חוף החשמל | צילום: נוי שושן

במסגרת תוכנית "חוף נקי", היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, יזמה סיוע משטרתי לרשויות החופיות ובינהן באר טוביה לצורך אכיפת חוק שמירת הניקיון בחופי הים בחודשי הקיץ.

הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר פועל בשיתוף פעולה עם הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה - במטרה להגביר את ההרתעה מול משליכי פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

במסגרת פעילות האכיפה שתימשך עד לסוף ספטמבר, הנופשים המלכלכים בחוף עלולים להיקנס ב-750 שקל על השלכת פסולת. עד כה ניתנו במסגרת אכיפה זו 90 קנסות על השלכות פסולת, ובסך הכול כ-750 קנסות בנושאים שונים במסגרת 92 סיורי פיקוח בחופים.

תוכנית "חוף נקי" היא יוזמה של המשרד להגנת הסביבה. מטרת התוכנית שפועלת מזה 4 שנים, למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. כדי להגשים מטרה זו, העיקרון המוביל הוא שינוי תודעתי לחשיבות הים והחופים ולחיזוק לקיחת האחריות האישית.

במשרד להגנת הסביבה מבקשים לציין כי שליש מהפסולת בחופים מורכב מהכלים החד-פעמיים והאריזות המושארים בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. על-פי מחקרים בארץ ובעולם, חופי ישראל מובילים לרעה בכמות הפלסטיק גם בהשוואה לים התיכון וגם בהשוואה לממוצע העולמי.

בבדיקה של קרקעית הים החולית שקיים המכון לחקר ימים ואגמים, המבצע עבור המשרד את הניטור הלאומי של הסביבה הימית, נמצא כי בעומקים שבין 20 ל-80 מטר וגם בעומקים של בין 200 ל-1,400 מטר, יש בעיקר שקיות פלסטיק ואריזות מזון בפסולת שנאספה.

"הממצאים האלו מדאיגים במיוחד, מפני שהפלסטיק מתפורר לחתיכות קטנות הקרויות מיקרו-פלסטיק, אשר כבר נמצאות בגופם בעלי חיים ימיים, ציפורים ובני אדם" – נמסר מהמשרד, "מהבדיקה עולה עוד, כי כמות השקיות והאריזות השלמות שנמצאו גדלה ככל שדגמו בעומק רב יותר".

על כן המשרד להגנת הסביבה קורא לנופשים, למטיילים ולחוגגים להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, לא להשאיר אשפה בחופים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק!