לידיעת החקלאים - משרד הבריאות יוצא בשורת הקלות ליבואני הפירות,ירקות ומוצרי החלב

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('7bcdca2c-e2e2-4c36-949d-717b96da8198','/dyncontent/2024/7/11/58704baf-68d4-48d4-9a6e-e45b037a459b.jpg',18157,'אופן ואלי אייטם כתבה 2',525,78,true,26366,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('7bcdca2c-e2e2-4c36-949d-717b96da8198','/dyncontent/2024/7/18/b9736d5c-7078-4fd0-83b6-4f5e220f1fdb.jpg',18183,'מכבי פארם אייטם כתבה ',525,78,true,26366,'Image','');},15]]);})
להאזנה לתוכן:

משרד הבריאות מכריז על שורה של הקלות שינתנו ליבואנים בכדי להקל על יבואני מוצרי הירקות, הפירות והחלב - מוצרים בעלי תפוגה קצרה - מה שיאפשר להם להוזיל מחירים (או להגדיל את הרווחיות שלהם)

.

ההקלות של משרד הבריאות הינן בעקבות תלונות של יבואנים על מאות מכולות של מזון רגיש שתקועות בנמלי חיפה ואשדוד ועל החשש כי עד שמשרד הבריאות יצליח לסיים את הבדיקות, כבר יפוג תוקף הסחורה הרגישה - משרד הבריאות מנסה להיערך באמצעות כוננות מוגברת של פקחים, אך  כבר אינו מסוגל לעמוד בעומס עד כדי סיכון לאובדן תוקף של מזון רגיש כמו מוצרי חלב.

העיכובים הממושכים, שרק הולכים וגוברים ככל שכלכלת ישראל צומחת והיקף יבוא המזון תופח, הביאו את משרד הבריאות למסקנה כי השיטה הנוכחית אינה עובדת יותר. המשרד פשוט אינו מסוגל לבדוק לעומק את אלפי מכולות המזון הרגיש המגיעות לישראל, ולכן הוחלט שגם אין טעם לנסות. לפיכך, המשרד עומד לפרסם בשבועות הקרובים מדיניות חדשה לבדיקות של יבוא מזון רגיש, שכוללת הקלה דרמטית בהיקף הבדיקות הנדרשות.

הקלה ראשונה -
שני ענפים גדולים של מוצרי מזון ללא גלוטן ופירות וירקות יוצאו מההגדרה של מזון רגיש. מעתה היבוא של המוצרים הללו ייעשה תחת הכללים המקלים מאד של יבוא מזון לא רגיש (רפורמת הקורנפלקס), שמתבססים בעיקר על הצהרת יבואנים, עם בדיקות רק בדיעבד (ולא בנמל) של משרד הבריאות.

הקלה שנייה:

הבדיקה בנמל של מרבית מוצרי המזון הרגיש תיעשה בתדירות נמוכה בהרבה. במקום בדיקות של המכולות המיובאות אחת לשלושה חודשים, הבדיקות ייעשו אחת לשישה חודשים — כלומר התדירות תצומצם בחצי.

ההקלה בתדירות הדגימות לא תחול על ענפי המזון הרגישים ביותר של מזון יעודי וכן מזון לתינוקות.

הקלה שלישית

משרד הבריאות משנה את שיטת הבדיקה של מוצרי חלב. כיום הבדיקה של מוצרי חלב היא שוטפת, כל המכולות נבדקות, והיא נעשית על 40% מכלל מוצרי החלב המיובאים. במשרד מתכוונים לשנות את השיטה, ולבדוק מעתה רק 22% מהמשלוחים (להבדיל ממוצרים). בפועל, מעתה ייבדקו כ–22% במקום כ–50% מהמשלוחים, כלומר הפחתה של יותר ממחצית בהיקף הבדיקות.

במשרד הבריאות טוענים כי ההקלות מתבקשות, משום שבפועל המשרד לא מצליח לעמוד בעומס ולכן אינו עומד בכללים שהוא עצמו קבע. במשרד מציינים כי יש בהקלה בבדיקות סיכון, אבל מדובר במדיניות ניהול סיכונים מקובלת בעולם וגם בלתי נמנעת. "לא ניתן יותר לנהל כלכלה מודרנית, עם היקפי היבוא של ישראל, בשיטה הנוכחית", מודים במשרד. "נדמה לנו שאנחנו דוגמים כל מכולה ושולטים במצב, אבל זאת אשליה כי אנחנו לא מסוגלים לעמוד בעומס בכל מקרה.

"אבד הכלח על התפישה שלפיה המדינה בודקת הכל ומאשרת הכל. לפעמים נראה כאילו נשארנו תקועים בשיטות של שנות ה–50. המחיר הכלכלי של השיטה הנוכחית בלתי סביר, וצריך לעבור למערכת בדיקות שקופה וברורה, עם כללים ידועים מראש ולא בדיעבד".

ההקלה בבדיקות תפורסם בתקנות של משרד הבריאות בתוך כמה שבועות, והיא ניתנת לישום מיידי — אין צורך באישור של הכנסת לגביה. במשרד הבריאות שואפים, עם זאת, לבצע מהלכי הקלה נוספים, אך אלה כבר מחייבים את אישור הכנסת, ולכן ימתינו לממשלה הבאה. מהלכים אלה כוללים אימוץ של הכללים האירופיים בנוגע לנוכחות של מזהמים, חומרי הדברה ומתכות כבדות במוצרי מזון — כך שכל מוצר מזון שמותר בשיווק באירופה יותר לשיווק גם בישראל.

ההקלה ברגולציה על יבוא מזון רגיש היא נקודת שיא במאמץ מתמשך של משרד הבריאות לנער את הרגולציה שלו, ולהפוך משמרן למהפכן. מאז פרשת רמדיה — אז הועמדו בכירים במשרד לדין פלילי בשל רשלנות בפיקוח על יבוא מוצרי מזון תינוקות — נהפך משרד הבריאות לרגולטור השמרן ביותר בממשלה. המשרד דרש בדיקות מהמחמירות ביותר בעולם לאישור של יבוא מוצרי מזון, פתיחת מסעדות ועוד.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה