למה הבנקים שודדים אותנו?בשנים האחרונות הריבית במשק היא נמוכה מאוד. כך בכל העולם. אז למה אתם משלמים לבנקים ריבית כל כך גבוהה?

מי השודדים?

הריבית הנמוכה של בנק ישראל (הבנק המרכזי). היא נמוכה מאוד כבר יותר מעשור, ובשנתיים האחרונות שיעורה עומד על  0.1% בשנה בלבד. זו הריבית הנמוכה ביותר בהיסטוריה של ישראל, וגם בעולם בשנים האחרונות הריביות הן נמוכות עד אפסיות. אז למה  הבנקים המסחריים שמספקים הלוואות ואשראי נותנים ללקוחות  7.73% ? (הרבית הממוצעת של הבנקים ללקוחות בשנה האחרונה).

הממוצע משקף גם את הלקוחות שמשלמים ריביות נמוכות בהרבה כמו חשבונות עסקיים וכלו שיש להם עודף בטחונות, ומי שמשלמים ריבית ממש גבוהה הם אלו שנחשבים לקוחות חלשים, שאין להם יכולת להתווכח או סתם לא יודעים שהם צריכים להתווכח על הריבית הגבוהה שלוקחים להם.

הבנקים מרווים מילארדים ובנוסף  מממנים מערכת תפעולית עצומה ויקרה וגם מעניקים משכורות מאוד שמנות למנהליהם.

מקור ההכנסה העיקרי של הבנקים הוא הריבית וממי שאפשר לקחת, לוקחים.

המחיר משתנה בהתאם ללקוח, לסיכון שלו וללחץ שלו על הבנק.

הבנקים העמידו אשראי בריבית נמוכה מאוד לטייקונים כי טענו שהם לא בדרגת סיכון גבוהה וגם בגלל הקשרים האישיים ובעיקר בגלל הלחץ שהפ0עילו עליהם, אבל צחוק הגורל, דווקא הם סיבכו אותם בחובות ענק.

את הלקוחות קטנים הבנקים מרשים לעצמם לשדוד, על אף שרמת הסיכון שם נמוכה. משקי בית ולקוחות קטנים אינם מסכנים את יציבות הבנק.

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, החל לבדוק באחרונה את הסיבות לריביות הגבוהות שהבנקים גובים בגין מסגרות האשראי. אבידן מבצע בדיקה של הריביות במקרים שבהם לא מדובר בלקוחות עם היסטוריית אשראי בעייתית או דירוג אשראי נמוך, אלא בלקוחות טובים שאין סיבה לתמחר עבורם את מסגרות האשראי בריבית רצחנית.

מה תהיה מסקנתו? מי יודע... עד היום הפיקוח על הבנקים לא כל כך היטיב עם הלקוחות, אולי יפתיע הפעם.

 

$(function(){setImageBanner('ec9101bb-b0ae-44cc-b404-47d52e7c9c1a','/dyncontent/2022/7/31/77af4cdd-143f-4a53-a213-cd758f1efdca.jpg',14976,'אפיקים אייטם כתבה ',525,78,false,26367,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה