לצד המתיחות בדרום : 43% מבעלי העסקים בעוטף עזה שוקלים לסגורבעקבות המתיחות בדרום והטרור שנמשך הסוכנות הממשלתית לעסקים קטנים מפרסמת נתונים על המצב של בעלי העסקים בעוטף עזה. קרוב למחצית מכלל בעלי העסקים שקלו לחסל את עסקיהם. 10% כבר החליטו על סגירת העסק. מנהל הסוכנות: "חיזוק חוסנם ושמירה על איתנותם הכלכלית היא משימה לאומית"

בסקר שערכה הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, מלמד כי מלבד ההשלכות על בריאותם הנפשית של תושבי העוטף בעקבות המצב הביטחוני המתוח בעוטף עזה, גם בעלי העסקים באזור משלמים מחיר יקר עלעצם קיומם.  43% מבעלי העסקים בעוטף השיבו כי שקלו לסגור את העסק בשל טרור הבלונים וריבוי השרפות.

על פי הסקר, 33% העידו כי הושפעו במידה רבה מההסלמה הביטחונית בעת שבחנו הקמה של עסק בעוטף עזה, בעוד ש-33% אחרים שקלו לבצע סגירה וחזרו בהם – כאשר  10% נוספים כבר גמרו אומר לחסל את עסקיהם.

בלון תבערה

תשובות אלה ניתנו לנוכח הרוב המוחץ (יותר מ-75%) של בעלי העסקים שדיווחו על ירידה דרסטית במכירותיהם במשך חצי השנה האחרונה לאור המתיחות בדרום. הביטחוני. אופטימיות קלה נרשמה בסקר כאשר כמעט מחצית מבעלי העסקים סוברים כי המצב ישתפר בקרוב.

עם זאת, 40% מהנסקרים הדגישו כי החסם העיקרי לשיפור המצב הפיננסי של העסק שלהם נובע מהעובדה כי הם נתקלים, לטענתם, בעומס בירוקרטיה ורגולציה, תשלום מסים וגישה למימון.

בעוטף עזה פועלים כיום כ-7,000 עסקים כאשר רק 42% מתוכם הם בשדרות. שאר העסקים שוכנים במספר יישובים, המובילים בהם פועלים בעין הבשור (4.6%), נתיב העשרה (3.5%), יבול (2.7%), מבטחים (2.2%), יכיני (2.2%), ישע (2.2%), כפר עזה (2.1%) ודקל (2%).

מבחינת פלח שוק, העסקים במרחב עוטף עזה מהווים כ-1.2% בלבד מכלל השוק הישראלי, זאת בעוד שמבחינת שוק החקלאות יישובי העוטף מזנקים עם כ-6.7% לעומת השוק הלאומי.

צילום מתוך יריד עוטף בכיף

בשבוע שעבר הסוכנות הפיקה  יריד "עוטף בכיף", במטרה להגביר את המודעות למצוקת בעלי העסקים בעוטף עזה, ואשר במהלכו הגיעו יזמים  רבים שהציאו פתרונות למציאת להגברת הפעילות הכלכלית.

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קיויתי, אמר כי "עסקים קטנים ובינוניים הם מנוע הצמיחה של המשק הישראלי בכלל ובפריפריה הדרומית בפרט, ועל כן חיזוק חוסנם ושמירה על איתנותם הכלכלית היא משימה לאומית. היריד שאנחנו מקיימים יטיב עם בעלי העסקים ממרחב העוטף ובמקביל יציע לתושבי מרכז הארץ חוויה ייחודית ומהנה במהלך חופשת הקיץ בה, הורים רבים מחפשים פעילויות פנאי ותעסוקה לכל המשפחה".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה