$(function(){setImageBanner('f179b34a-77e7-4ec3-b58b-ee6abe16b002','/dyncontent/2024/3/21/79c4fc7d-daf2-4d30-9381-e64313eaf03f.gif',17653,'די אוון אייטם כתבה ',525,78,false,38222,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

זמן מדבר - בסופ"ש המלצות רבות טיולים במרחבי הדרום

עין עבדת מנו גרישפן

אל מרתפי הבושם של העיר עבדת

בואו להכיר את סודות העיר המרשימה עבדת. הכירו את העיר הנבטית על דרך הבשמים שהתפתחה לעיר ביזנטית מרהיבה – מומלץ להגיע לסיור השקיעה, שבו אפשר לראות מהמקדשים הנבטיים המרשימים את האזור כולו מתעטף באור יקרות של דמדומים. עבדת היא מכלול ארכיאולוגי מרשים וגבעה הצופה על נחל צין באמצע המדבר.

היכן: גן לאומי עבדת.

מתי: בימי שישי ושבת, בשעות 10:00, 16:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.


"פסטיבל על-חלל" בחאן בארות – מיורי לבראשית
בלב תפאורה מדברית מתקיים "פסטיבל על-חלל" מרתק! מתוך מכתש בכדור הארץ נביט בעזרת טלסקופים על המכתשים שבירח.

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, עמותת SpaceIL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף בחוויה לילית קסומה ומסתורית.

מה בתוכנית:

נבנה דגמים של חלליות, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת צייני לייזר ובאמצעותם נציץ ביקום הנסתר מהעין.

נחפש ונלמד גם על עקרבים וחייהם בעזרת פנסי אולטרא סגול ונלמד על החושים שלנו.

הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לשמוע את סיפורה המרתק של החללית "בראשית1" בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.

משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות.
שימו לב: הפעילות בהרשמה מראש ויש להגיע במועד שנרשמתם. לחלק מהפעילויות דרושות נעליים סגורות.

היכן: חאן בארות – מכתש רמון

מתי: חמישי 12.5, בשעות 19:30–22:00

פעילות החלל בחאן בארות פתוחה ללא הרשמה ותשלום. שימו לב! אין להכניס כלבים.

ניתן, ואף מומלץ, להזמין לינה (בתשלום). לא ניתן להזמין לינה בערב האירוע.

 

מדבר מבפנים
מסע עששיות לילי בעבדת

נצא עם חשכה לסיור בעיר העתיקה עבדת לאורן המרצד של עששיות. בסיור הלילי בליווי עששיות נלמד על קורותיו של עם נודד שהקים יישוב קבע מפואר, נספר את סיפורה של העיר עבדת ונגלה את האוצרות הארכיאולוגיים שהשתמרו במקום באופן יוצא דופן. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.

היכן: גן לאומי עבדת

מתי: שישי 20.5, בשעה 19:30

מרחב בריחה בחי רמון

הינכם מוזמנים להיכרות עם החי והצומח בהר הנגב דרך פעילות לכל המשפחה בחי רמון. בואו לפגוש את בעלי החיים הקטנים שאותם לא פוגשים בדרך כלל בטיול רגיל בשטח ולבצע מגוון משימות מעשירות במרחב חי רמון והגן הבוטני הסמוך לו, שבסופן בילוי סביב למדורה והכנת פיתות.

חי רמון הינו גן מדברי חי שבו ניתנת ההזדמנות לראות בבית גידולם הטבעי את בעלי החיים הקטנים המהווים חוליה חשובה ביותר במערכת האקולוגית המדברית. במקום גם גן בוטני שבו מוצגים שישה בתי גידול שונים המאפיינים את הר הנגב וחלקו משמש גן מקלט למיני צומח המצויים בסכנת הכחדה. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.

היכן: חי רמון

מתי: בשבת 20.5, בשעות 11:30-10:00

מבור חמת למצוק מכתש רמון

הינכם מוזמנים לסיור באזור הר הנגב להכרת שרידי אדם ועצים קדומים. נתחיל את הסיור בבור חמת. בור חמת הוא בור מים שאוגר את מי הגשמים בחורף מזה אלפי שנים. נלמד על עצים נדירים המצויים במרחב הר הנגב ונקנח בתצפית מרהיבה על חלקו המערבי של מכתש רמון. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.

היכן: צומת מישור הרוחות לכיוון מערב

מתי: שבת 21.5, בשעות 12:30-09:30

על יעלים ואנשים

הינכם מוזמנים לסיור מנקודת מבט אקולוגית על השאלות שמעלה המפגש בין חיות הבר לתושבי המדבר. לאורך הטיילת של מדרשת בן-גוריון, על רקע הנוף המרהיב של בקעת צין, נסייר עם זהבה סיגל, אקולוגית הר הנגב ברשות הטבע והגנים. נדון בסוגיות האקולוגיות שמעלה המפגש בין חיות הבר להתיישבות הכפרית במרחב הר הנגב. נצפה מקרוב בפעילות עדרי היעלים שבשטח המדרשה, וננהל שיח פתוח על המתח בין שמירת טבע לפיתוח.

היכן: חניון אחוזת קבר בן-גוריון

מתי: חמישי 19.5, בשעות 15:00-13:00

בעקבות העקרבים במדבר

הינכם מוזמנים לסיור לילי בעקבות העקרבים, להכרת מיני העקרבים השונים החיים בנגב וללימוד אורחות חייהם. נצא לסיור עקרבים לילי חווייתי המתאים לכל המשפחה, נשוחח על אורחות חייו של העקרב, נחפש את העקרבים באמצעות פנסים המאירים בקרינת על-סגול (UV) ונקנח בתה עשבים מסביב למדורה. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.

היכן: מרכז מבקרים מכתש רמון

מתי: בימים חמישי ושישי 19-20.5, בשעות 22:00-20:00

במבט מפוכח: סיור רכוב באתרי מכתש רמון

הינכם מוזמנים לסיור מיוחד עם עודד סהר, מנהל אתרי מזרח הרמון ברשות הטבע והגנים. זוהי הזדמנות חד פעמית ללמוד מפי האחראי על אתרי רשות הטבע והגנים במזרח הרמון. נעסוק בשאלות הקשורות בטיילות ובקליטת קהל בשטחים פתוחים לאור גידול אוכלוסיית ישראל בכלל והמטיילים במזרח הרמון בפרט. מהם האתגרים שמציבה תנועת הטיילות המגיעה למדבר? כיצד נערכים בשטח לקליטתה? מהו עתיד אתרי הטיולים במזרח הרמון, לאור תוכניות השימור ועבודות ההנגשה והפיתוח? בסיור נבחן שילוט טיילות ניסיוני חדש, פרויקט ה"פרמיטים", הנגשה למטיילי שביל ישראל, ציר צבעי הרמון המתפתח – ממחצבה לאתר קולט הקהל ועוד.

הסיור במכוניות פרטיות.

היכן: חאן בארות.
מתי: שישי 20.5, בשעה 16:00

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה