אושרה תכנית משרד הבינוי והשיכון לבניית 5700 יח"ד בבני עי"שהועדה למתחמים מועדפים אישרה היום הקמת שכונה חדשה בבני עי"ש, שתכלול 5,700 יחידות דיור חדשות שייבנו על שטח של כ-1,500 דונם. מלבד מבני מגורים, בתמהיל דירות מגוון ועירוני, תכלול השכונה החדשה גם שטחי ציבור, שטחים פתוחים וכן חצי מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר

הבקשה לתוכנית הוגשה  לפני שנה  והיום (ד') אושרה  ע"י הועדה למתחמים מועדפים וא,ף הוגדלה מתחילת הבקשה.  

התכנית כוללת  5,350 יחידות דיור ו-250 יחידות דיור לדיור מוגן בשטח של כ-1,750 דונם. בנוסף, התכנית מציעה שטחי תעסוקה בדגש על שטחי תעסוקה עתירת ידע, תעשייה ומסחר בשטח של כ- 300,000 מ"ר, מוסדות ציבור וחינוך, ספורט ונופש, שטחים פתוחים ומרחב ציבורי מגוון..

 אזור תעסוקה

בני עי"ש הינה מועצה מקומית, המונה כיום כ- 7,500 תושבים, 2,200 יחידות דיור בשטח של כ-820 דונם. לפני כשנה הכריז קבינט הדיור על מתחם מועדף לדיור בגודל של כ- 1,500 דונם להקמת השכונה החדשה, שתיכלול שטחי ציבור, תעסוקה, מסחר, שטחים פתוחים, חניות ומגורים בתמהיל דירות מגוון ועירוני.

 

משרד הבינוי והשיכון קידם את התכנית שצפויה להגדיל את היישוב הקיים ולחזקו בצורה משמעותית. התכנית הייחודית ליישוב, שמה דגש מיוחד על יצירת עירוניות מובהקת ביישוב שמתאפיין בבניה מרקמית בעיקרה.

 

מיקומה המרכזי של בני עייש והנגישות הגבוהה שלה לכביש 40, כ- 3 ק"מ דרומית לגדרה, בסמיכות לתחנת רכבת מתוכננת וכ- 10 ק"מ  מזרחית לאשדוד ממצבים אותה כמקום מועדף ובעל פוטנציאל מרשים לפיתוח. הותמ"ל בתיאום עם משרד הבינוי והשיכון החליטו לשמור על הקרקע הצמודה למושב חצב מחוץ לתכנית.

 מבט ציפור לב העיר

ורד סולומון ממן, אדריכלית ראשית במשרד הבינוי והשיכון: "מדובר בתכנית שמקיפה את העיר משלושת עבריה, עוטפת אותה וממשיכה את התפתחותה העירוני ברחובות המשכיים. מתכננת התכנית הפרופסור אירית צרף נתניהו יצרה תכנית המהווה דוגמה מצוינת לפיתוח עירוני הכי מובהק שניתן לייצר כדוגמת 'בצל' ולכן היא מבטאת את רוח העירוניות שהמשרד מעודד ומקדם במיוחד בשנים האחרונות" .

 רחוב העסקים שכונה מערבית

היישוב נחלק היום לשני חלקים שהתכנית מנסה לייצר ביניהם חיבור וסינרגיה חדשה. החלק הוותיק, שהוקם בשנת 1957 ושטחו כ- 500 דונם ובו בנייה צמודת קרקע ברובה, עתיד לקבל שידרוג בדמות עיבוי ותוספת מסחר ותעסוקה לאורך הרחוב הראשי הוותיק. החלק השני הוא שכונת גני טל,  שהוקמה בשנות התשעים כחלק מתכנית הפיתוח המהיר שיאפיינו את גלי העלייה מברית המועצות, ושטחה כ-190 דונם, כאשר הבינוי מאופיין בבנייה רוויה וצפיפות דיור גבוהה. לחלק זה, נוספו שטחי ציבור רבים , שטחי פארק, טיילת ספורט ונופש, מתקני חניה וכמובן מגורים משולבים במסחר ומשרדים.

 

נכון להיום, מלבד עתודה באזור הצפון-מזרחי,  ליישוב אין כלל עתודות קרקע לצמיחה. בנוסף, מחסור גדול של שטחים מניבים אינם מאפשרים תפקוד מוניציפלי מאוזן של רשות מקומית. התכנית מציעה הרחבת היישוב בחלקו הצפון מזרחי, המערבי והדרומי.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה