בקיבוצים באשכול נמצאים עם היד על הדופק ומודים למדינה: "גילו שאנחנו קיימים"העימות האחרון החזיר את החברים לתקופה של מבצע "צוק איתן", אבל הם לפחות מודים שהתגובה של צה"ל עכשיו היתה תקיפה יותר ומבהירים שבעימות הבא גם פינוי ישובים עומד על הפרק במידת הצורך

רננה יעקב, דוברת קיבוץ ניר עוז המשמשת גם כאחראית פינוי תושבים במועצה האזורית אשכול בשעת חירום, יצאה אתמול מהמרחב המוגן בביתה לישיבה עם תקווה שבדרך לא תיאלץ לתפוס שוב מחסה מנפילה של רקטה.

"לא מצב שמצריך פינוי". כוחות צה"ל בסמוך לגבול עם עזה, צילום: רויטרס

הימים האחרונים לדברי יעקב הזכירו לתושבים באזור את ימי מבצע "צוק איתן", אז נורו לעברם למעלה מ-3,000 רקטות ופצצות מרגמה.

"יחד עם העלייה במספר השיגורים מעזה צריך לזכור שחווינו בשלושת החודשים האחרונים לילות לא קלים", הסבירה יעקב. "שבמהלכם נורו לעברנו עשרות רבות של רקטות. המספר הגיע בלילה אחד אף ל-180. ואני לא מדברת על הבלונים ועל העפיפונים שהפכו לדבר שבשגרה".

אז איפה ההבדל בין החודשים האחרונים לבין העימות האחרון עד לרגיעה אתמול?

"ההבדל הוא שמדינת ישראל התעוררה והצבא מגיב ביתר שאת, משום שישנם הרוגים ופצועים וטווח הירי של חמאס הגיע עד לאשקלון ולפאתי באר שבע. ישראל גילתה שאנחנו קיימים. מועצת אשכול חוטפת הכי הרבה גם משום שהיא קרובה לעזה. חמאס משחק על חבל דק - גם רוצים להחזיר על ההפצצות של חיל האוויר, וגם לשמור על כללים שלא יחריפו את המצב יתר על המידה".

קיים סיכוי לפינוי ישובים שלמים במידה ותהיה הסלמה נוספת?

"אנחנו ממש לא יודעים כמה אנחנו קרובים או לא לפנוי כזה. התוכניות קיימות והן נקבעו בשגרה, ולא בחירום. פינוי כזה קשור להחלטת מדינה שיהיו לה השלכות כלכליות לא מבוטלות, ולרצון התושבים לצאת מהיישוב או להפגין חוסן ולהישאר. אנחנו עם יד על הדופק כל הזמן, ונכון לעכשיו לא הגענו למצב שמצריך פינוי של ישובים שלמים".

"שומעים קולות כל הזמן". יעקב, צילום: אביב לשם

כ-100 משפחות מקיבוצי וממושבי אשכול, בעיקר צמודי גדר, התפנו באופן עצמאי לקרובי משפחה או לחברים וכמה מתארחות אצל משפחות מתנדבות ברחבי הארץ. "אני בקשר עם המטה התנועתי לגבי אירוח משפחות מאשכול בקיבוצים במרכז ובצפון", אמרה יעקב.

בעקבות הירי המסיבי מעזה לקיבוצי עוטף עזה נפתח משעות אחר הצהריים של יום שני מוקד סיוע של התנועה הקיבוצית, שתפקידו לקשר בין ראשי צח"י ומנהלי קהילות בעוטף, לבין קיבוצים ברחבי הארץ המבקשים לסייע.

מנכ"לית התנועה, הדס דניאלי-ילין, פנתה אמש לקיבוצים בעוטף עם כל פרטי הקשר של אנשי התנועה העומדים להם לעזר לפינוי בודדים או קבוצות גדולות יותר למרכז הארץ.

"אנחנו ערוכים עם התוכנית הלאומית לפינוי ישובים, אך לא מחכים להחלטת קובעי המדיניות הארציים, אלא מבקשים לתת מענה על פי דרישת השטח", אמרה דניאלי-ילין.

"אנחנו מבקשים מהקיבוצים הקולטים ליצור קשר עם הקיבוצים הנקלטים, להתעדכן במצב ולהכין את השטח לכל דרישה". קיבוצים ויחידים הרוצים לאפשר הפוגות לחברים בעוטף בבתים ריקים בלבד (לשון הודעת התנועה) מוזמנים לשלוח הודעת וואטסאפ לאילת גלס 0507552532, או להתקשר ל-036925218.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה