חיים שייב, יו"ר ההסתדרות במרחב אשדוד ובאר טוביה יוצא למערכת בחירותבדרכו לקדנציה נוספת, חיים שייב מסביר עד כמה הניסיון בתפקיד חשוב ובעיקר מרבה לפרגן לעובדים ולהנהגה במקומות העבודה - "אני מצדיע להם, לכל אחד מהם".
יום שלישי, ה24/5 - יפתחו הקלפיות

חיים שייב

הוא יליד העיר אשדוד, כלכלן, למרות אין ספור הצעות לניהול מפעלים ומוסדות גדולים, את שנותיו הבגירים הוא העדיף להיות בצד של הנהגת העובדים, "להגדיל רווחיות למפעל זה חסר תכלית - לדאוג לחיזוק ועתיד העובדים זו שליחות" הוא מסביר.

במערכה הנוכחית שייב כבר נחשב למנהיג מנוסה מאוד. והוא רואה בניסיון כאלמנט החשוב ביותר שעומד לרשותו.

חיים שייב מספר על התפקיד בו הוא מכהן מזה שנים –

"לייצג עובדים זה מקצוע שחייבים להיות בו מאוד מנוסים ואסור לעשות בו טעויות – זה כמו רופא, או עורך דין שמייצג לקוח בבית משפט – האחריות שיש לך על הכתפיים היא מאוד גבוהה ויש מקום לאפס טעויות.

בעבודה עם עובדים יש המון אמוציות ורגשות ויש יריבויות וציפיות גבוהות ועל ההנהגה לעמוד מול גופים פיננסים גדולים ובינוניים, ראשי מוסדות ועוד שתמיד שואפים לקצץ במנגנון ובהוצאות העובדים כדי להגדיל את הרווחיות שלהם.

הנוסחה של ההנהלות באשר הן היא פשוטה – ככל שהם ישלמו פחות - הם ירוויחו יותר – וכשהם ירוויחו יותר - מעמדם האישי/ציבורי יתעצם.

מכאן שיש קונפליקט תמידי בין מי שמייצג את העובדים לבין ההנהלות והמנהלים ומתקיים בכל זמן נתון מעין משחק שחמט.

ואני אומר שחמט ולא פוקר כי על עתידם של עובדים ומשפחות אתה לא יכול להמר – כנציג של עובדים - התוצאה הכי גרועה שיכולה להתקבל מבחינתך היא תיקו והשאיפה היא תמיד להשיג לעובדים שלך יותר. כמה יותר? כמה שאפשר בכל זמן נתון.

למשל בבית חולים אסותא ובבית האבות באשדוד הייתה תקופה שבגלל הקורונה הם היו במצב מאוד לא טוב. אנחנו יודעים לקרוא מספרים ודוחות ולפעמים צריך לדעת שלחץ גדול מידי עשוי לגרום לכך שלא רק שלא תביא לתוספת שכר, אלא שעובדים יכולים לאבד את פרנסתם, אז עזרנו להם לייצב את המערכת ותוך שנה הגענו להסכם חדש שהעניק לעובדים תוספות משמעותיות לשכר.

כך בכל מקום, אנחנו רוצים למקסם את התנאים של העובדים, להעניק להם את המעמד והכבוד המגיע להם ולהיות להם להגנה בכל משבר.

את זה עושים בעיקר עם ניסיון.

חיים שייב וארנון בר דוד

אני שואל את חיים שייב על המעומד מולו - שמעון שושן מיבנה.

"אני לא מכיר אותו, אני מניח שהוא אדם מאוד נחמד. חיפשו מי שיתמודד מולי על התפקיד הרבה זמן ורבים וטובים מתוך המערכת השיבו בשלילה כי הם מבינים את גודל האחריות והמשמעות של התפקיד.

אמרו לי שהוא עובד כנהג בדואר – אבל גם שושן יודע שבשביל להיות נהג שאחראי על הסעה של אנשים צריך ניסיון על הכביש. אם אתה לוחץ על הגז חזק מידי אתה יכול לפגוע במי שלפנייך ואם אתה לוחץ על הבלם חזק מידי, יכולים להיכנס בך מאחור – כך גם בניהול הגוף שמייצג עשרות אלפי עובדים - הוא קודם צריך לרכוש ניסיון ואז לקחת על עצמו את האחריות על עתידם של עשרות אלפי משפחות.

אני למשל עבדתי במשך שנים צמוד ליהודה בן הרוש שהיה היו"ר המיתולוגי לפני ולאחר שלמדתי ורכשתי ניסיון, התקדמתי לתפקיד הנבחר". 

איפה אתה שם את האצבע על ההצלחה של מרחב אשדוד?

ההצלחה היא קודם כל של העובדים עצמם במקומות העבודה – אלו שידעו לקחת אחריות על עתידם, לתת לנו את הגב, לבחור, להצטרף ולהישאר בגוף גדול ששומר לא רק עליהם, אלא גם על חבריהם במקומות עבודה אחרים. 

אנחנו במדינת ישראל בתקופה של פילוג, השמצות, ציניות ופייק , אבל העובדים והנבחרים בוועדים מגלים בגרות ואחריות קהילתית. מנהיגות העובדים של היום היא  מנהיגות עם ראש על הכתפיים ולהבדיל מהנהגות פוליטיות, מנהיגות העובדים של היום שמים באמת את העובדים לפני עצמם ואני רואה זאת בכל מקום במרחב שלנו.

המנהיגות של היום היא פחות של מילים גבוהות ויותר של מעשים, של תכלס. מה שמאפשר את ההצלחה הגדולה של מרחב אשדוד זה האמון והכבוד ההדדי שיש בין העובדים והנהגות העובדים וזה מה שמאפשר להגיע להישגים.

בעבר היו יותר כותרות ופחות תוצאות. בעצם הכותרות פגעו בתוצאות. לא זכור לי תקופה בה ההסתדרות הייתה במקום כל כך טוב עם אמון הציבור כמו בשנים האחרונות.

למרות התקופה הכלכלית שהייתה תקועה ב"סבבי בחירות" חוזרים ונשנים וחוסר יציבות פוליטית ובנוסף - מגפה קשה שפקדה את כל העולם ואת המדינה – הצלחנו להטיב עם כל סקטור וסקטור ב4 השנים האחרונות. הצלחנו לצלוח את התקופה מהקשות של מדינת ישראל, רק בזכות העובדים וההנהגה במקומות העבודה ועל זה אני מצדיע להם, לכל אחד מהם.

אני מצדיע גם לאותם חברים שעברו להסתדרות הלאומית  וברגע האמת ידעו לחזור הבייתה – כי הבינו שבית מאוחד הוא בית חזק ומה שצריכים העובדים זה משפחה מלוכדת וחזקה.

בשם כל העובדים המאורגנים במרחב, אני רוצה לברך את החברים שהצטרפו למשפחה הגדולה שלנו מאסותא, מהנמל החדש, מבית האבות, מבית הדר, מיהודה פלדות, מחברות ביטחוניות  ועוד, ל 3000 גמלאים חדשים שהפכו לחלק מאיתנו ויחד אנחנו יוצרים כוח אמיתי, כוח שמאפשר לנו לשמור אחד על השני.

כיצד אתה מעריך שיסתיימו הבחירות האלו?

לפי הבנתי - העובדים לא יהמרו על הבית.

לפי הערכתי הם רק יחזקו אותו יותר מתמיד.

 

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה