23 שנה לאסון המסוקים – תושבי יואב וקיבוץ נגבה זוכרים את תומר קידרהשנה מציינים בארץ 23 שנה לאסון המסוקים בו נהרגו 73 חיילי צה"ל בדרכם לפעילות מבצעית בלבנון.

מהמועצה אזורית יואב נהרג תומר קידר שהיה תושב קיבוץ נגבה וחברו תום כיתאין מנווה שלום. אשר למדו יחדיו בתיכון צפית בכפר מנחם .

לזכרם של הנופלים באסון, הוקם בקיבוץ נגבה אתר הנצחה בשם "גבעת תום ותומר".

האתר הוקם על ידי הוריו של תומר, יואב וחגית קידר והוכר ע"י משרד הביטחון כאתר הנצחה לאומי.

יום האסון הארבעה בפברואר 1997  המסוקים המריאו ובשמי שאר ישוב התנגשו זה בזה והתרסקו. מכל 73 החיילים לא נותר איש בחיים.
 
לכבוד החיילים הנופלים הקימו , הוריו של תומר גן זיכרון .

גבעת תום ותומר מנציחה את 73 הלוחמים שנהרגו באסון המסוקים בשמי קיבוץ דפנה ומושב שאר ישוב.

תומר קידר ותום כיתאין החברים, היו בין הנופלים באסון. בשנת 1980, כשתומר קידר היה בן 5 הוא נטע עץ בגבעה זו, שליד קיבוץ נגבה.

תומר נהרג בגיל 21 באסון המסוקים. שנה לאחר האסון, החליט אביו של תומר לטפח את הגבעה שבשולי קיבוץ נגבה. 

הוא הקדיש את הגבעה לזכרם של תום ותומר החברים, שבחייהם ובמותם לא נפרדו, וליתר הלוחמים שנהרגו באסון המסוקים.  גם הוריו של תום כיתאין, בועז ודניאלה, הצטרפו למיזם ההנצחה של בנם. והחליטו לייחד את האתר לזיכרון לשני הרעים. בהמשך הצטרפו למיזם ההנצחה גם הורים נוספים של הלוחמים חללי האסון.

כיום הגן הבוטני משמש כאתר טיולים קסום ומרגש. מטיילים רבים מגיעים אל הגבעה, מתייחדים עם זכר הנופלים. המטיילים שרים כאן שירי ארץ ישראל היפה ומכירים את צמחייתה.

דבריו של יואב קידר פונים המטיילים בגן: "הגן מוקם לזכר נערים שהתנדבו לזחול על קוצים, ללכת במסעות מפרכים, להתאמן בירי ביום ובלילה ולהביא את כוחם הפיזי וחוסנם הנפשי לקצה גבול היכולת, על מנת להבטיח לעצמם, לנו ולכל היהודים באשר הם, קיומה של מדינה, מדינה יהודית.

באתר יש גן בוטאני העשיר בצמחים ופרחי ארץ ישראל.  גן קסום המספר את סיפורם של הנופלים, גיבורי ישראל.

בסמוך לגבעה נמצא עמוד מתח גבוה בצבע תכלת ועליו 73 יונים לזכר הנופלים.

חלקם של העצים  נמצאו בגבעה באופן טבעי כגון הרותם, הלוטם והשיטה, וחלקם נשתלו מאוחר יותר כגון האלה והתאנה. ליד הצמחייה מוצבים שלטי מידע בוטני. האתר מתוחזק באופן שוטף ומדי פעם נשתלים בו צמחים חדשים.

כניסה וטיול בגן: היכנסו בשערי הגן הבוטני. לכו לפי השילוט. קראו את השלטים המלמדים על צמחיית ישראל הנטועה בגן. קראו את קטעי השירים החרוטים באבנים.

סלעי זיכרון לנופלים, קטעי שירה ופסוקי תנ"ך: במהלך הטיול בגן תום ותומר תגיעו אל אבנים המנציחות את שמות הנופלים באסון המסוקים.

גם קטעי שירה ישראלית חרוטים על הסלעים, ופסוקי נחמה מספר עמוס ט' ומיכה ד'.

פינות ישיבה ושירה: בגן תגיעו אל פינות ישיבה נוחות ומיוחדות. זולות נעימות שנוח לנוח בהן. כאן תוכלו להפעיל את מערכת השמע ולבחור שירים ולהצטרף לשירה.

סיום הסיור: השביל המעגלי יוביל אתכם חזור אל הרכב שממתין ברחבת החנייה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה