הפחתה בזיהום האוויר גם בצפון הנגבניכרת הפחתה בזיהום האוויר בכל ישראל בשבועות האחרונים מאז התפשטות הקורונה. דוח המשרד להגנת הסביבה מעלה כי ההפחתות ניכרות לא רק באזורי ריכוז תחבורה ותעשייה, אלא גם באזורים כפריים כמו רמת הגולן, הגליל, וצפון הנגב. צפו בתמונות הלוויין

המשרד להגנת הסביבה ביצע בחינה של ריכוזי החנקן הדו-חמצני, כפי שנמדדו מהחלל על-ידי חיישן קופרניקוס סנטינל 5 (Sentinel 5 Precursor) P של סוכנות החלל האירופית. בדיקה זו מראה ירידה בריכוזים של חנקן דו-חמצני מעל ישראל מאז תחילת התפשטות נגיף קורונה, שהובילה האטת הפעילות במשק ובתחבורה. ירידה זו באה לידי ביטוי גם בתחנות הניטור של מערך ניטור אוויר ארצי (מנ"א) של המשרד להגנת הסביבה, הפזורות ברחבי הארץ.

בחינת ריכוזי החנקן הדו-חמצני, כפי שנמדדו מהחלל על-ידי חיישן קופרניקוס סנטינל P5, מחזקת את תוצאות המדידות שביצע המשרד להגנת הסביבה באמצעות מערך ניטור מזהמי האוויר בישראל, שמהן עולה כי נרשמה הפחתה של כ-40% בריכוזים בתקופה האחרונה בהשוואה לתקופה הממוצעת. ניתן להבחין בירידה בריכוזים לא רק מעל לאזורים שבהם אוכלוסייה צפופה ותנועה רבה של כלי-רכב, אלא גם באזורים שבהם האוכלוסייה דלילה יחסית וגם היקף התחבורה. כך, למשל, ניתן להבחין בירידה ברורה בריכוזים שמעל לרמת הגולן, לגליל, לשדרת ההר ולצפון הנגב

מפות לוויין של ריכוזים ממוצעים- מרץ 2020 מול מרץ 2019. מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה

את הבדיקה של מדידות הלוויין ביצע ד"ר אילן לוי מהמערך הארצי לניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה. מפות הריכוזים חושבו בסיוע ד"ר רון דרורי, ואת הניתוח המטאורולוגי ביצע חזאי איכות אוויר של המשרד, איתן מאז"ה מומחי המשרד חישבו את ממוצע נתוני הלוויין בחלונות זמן של חודש (מארס 2020 לעומת מארס 2019), שלושה שבועות (בחודשים ינואר-מארס 2020) ושבוע (בחודש מארס 2020)

הערכים הממוצעים המוצגים במפות מושפעים משילוב של התנאים המטאורולוגיים ופליטות מזהמי האוויר, כמו גם מכיסוי העננות בזמן מעבר הלוויין מעל ישראל. המפות מייצגות את סך מולקולות החנקן הדו-חמצני בין הקרקע לגובה של 11 ק"מ, ומוצגות באותה סקלת צבעים, כאשר צבע כחול הוא "מעט זיהום" וצבע אדום הוא "הרבה זיהום". מכיוון שהחנקן הדו-חמצני נפלט בעיקר כתוצאה מפעילות אנושית בפני הקרקע, ניתן להניח כי המפות מייצגות את התפלגות הריכוזים סמוך לפני הקרקע.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה