מגדל תצפית, שביל הנצחה ומתחמים לכל ישוב – פרויקט חדש של קק"ל להנצחת ישובי גוש קטיף מוקם בימים אלו בחורשת כיסופים שבמועצה האזורית אשכול. מטרת הפרויקט היא להנציח את ישובי גוש קטיף שפונו בשנת 2006. השבוע הודיעו בקק"ל כי שלב א', מגדל התצפית, הסתיים וכי המקום נפתח למבקרים.

 המגדל החדש משקיף לעבר יישובי קטיף - צילום נילי ביבר קק"ל

מגדל התצפית החדש מתנשא לגובה של 15 מטרים ובראשו מרפסת תצפית הפונה לעבר המקום בו ישבו ישובי גוש קטיף בעבר, בתוך שטחי הרצועה כיום. למרות שהמקום נפתח למבקרים, בקק"ל ממשיכים לעבוד על שני השלבים הבאים בפרויקט. בשלב הבא יחלו לפתח את שביל הישובים בחורשה שיעבור בין העצים. השלב האחרון בפרויקט הוא הקמת מתחמים צמודים לשביל כאשר כל מתחם יהיה על שם ישוב שפונה עם מידע על הישוב ותושביו. מבקרים יוכלו להגיע לטפס למגדל, לראות היכן היו הישובים בעבר ולשבת בפינות ישיבה במתחמים להנצחת הישובים.

 

דניאל גיגי, מנהל מרחב דרום בקק"ל סיפר: "פרויקט זה הוא בעל משמעות גבוהה מאוד לכל עובדי קק"ל. הפרויקט נועד לאפשר לתושבים לשעבר של גוש קטיף להיזכר בישובים שעזבו ולמבקרים ללמוד על ההיסטוריה של מדינת ישראל והאזור. אנו כבר עובדים על השלבים הבאים בפרויקט אך מזמינים את הציבור הרחב להגיע למגדל התצפית החדש, ללמוד על מיקום הישובים ועל האירועים ההיסטוריים שהתרחשו כאן".