס באופן חד פעמי את המיליונים למטרה זו...האם לא עדיף לגייס את התקציבים כדי לבנות תשתית בריאה במקום לנסות להמר על עונה חלומית חד פעמית?

זו שאלה שפרנסי העיר והקבוצה צריכים לחשוב עליה...

תשתיות:

מכבי אשדוד/ באר טוביה חייבת להתחיל לבנות תשתית בריאה, יסודות שעליהן היא תוכל לצמוח.

תשתית זה קהל שמכניס כ 4-8 מיליון ש"ח בעונה ממינווים בלבד כשהשאיפה צריכה להיות - 2000 עד 4000 מנויים בעונה של 2000 שקל כל אחד (מאוד לא פשוט). 

לשם כך גם צריך לבנות אולם כדורסל  ברמה גבוהה שיוכל לאכלס כ 5000 אוהדים.

תשתית זה להשקיע בקבוצות הנוער שיצמיחו מסורת, שחקנים וזהות.

ועם תשתית זו, אשדוד/באר טוביה תוכל להיות גם סקסית עבור משקיע שיביא עימו עוד כמה מיליוני שקלים ואו אז היא תוכל להוות פקטור משמעותי לאורך זמן, קבוצה עם תקציב של 14-20 מיליון ש"ח.

הכדורסל רווי בלהיטים שעלו מהר והתרסקו כלעומת שבאו וההתרסקות מהגובה היא גדולה יותר.

לפני חמש שנים למשל, הייתה לאשדוד קבוצה שכללה שחקנים כמו ג'וש דאנקן, ג'וש קארטר, ראמל בארדלי ומאיר טפירו.

הקבוצה הנהדרת הזאת, הגיעה עד גמר הפיינל פור והפסידה למכבי ת"א. אחרי אותה עונה הקבוצה התפזרה והשחקנים עברו לשחק במקומות אחרים.

נקווה שאשדוד/באר טוביה תדע לשמור על יציבות בריאה לאורך שנים ומפעם לפעם להבליח אל החלום. גם אם לא נשיג אותו לפחות נוכל לייחל לו, להתרגש, לקפוץ, לקרוא תיגר ולנסות לעשות היסטוריה

צילום: לירון מולדבן

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה