משרד החינוך יפעיל מצלמות בתוך הכיתות כדי לאפשר למידה מרחוק

$(function(){setImageBanner('bcbc5817-2f82-4bc8-8363-2b3bd3614997','/dyncontent/2024/3/5/41773466-f239-43b5-82a3-056fff30e22a.jpg',17405,'אסותא אייטם כתבה ',525,78,false,26366,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

משרד החינוך מסדיר לראשונה הפעלת מצלמות בתוך כיתות הלימוד כדי לאפשר למידה משולבת מהכיתה ומרחוק בו זמנית. הפעלת המצלמה בכיתה תאפשר, בין השאר, לתלמידים בסיכון בריאותי, לתלמידים מבודדים ולתלמידים חולים ללמוד מהבית, יחד עם חבריהם הלומדים בכיתת הלימוד

מורה בכיתה, תלמידים, לימודים, בית ספר. אילוסטרציה: freepik

מאז פרוץ הקורונה, מתמודדת מערכת החינוך עם מציאות משתנה שהובילה לשורה של התאמות ושינויים שערך משרד החינוך במערך ההוראה והלמידה.

בין ההתאמות המרכזיות שנעשו היה המעבר ללמידה מרחוק - מתכונת למידה חדשה שהצריכה הסדרה של מבנה הלמידה החדש ובכלל זה של הלמידה המשולבת, הכוללת למידה מהבית ומבית הספר בו זמנית. כמו-כן, היא הצריכה מתן מענה לתלמידים בסיכון בריאותי (בהתאם לחוות דעת רפואית), לתלמידים חולים ולתלמידים מבודדים בביתם.

בתום עבודה מקיפה, מעמיקה ויסודית שערך משרד החינוך יחד עם הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, מפרסם היום (א') המשרד הנחיות חדשות בנושא השימוש במצלמות בכיתה לצורך למידה מרחוק.

תהליך ההסדרה של צילום השיעור בכיתה נעשה תוך הקפדה ושמירה מהודקת על עקרון היסוד - הגנת הפרטיות, זו של התלמידים וזו של עובדי ההוראה, ובד בבד גם על הרצף החינוכי-טיפולי שכה נדרש בעת הזו.

כאמור, עד כה לא התאפשרה הצבה של מצלמה בכיתות הלימוד, וכעת, עם ההסדרה וגיבוש הנהלים החדשים לשנת הלימודים התשפ"א, הן תוכלנה לפעול בתנאים מוגדרים בבתי הספר, והן תאפשרנה למידה בקבוצות, לפי הנחיות משרד הבריאות.

הצילום יתבצע באמצעות הצבת מצלמות חיצוניות המחוברות למחשב או באמצעות מצלמת המחשב או באמצעות המצלמה המותקנת במכשיר הטלפון של המורה. בהתאם לנוהל, המצלמה תתמקד במורה בלבד, תוך איסור על צילום התלמידים הנוכחים בכיתה.

בנוסף לכך, המורה יפעיל שיקול דעת במקרים שבהם השיח המתנהל בשיעור רגיש ומורכב, או שעלול להיחשף במסגרתו מידע פרטי.

בהתאם להנחיות החדשות:

- הלמידה תתקיים בהסכמת המורה

- טרם פתיחת המצלמה בתחילת השיעור, המורה יביא לידיעת התלמידים הנוכחים בכיתה כי השיעור מצולם ומועבר סינכרונית לתלמידים הלומדים מהבית וכי קולם ישמע, כחלק בלתי נפרד מהשיעור.

- שיעור שמתקיים בכיתה יעשה באמצעות אחת מסביבות העבודה המאובטחות ללמידה סינכרונית שאושרו על ידי המשרד: https://bit.ly/32yNRJH).

- חל איסור על העברת הקישור לשיעור והסיסמא לגורם אחר.

- חל איסור על תלמידים והורים לצלם או להקליט או להפיץ שיעור.

- אין לשמור צילום או הקלטה של השיעור. במקרים חריגים, כשיש צורך להקליט את השיעור, המורה יידע מראש את מנהל בית הספר ואת התלמידים בכיתה, וההקלטה תמחק עד שבוע מיום העברתה, לכל המאוחר.

- הפרת ההנחיות עלולה להוות הפרת משמעת והיא תטופל בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל ("אקלים חינוכי מיטבי והתמודדות מוסדות חינוך עם אירועי אלימות וסיכון") או לתקנון הבית-ספרי.

מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי: "משרד החינוך ממשיך להתאים את עצמו למציאות המשתנה. החוזר החדש מניח עוד אבן דרך משמעותית בעבודתה של מערכת החינוך. הוא יוצק תשתית חשובה ומשמעותית בתהליכי ההוראה והלמידה, תוך שמירה מהודקת על עקרון היסוד הגנת הפרטיות, זו של התלמיד וזו של עובד ההוראה כאחד".

"בכוונתנו להמשיך ולהוביל את ההתאמות הנדרשות על מנת לספק לתלמידי ישראל רצף חינוכי, חוסן נפשי ותחושת וודאות שיאפשרו להם יציבות רגשית ופניות ללמידה" - הוסיף אדרי, "ובד בבד גם מסגרת עבודה גמישה, מאפשרת ויציבה לאנשי החינוך".

רם זהבי, מנהל מחוז דרום: "מערכת החינוך מתמודדת עם מציאות המשתנה תדיר. על רקע מציאות זו, מערכת החינוך נערכה לכל תרחיש למידה אפשרי ובתוך כך ערכה התאמות ללמידה מרחוק עבור כלל התלמידים או חלקם, לרבות שידור החוצה של שיעור המתקיים בכיתה, לטובת התלמידים שנבצר מהם להיות נוכחים בכיתה בשנת הלימודים הנוכחית, במטרה לשמור ככל הניתן על רצף לימודי".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה