בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר - אות הנשיא יוענק לאזרחים שהפגינו גבורה אזרחית

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('8df06ae3-8913-4b1d-bbc5-6abb21fbecc1','/dyncontent/2024/7/11/58704baf-68d4-48d4-9a6e-e45b037a459b.jpg',18157,'אופן ואלי אייטם כתבה 2',525,78,true,26366,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('8df06ae3-8913-4b1d-bbc5-6abb21fbecc1','/dyncontent/2024/7/18/b9736d5c-7078-4fd0-83b6-4f5e220f1fdb.jpg',18183,'מכבי פארם אייטם כתבה ',525,78,true,26366,'Image','');},15]]);})
להאזנה לתוכן:

״אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית״ שייסד הנשיא הרצוג על רקע אירועי ה-7 באוקטובר, יוענק לאזרחים שפעלו בגבורה יוצאת דופן תוך ערבות הדדית וחירוף נפש במטרה להציל חיי אדם, ואינם נמנים עם כוחות הביטחון השונים. את האות ניתן יהיה להעניק גם למי שאינו בין החיים. זו ההזדמנות להגיש מועמדות על אנשים שאתם חושבים שהם ראויים לקבל את האות

נשיא המדינה, יצחק הרצוג

מתקפת הטרור האכזרית שאירעה ב-7 באוקטובר 2023, שמחת תורה התשפ״ד, הייתה מהמאורעות הדרמטיים והמטלטלים ביותר בתולדות מדינת ישראל, עם השפעות חסרות תקדים הן על החזית והן על העורף.

היא גבתה חיים של למעלה מ-1200 ישראליות וישראלים, בהם מאות מנשות ואנשי כוחות הביטחון, וכן אלפי פצועים ולמעלה מ-200 חטופות וחטופים שהוחזקו, ורובם עדיין מוחזקים, בידי מרצחי ארגון הטרור חמאס.

לצד המחירים הכבדים מנשוא שגבתה המתקפה, נתגלו כבר מן הרגעים הראשונים, מעשי גבורה בלתי נתפסים ויוצאי דופן, בהם של אזרחיות ואזרחים מן השורה, שפעלו בזמן אמת תוך סיכון ממשי של חייהם, מתוך תחושה של אחדות גורל וערבות הדדית ישראלית, ובמטרה להציל חיי אדם.

בעקבות כך, החליט נשיא המדינה יצחק הרצוג לייסד אות ייחודי – "אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית", אשר יוענק לאזרחיות ולאזרחי ישראל אלה, ובכך יבטא כבוד והוקרה למעוטריו, וחשוב לא פחות – ייתן כבוד, גאווה ותקווה לחברה הישראלית ולמדינת ישראל כולה. ועדה מקצועית הכוללת נציגים של הספרייה הלאומית ומוסד ׳יד בן צבי' תיקח חלק בתחקור המועמדויות.

כידוע, לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל, נוצר נוהג של ייסוד אותות ועיטורים השואבים את נחיצותם מצורכי השעה, בעיקר לאחר אירועים לאומיים מכוננים שהביאו עמם פעולות התעלות וגבורה מצד דמויות מופת (עם אותות אלו, אשר נוסדו לאחר מלחמות משמעותיות נמנים, למשל, עיטורי הגבורה של צה"ל ומשטרת ישראל).

לאור כך, גם הפעם, בחר נשיא המדינה לייסד מסגרת ממלכתית הולמת שתעלה על נס את הערבות ההדדית והגבורה של אזרחיות ואזרחי ישראל.

״אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית״ יוענק על ידי נשיא המדינה בטקס ממלכתי רשמי, לאזרחים שפעלו בגבורה יוצאת דופן תוך ערבות הדדית וחירוף נפש במטרה להציל חיי אדם, ואינם נמנים עם כוחות הביטחון השונים.

כמו כן, ניתן יהיה להעניק את האות גם למי שאינו בין החיים, ובנוסף, לוועדה המייעצת תינתן האפשרות להחריג אזרחים שזכו להכרה כאנשי ביטחון בהתאם לשיקול דעתם של חברי הוועדה.

הנשיא קבע שבראש הוועדה המייעצת אשר תמליץ בפני הנשיא על המועמדות והמועמדים הראויים לקבלת האות, יעמוד השופט בדימוס, הפרופסור אליקים רובינשטיין, לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון.

עוד יהיו חברים בוועדה – ליאורה מינקה, יו"ר תנועת אמונה לשעבר ויושבת ראש תיאטרון הקאמרי, פרופסור יפעת ביטון נשיאת המכללת האקדמית ׳אחווה׳, אלוף (מיל׳) מוטי אלמוז לשעבר ראש אגף כוח-אדם בצה״ל, תת אלוף (במיל), ד"ר עלא אבו-רוכן, פרופ' מונא ח׳ורי, סגנית נשיא האוניברסיטה העברית לאסטרטגיה ומגוון ואיל גבאי, יו״ר מוסד ׳יד בן צבי׳, לשעבר מנכ״ל משרד ראש הממשלה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״אפילו בעת שנחשפנו ללבה רותחת ומזעזעת של טרור ושנאה תהומית שניתכו עלינו, היינו עדים לתעצומות הנפש, הגבורה, החוסן והחמלה שבנו אותנו כעם גם בשעותינו החשוכות ביותר. כוחות הגבורה של עמנו התפרצו בצורה מעוררת השתאות. מעשי גבורה אלו, אשר נעשו על ידי אזרחיות ואזרחים ישראלים מן השורה, שפעלו בזמן אמת תוך סיכון ממשי של חייהם, מתוך תחושה של אחדות גורל וערבות הדדית ובמטרה להציל חיי אדם – הם העומדים בבסיס החלטתי לייסד ולהעניק את ׳אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית׳. כפי שנכתב במסכת סנהדרין ׳כל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא׳״.

להגשת מועמדות לחצו כאן!

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה