קהילת הדרום של אנשים הים התיכון קוראת לכם להשתתף במבצע "ניקוי הים הגדול" בעולם בחנוכהביום שישי , 3.12.21 מהשעה 09:00-13:00 ייצאו אלפי מתנדבים, פעילי סביבה ואזרחים טובים ליום מודעות למצב הים בו יתקיים ניקוי החופים והים הגדול, והפנינג של אירועים בחופי הדרום
באזור אשדוד ועד זיקים הולכים להתקיים 7 מבצעי ניקיון ב: חוף חברת החשמל, חוף אורנים (אשדוד), חוף באר שבע(אשדוד), חוף ניצנים, חוף חופית(אשקלון), חוף הדתיים(אשקלון) וחוף זיקים.

בחג החנוכה ביום שישי ה-3.12.21, ייערך בחופי ישראל הפנינג להעלאת מודעות למצב הים והחיים עם מבצע ניקיון חסר תקדים בהיקפו, במסגרת יום ניקוי החופים והים הגדול בעולם. עשרות אלפי מתנדבים, פעילי סביבה ואזרחים טובים צפויים לפקוד כ-80 נקודות לאורך החופים, מראש הנקרה בצפון ועד אשקלון בדרום (כולל בחופי אילת והכנרת) במטרה להדגיש למקבלי ההחלטות, את החשיבות של שמירה על הים, הקמת שמורות ימיות, ומניעת נזקי משבר האקלים. 

 

באירוע הקודם, שנערך לפני כשנה, השתתפו כ-18 אלף איש שאספו מעל 62 טונות של אשפה. הסוג הנפוץ ביותר היה מוצרי עישון שונים ולאחר מכן פקקים, אריזות קרטון וקלקר, צלחות וסכו"ם, מוצרי היגיינה, בקבוקי משקאות ללא פיקדון, חומרי בנייה, מוצרי דיג וצעצועים. יום ניקוי הים הגדול, יהיה השנה יום הפנינג שכולו מוקדש לים ולהעלאת המודעות לשמירה  עליו.  ביום הזה יתקיימו בחלק מהחופים יתקיימו סיורים, הדרכות, פעילויות לכל המשפחה, בחירת שגריר הים התיכון, הופעות ועוד.

 צילום יובל שי- קהילת  הדרום אנשי הים התיכון

על פי הערכות שונות, מדי שנה בשנה, מושלכים לימים ולאוקיינוסים, כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. דוח ניטור לאומי של פסולת ימית לשנת 2019, שנערך על ידי המשרד להגנת הסביבה והמכון לחקר ימים ואגמים, גילה כי כ-70% מהפסולת בים, מורכבת מחלקי שקיות ואריזות פלסטיק, ובשנתיים האחרונות נוספו גם מסכות פנים רבות לפסולת בחופים ובים. לים יש גם תפקיד חשוב בשמירה על אקלים יציב, אך היכולת של הים לאזן את האקלים מצויה בסכנה נוכח השינויים הגלובליים. מזרח הים התיכון מתחמם בקצב מואץ בעקבות שינוי האקלים –וההתחממות הגלובלית והטמפרטורה שלו עלתה בכ-3 מעלות בעשורים האחרונים.

שינוי זה פוגע בחלק מהמינים הים תיכוניים. השמירה על הטבע בים, באמצעות שמורות טבע, מאפשרת לטבע הימי להמשיך לשגשג, להיות חסין יותר לשינוי האקלים, ואף לסייע למתן את שינוי האקלים באמצעות ספיחת פחמן דו חמצני.

המבצעי ניקיון באזורנו הם בהובלת קהילת הדרום של אנשי הים התיכון, אגף חופים אשדוד, שומרי הים אשקלון, בית ספר שדה שיקמים, environmentalfitness ,עמותת חופש לבעלי חיים ובשיתוף איגוד ערים לאיכות סביבה נפת אשקלון, עמותת דלפיס, הרשת הירוקה ועוד..

כחלק ממבצעי הניקיון הולכים להתקיים פעילויות והדרכות בחופים,

בחוף החשמל – פעילות ספורטיבית משולבת ניקיון בהפעלת environmentalfitness  והדרכה על צריכה נכונה על ידי עמותת חופש לבעלי חיים.

בחופי אשדוד(אורנים ובאר שבע) – הדרכה בנושא משבר האקלים על ידי עמותת דלפיס והרשת הירוקה.

בחוף חופית אשקלון -  הדרכה בנושא שמירה על הסביבה החופית על ידי שומרי הים אשקלון.

בחוף הנפרד אשקלון – מסלול אתגרים בנושא הים התיכון מלווה בפרסים בהדרכת דלפיס וקהילת הדרום של אנשי הים התיכון.

בחוף ניצנים- סיור חופי ע"י מדריכי בית ספר שדה שיקמים והדרכה על שמורות טבע ימיות על ידי מדריכי רשות הטבע והגנים.

בחוף זיקים –סיור מודרך בחוף והדרכה מקצועית בנושא הפחתת פסולת בחיינו. במקביל למבצע ניקיון וההדרכות יתקיים בחוף טורניר כדורעף חופים לכבוד יום ניקוי הים הגדול, בהובלת איגוד הכדורעף ואגף ספורט של מועצה אזורית חוף אשקלון.

להרשמה למבצעי ניקיון שלנו - https://bit.ly/3Aps6Kf

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה