מחפשים בילוי לעצמאות ? כל אתרי המורשת בצפון הנגב -ללא תשלום

$(function(){setImageBanner('b312ffca-e23b-4427-99a9-b200449e66aa','/dyncontent/2024/1/28/f34525b5-f376-48c6-be90-d4e13cfb7b8e.jpg',17405,'אסותא אייטם כתבה ',525,78,false,38222,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

לכבוד יום העצמאות 70 שנה למדינה מבחר סיורים מודרכים, תצפיות מרהיבות, תצוגות נשק ומשוריינים, חידונים ומשחקים, זחילה בבונקרים ובתעלות, סדנאות יצירה, 'חפש את הסליק' במצפה רביבים, לטפס על טנקים, לחתום על מגילת העצמאות מחדש, לבקר בתערוכות מתחלפות ועוד

מצפה רביבים באדיבות המועצה לשימור אתרים

ביום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרים פותחים דלתות ב-70 אתרי מורשת שמספרים את סיפורה של הארץ על פני ציר זמן ארוך במיוחד, מימי בית ראשון, דרך ימי המנדט הבריטי, מלחמת העצמאות ועד ימינו בהווה.

 

אתרי המורשת פזורים ברחבי הארץ ומציגים את הדברים הייחודים ביותר, שאי אפשר לראות במקום אחר:

תצוגות נשק, מזכרות היסטוריות, פריטי לבוש אותנטיים, חפצי ראשי הממשלה, קרונות רכבת עתיקים ומשוחזרים, תעלות ובונקרים, חותמת המלך, כלים משוריינים, סרטים דוקומנטריים נדירים ועוד. המטיילים שיגיעו ביום העצמאות יוכלו להנות מחידונים ומשחקים לכל המשפחה, על גבי טאבלטים במשחק 'חפש את המטמון' בשטחי האתר, פעילות חתימה על מגילת העצמאות, סיורים מודרכים, תצפיות מרהיבות מראש מצודות ומעל בתי כנסת עתיקים, משחקי בריחה ומחשבה, מציאות רבודה, סדנאות יצירה ואיור קריקטורות ועוד פעילויות רבות.

 מוזיאון המים והיבטחון ניר עם- באדיבות המועצה

זו הזדמנות נהדרת להבין את האירועים שעיצבו את הקמת מדינת ישראל, את הקשיים שבדרך, את המאבק נגד תנאי השטח והיעדר המים, נגד האיומים מבפנים ומבחוץ, והקרבות הקשים.

 

אתרי המורשת בצפון הנגב שייפתחו ללא תשלום ביום העצמאות:

ניצנים – יד לאשה הלוחמת: הפנינג משפחתי מיוחד, עם "סיפורו של מקום" - על ה"ארמון" ועל קרב ניצנים בתש"ח. סיורים ייצאו בכל שעה עגולה בין השעות 13:00-9:00. 

המוזיאון הפתוח – נגבה: קיבוץ נגבה הוקם ב-1939 כתגובה ציונית לספר הלבן (1939) ולחוק הקרקעות הבריטי (1940), וגבר על קשיי הקרקע והסביבה. בתש"ח, התחוללו באדמות נגבה קרבות קשים, בהם נפל מפקדה יצחק דובנו ("יואב") בהפצצה. האתר יהיה פתוח בין השעות 10:00-14:00, הדרכות בכל שעה עגולה.

יד מרדכי, אתר שיחזור הקרב. צילום: גלעד קוורלציק

מוזיאון "משואה לתקומה" – יד מרדכי: תיירות קיבוץ יד מרדכי מזמינה אתכם לציין את יום ההולדת ה-70 לישראל בביקור באתר שחזור קרב תש''ח המחודש. בואו ללמוד ולהכיר את תולדות הקרב, לרוץ בתעלות ההגנה והקשר, לטפס על טנקים וליהנות מחוויה קיבוצית ייחודית.  

מוזיאון המים והביטחון – ניר עם: אתר ייחודי בתחומו העוסק בתולדות ההתיישבות היהודית בנגב. הביקור במוזיאון יספק למבקרים הצצה ייחודית בתהליך ההתיישבות, המים, החקלאות ומלחמות ישראל בנגב משנות ה- 30 ועד ימינו. 

צריף בן גוריון. צילום: חנן אפשטיין

צריף בן-גוריון בשדה בוקר: צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון ב-1973. ביום העצמאות אתם מוזמנים לחתום על המגילה מחדש, לחגוג בריקודי עם ולצפות בהצגה לכל המשפחה "דוד ובן גוריון". שעות הפתיחה ביום העצמאות: 16:00-10:00 – יש להגיע עד שעה לפני הסגירה. 

מעוז מול עזה - קיבוץ סעד: המקום מספר על ראשית ההתיישבות הציונית בנגב. המוזיאון נמצא בתוך בית הביטחון – המבנה היחידי ששרד מלפני מלחמת השחרור.

מרכז ג'ו אלון: מרכז ג'ו אלון נוסד במטרה לקדם סובלנות ודו-קיום בין החברה הבדואית לחברה היהודית ובכלל. ביום העצמאות האתר יהיה פתוח חינם לקהל המבקרים בין השעות 15:00-8:30. ביום זה יתקיימו שני סיורים מודרכים על ידי מדריך בשעה 10:00 וכן בשעה 13:00.

מצפה רביבים ע"ש יוסף וייץ: מצפה רביבים יהיה פתוח למבקרים ביום העצמאות בין השעות 15:00-10:00. המבקרים יוכלו לצפות בסרטון באורך של 15 דקות, המספר את סיפור המקום ב-74 שנות קיומו, וכן לקבל תדרוך לסיור עצמי באתר כולל מפות וחוברות הדרכה. לילדים יחכה משחק "חפשו את הסליק האבוד".

אתר הראשונים בנגב- רוחמה: אתר הראשונים ברוחמה כולל מבנה שהוקם בתקופת הפלמ"ח, כמקום כינוס ללוחמים המתאמנים ובאר שנחפרה בידיים בשנת 1913. בחג העצמאות יהיה המבנה פתוח לקהל ובו יוסרט סרט על רוחמה ותוצג ברחבי האתר תערוכת תמונות שיספרו את ספור רוחמה משנת 1946, עד סיום מלחמת השחרור. האתר יהיה פתוח החל מהשעה 9.00 עד השעה 14.00.

מצודת יואב: מוזיאון גבעתי, המצוי במצודת יואב היא משטרת "עירק סואידן", מהווה מרכז מורשת לחטיבת גבעתי וגם ציון היסטורי לבניין המצודה, שהיתה "המפלצת על הגבעה" בגזרת הדרום במלחמת העצמאות. במוזיאון ישנן שתי תערוכות מקיפות - גבעתי בתש"ח וגבעתי. שעות הפתיחה: 14:00-9:00.

מתחם הקטר 70414 בבאר שבע: מתחם יפיפה שקם על תילה של תחנת הרכבת התורכית של שנת 1915. ביום העצמאות יתקיימו במתחם סיורים מודרכים בכל שעה עגולה, מתחם בועות סבון ססגוני, מתחם סדנאות יצירה וקווסט חוויתי. שעות פעילות 17:00-9:00.

מרכז מבקרים בארות בנגב בקיבוץ עלומים: סיורי מורשת וציונות מרתקים לכל המשפחה.

 יד מרדכי אתר שחזור - צילום גלעד קוורלציק

פרטים מלאים על כל הפעילויות באתר המועצה לשימור אתרים בכתובת www.shimur.org

לטיולים בדרום לחצו כאן 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה