טיול בפארק אגם ירוחם והמכתש הגדול

$(function(){})
להאזנה לתוכן:

נדמה שירוחם הוא מקום שכוח אל איי שם בדרום הרחוק, אך תופתעו לגלות שבלב השממה המדברית הוקם פארק מרהיב ביופיו שנקרא "פארק אגם ירוחם" נווה מדבר ייחודי,המשתרע על כ-3000 דונם, ובו סכר עם אגם גדול, (השני בגודלו בישראל, אחרי הכנרת). אפשר לטפס בעלייה קלה, מימין לסכר, אל תצפית מרהיבה על האגם ולצפות בבעלי הכנף הטובלים בו ומעופפים מעליו. מדובר במקום שלא הרבה מטיילים מכירים והדרך משם לטיולים מרשימה במיוחד

פארק אגם ירוחם 

פארק ירוחם שוכן בצפון הר הנגב, אזור מדברי הבנוי מחמישה רכסים מקבילים שכיוונם הוא צפון-מזרח –דרום-מערב. 

ניתן לסייר בפארק  לאורך הדרך הראשית העוברת בו, מהכניסה עד לסכר נחל רביבים, מרחק של כ-2.5 ק"מ.

האגם טובל בחורש גדול ודשאים עם פינות מוצלות, שולחנות לפיקניק ושירותים ציבוריים.

האגם אשר נמצא בלב הפארק נוצר בעקבות סכר שנבנה ב-1953 באפיק נחל רביבים. אורכו של הסכר 80 מטרים וגובהו 15 מטרים. הכוונההייתה לאגור את מי השיטפונות ולנצלם לחקלאות – אך עד מהרה התברר כי אין די במי השיטפונות באזור כדי למלא את האגם, וכי הוא מתייבש בקיץ. יתר על כן, מי הביוב של ירוחם גלשו מבריכות החמצון הסמוכות והפכו את האגם למפגע אקולוגי.

מקור המים העיקרי של המאגר כיום הוא מי הקולחים של מפעל טיהור השפכים של ירוחם, שנחנך בשנת 2006. במים אלה גם משקים את העצים ואת המדשאות בפארק. עם זאת, הדיג באגם אסור ומובן שאין לשתות מים ממערכות ההשקיה שבפארק אלא מהברזים המיועדים לכך

פארק ירוחם צילום אלדה נתנאל

תצפית הר אבנון 
אם אתם כבר באזור זו סיבה מצוינת להגיע לתצפית הפנורמית המתנשאת מעל המכתש הגדול,  שהם דקותיים נסיעה מירוחם.
הגישה היא קלה ועם רכב, ההסתעפות היא מכביש 225 היורד למכתש הגדול מירוחם וחותך אותו. יוצאים מירוחם נוסעים 3 דקות ושלט חום להר אבנון יכוון אתכם שמאלה.
הפנייה היא אל דרך עפר טובה שעולה מעלה כמה דקות עד לחנייה ממנה צועדים דקה-שתיים עד לשפת המכתש.
זו נקודה טובה ליהנות מהנוף של המכתשים – תצורה גיאולוגית הייחודית לישראל במהלכה תהליכי בלייה טבעיים "אכלו" את השטח וחשפו שכבות סלע קדומות. 
הר אבנון צילום אלדה נתנאל
-
החולות הצבעוניים 
משם גם תוכלו להמשיך לחולות הצבעוניים  במקום פינות ישיביה לפקניק והנאה מבטיחה לילדים . אל תשכחו להביא בקבוקונים . 
-
החולות הצבעוניים צילום אלדה נתנאל
-
איך מגיעים?
מכביש 204 פונים צפונה, בעקבות השילוט "חלמוניות ירוחם", אל דרך עפר מסומנת בסימון שבילים כחול, ומחנים בחניון. כ-200 מטר מהכביש מגיעים אל נחל רביבים, ולאחר כחצי קילומטר הליכה מגיעים אל צומת שבילים.
-
פארק ירוחם צילום אלדה נתנאל

לאגם ירוחם 

מבאר שבע נוסעים בכביש 40 דרומה. לאחר כ-15 ק”מ מגיעים לצומת הנגב ופונים לכביש 224 לכיוון ירוחם. נוסעים כ-12 ק”מ נוספים, עד שמגיעים לצומת ירוחם (המפגש עם כביש 204), ופונים ימינה לכיוון פארק ירוחם.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה