חוקרים בהדסה מפרסמים דוח ובו הם טוענים "הסיכון בסגירת מערכת החינוך לגיל הרך גבוה יותר מפתיחתה בקפסולות"

$(function(){setImageBanner('fa445f8e-9fb6-41e6-aa7f-e6c688dd6d74','/dyncontent/2024/1/28/f34525b5-f376-48c6-be90-d4e13cfb7b8e.jpg',17405,'אסותא אייטם כתבה ',525,78,false,26366,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

צוות חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית והדסה פרסמו היום(חמישי) דו"ח חדש, ולפיו נכתב שהסיכון בסגירת מערכת החינוך לילדים מתחת לגיל 10 גדול מהסיכון בפתיחתה. החוקרים מזהירים שהגדלת הפערים בחינוך תביא בעתיד להגדלת הפערים בבריאות. בארה"ב פורסם  דוח של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב ומצא כי ילדים בגילאי 5-11 נדבקים ומדביקים הרבה פחות מילדים בגילאי 12-17. הממצאים שלהם תואמים ממצאי מחקר ישראלי .

צילום המחשה: shutterstock

לפי החוקרים הלמידה מרחוק גורמת  נזק רב בגיל הנמוך, כך הם מציינים ""כחברה יש לנו מחויבות ערכית ומוסרית להקנות לילדים את האפשרות לחינוך. מסגרת חינוכית היא קריטית ללמידה לרכישת כלים חברתיים, מיומנויות וערכים, לביצוע פעילות גופנית ולקידום שוויון חברתי. בגיל הרך יש חשיבות גם להקניית מסגרת חינוכית יציבה". 

לדברים החוקרים, "הורים לא יוכלו לצאת לעבודה, ללא מסגרות לילדיהם. הנטל כבד בעיקר עבור משפחות ממעמד נמוך ואמהות חד-הוריות.

אוכלוסיות מוחלשות סובלות גם מקושי להתמודד היטב עם הוראה מקוונת וכן מקושי בהבטחת תזונה הולמת לילדיהן בהיעדר מפעלי הזנה". סכנה נוספת: משפחות ישאירו את הילדים עם הסבים והסבתות ויגדילו בכך את הסכנה להם.

הדוח מתבסס על כך שקיים קשר ישיר בין גיל הילד לסיכויי ההדבקה. מחקרים רבים מצביעים על כך שילדים מתחת לגיל 10 נדבקים בשיעור נמוך יותר (כמחצית) מילדים מבוגרים יותר, וככל הנראה גם מדביקים פחות מהם. בדרך כלל, אלה מורים שמדביקים ילדים - לא להיפך.

גם בארה"ב פורסם  דוח של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב ומצא כי ילדים בגילאי 5-11 נדבקים ומדביקים הרבה פחות מילדים בגילאי 12-17. הממצאים שלהם תואמים ממצאי מחקר ישראלי .

החוקרים מציינים כי בתקופה שבה כיתות א'-ג' פעלו, ובתקופה שבה פעל "בית הספר של החופש הגדול" במסגרת קפסולות, תוך הקפדה על כללי הריחוק החברתי, לא נצפתה עלייה בתחלואה בישראל. עוד טוענים החוקרים כי "העלייה בתחלואה באוכלוסייה הכללית, שנצפתה בקבוצת הגיל 39-10, שהחלה בחודש ספטמבר, אינה יכולה להיות מיוחסת לפתיחת מערכת החינוך, אלא לתהליכים והתנהגויות בשבועיים האחרונים של חודש אוגוסט, כאשר מערכת החינוך לא פעלה". את העלייה בתחלואה בציבור החרדי הם מייחסים לפתיחת הישיבות והפנימיות שלהן באמצע אוגוסט. בישיבות מדובר בנערים ולא בילדים.

המסקנות של החוקרים :

 צעד ראשון ביציאה מהסגר צריך לכלול פתיחה מחדש של מערכת החינוך עד גיל 10 במתכונת של קפסולות קבועות הכוללת את צוות ההוראה.

 "פתיחת בתי ספר עד כיתה ד' הכרחית, ויכולה להתבצע בקבוצות קטנות  - בקפסולות של עד 20 ילדים - לאורך כל היום". זאת, עם מורים קבועים וללא ערבוב הקפסולות. כאשר רמת התחלואה בקהילה גבוהה מדי, לא ייפתחו מסגרות החינוך כלל. רצוי גם לקיים מערך לניטור הנגיף בקרב המורים. "אנו מפצירים בממשלה", כותבי החוקרים, "להבין את חומרת המצב, שכן דור שלם עלול לאבד הזדמנות חשובה".

ללמוד, להתקדם ולתרום לחברה. לצד השקעה ודאגה לתפקוד ראוי של מערכת הבריאות יש חשיבות רבה להשקעה בילדי ישראל".

 

על המסמך חתומים ד"ר אלכס גיללס-הלל, ד"ר חגית הוכנר, ד"ר קטיה יז'מסקי, פרופ' אמנון להד, פרופ' אורלי מנור, פרופ' רן ניר-פז, פרופ' אורה פלטיאל, מר ארי פלטיאל ופרופ' רונית קלדרון-מרגלית.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה