כך תדעו להיזהר מטביעה בים

$(function(){setImageBanner('5f7e2719-a0d9-40a4-a42a-9a923cde063d','/dyncontent/2024/3/5/41773466-f239-43b5-82a3-056fff30e22a.jpg',17405,'אסותא אייטם כתבה ',525,78,false,26366,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

הקיץ כבר כאן וגם עונת הרחצה החלה למרות שהדגלים לבנים חשוב לדעת שיש בורות בתוך הים וחוסר ידיעה כיצד להתמודד בכל מיני מצבים, לעיתים מפתיעים שמתרחשים בעת הרחצה בחוף הים. גם כשהים יחסית רגוע, קל מאוד לטבוע בתוכו. אז מה עושים ברגע שנסחפים פנימה?

הגעתם לים וחיפשתם את האיזור הכי שקט ורגוע בו הגלים לא נשברים.
זהירות זו מלכודת מוות!

בנקודה בה הגלים לא נשברים יש בור, שם הזרמים סוחפים פנימה ויכולים להגיע למהירות של עד 2.5 מ׳ בשניה.
תופעה זו נקראת זרם נסוג/ זרם פריצה.

מה עושים כדי להימנע 
בראש ובראשונה לא נכנסים לאזור ללא שירותי הצלה, בהגדרה!
חפשו תמיד את הנקודה הרדודה בה הגלים נשברים ( תזהו בעזרת הקצף הלבן של הגלים)

המושג 'זרם סחף' מהו? שבירת הגלים אינה סימטרית, באזורים מסוימים של החוף תהיה הצטברות גדולה יותר של מים יחסית לאזורים אחרים. מים עודפים אלו יחזרו במסלול מעגלי המנקז אותם פנימה אל הים - זהו זרם הסחף.

באיור ניתן לראות את תנועת הגלים אל החוף ואת הסירקולציה.

לא להתנגד!

זרמי הסחף הינם הסכנה מספר אחת למי שאינו יודע לשחות, או לשחיינים שאינם יודעים מה לעשות. והנקודה החשובה ביותר – לא צריך (ואסור) להתנגד לזרמי הסחף! מדוע?

כאשר אדם מרגיש שהוא נסחף פנימה אל תוך הים, האינסטינקט המידי הוא לחזור בחזרה, אבל היות שזרמי הסחף בדרך כלל חזקים למדי, הניסיון הנואש זה (שלרוב מלווה בפאניקה ואיבוד עשתונות) רק גורם לאיבוד כוחות, ולבסוף לטביעה.

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שאין להתנגד לזרם הסחף, לשמור על כוחות, להירגע, ולהחזיק את הראש מעל המים. מה שיקרה הוא, שהזרם ייקח אותנו פנימה ואז נוכל 'לחתוך' שמאלה או ימינה (עד לאזור שבירת הגלים), לשחות במקביל לקו החוף, ולבסוף לחזור במסלול מעגלי כפי שמראה האיור.

אם ראיתם מישהו אחר נסחף, יש לצעוק לו מה לעשות, ואם אפשר, לזרוק לו מצוף כלשהו – אפילו צידנית או קלקר. חלק ניכר ממקרי הטביעה היו ויהיו של אנשים שקפצו להציל אחרים מבלי להבין את פעולת הזרמים.

הערה חשובה: ישנו מיתוס שזרמי סחף מושכים כלפי מטה – זה פשוט לא נכון. זרמים אלו מקבילים לקרקע.

בורות בים

איך מזהים זרמי סחף?

א. אזורים בהם אין שבירה של גלים (הגלים מביאים את המים לחוף בעוד שזרמי הסחף מנקזים אותם בחזרה לים)

ב. מים עמוקים יותר (בשל התחתרות הזרמים בקרקע לאורך זמן) , ובעקבות זאת -

ג. צבע המים שונה מהסביבה. משקפי שמש עם מקטבים (Polarized) המנטרלים סנוור מקלים על הזיהוי.

שלושת המזהים הללו הופכים את אזורי הסחף לאטרקטיביים עבור מי שלא מבין את המשמעות: זה נראה כמו אזור רגוע ונחמד לטבול בעוד שלמעשה אזור הסחף הוא המקום המסוכן ביותר!

ד. לעתים יופיע קו קצף על המים, לכלוך או אצות הנסחפים לעומק. באופן כללי, זרם הסחף נוטה להיות עכור יותר כתוצאה מחול שמתערבב עם המים הנסחפים פנימה לים.

המידע באדיבות יוחאי בן יעקב מדריך ומנהל בית ספר גלים 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה