תפסיקו להתעסק בעצמכם ותתחילו להתעסק במה דחוף למדינה

$(function(){setImageBanner('1391213b-3d2c-4f72-8e10-a8d73221cd90','/dyncontent/2024/1/28/f34525b5-f376-48c6-be90-d4e13cfb7b8e.jpg',17405,'אסותא אייטם כתבה ',525,78,false,26366,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

אזרחי המדינה משוועים ליציבות ולממשלה שתניע את הגלגלים, אבל נראה שהפוליטיקאים שדיברו אידאולוגיה, עסוקים יותר בכיסאולוגיה ואגו אישי. אף אחד לא מדבר על מה צריך לקדם אלא את מי צריך לקדם ואת מה להרוס. אם לא נצא מחשיבה מגזרית ואישית - מדינת ישראל תדרדר לאחור. מי יציל את המצב?

מקימים ממשלה חדשה

ממשלת החלומות של הימין עסוקה במלחמות אגו ותיקים בזמן שהמדינה משוועת שנים רבות ליציבות והמשימות שעומדים לפתחה הם ענקיות!

ההזנחה של שנים רבות בדיור, בתחבורה, בביטחון האישי ועוד ועוד התפוצצו לאזרחי ישראל בפנים ורק ממשלה יציבה עם אופק של 4 שנים מלאות יכולה להציל את המצב – אז הנה סוף סוף אמורה לקום בישראל ממשלה ל4 שנים. השאלה מה היא תעשה עם הקרדיט שהיא קבלה מהעם?

נכון לעכשיו, המנהיגים של מפלגות השלטון המיועדות, עסוקים יותר במי יקבל כמה יותר מאשר לאחר ומה צריך להרוס במקום - מה צריך לבנות ולשקם.

מאז הבחירות נראה שסדר היום הלאומי משועבד לנושאי דת ומדינה, מלחמה בבג"ץ ובחוקים שיתגברו על השופטים כשכל מפלגה דוחפת ומבקשת לסחוט את הלימון עד הטיפה האחרונה כדי לדאוג למגזר שלה. אבל מה עם כלל המדינה?

אבל המשימות שעומדות בפני המדינה הן עצומות (בעיקר לאחר ההזנחה של שנים רבות וסבבי הבחירות המוגזמים שתקעו את המדינה ולא אפשרו יציבות כדי לתכנן את העתיד וכשקמה כבר ממשלה, היא הייתה על קרעי תרנגולת ונפלה אחרי 18 חודשים).

אם לא עכשיו אז מתי?

הדיור?

הממשלה החדשה צריכה לבנות חצי מיליון דירות בקדנציה של 4 שנים כדי לאפשר לצעירים להקים בית בארץ ישראל (שזהו מהותה של המדינה מיום הקמתה).

נושא הדיור הוא הכישלון הגדול ביותר של ממשלות ישראל. השר כחלון התחיל מהלך שנעצר במקום מיד כשהוא עזב, אבל 15 שנות הזנחה גרמו לכך שמשפחות שלמות קורסות תחת נטל המשכנתא וקבוצת קבלנים מצומצמת התעשרו כמו שלא חלמו מעולם.

צעירים והורהים נחנקים, ובמקביל קבלנים מרוויחים כמו שלא יוכלו לבזבז לעולם (אלא אם יתאמצו במיוחד).

לא ברור מה תהיה מדיניות הדיור של הממשלה החדשה. שר השיכון המיועד, יצחק גולדקנופף (יהדות התורה) לא עושה רושם עד עתה שהוא מאופס או לכל הפחות בעל חשיבה ממלכתית לאומית. כרגע נראה שהוא ממוקד מטרה למגזר אותו הוא מייצג ופחות רואה את כלל המדינה- נקווה שכשיכנס לתפקיד, משהו ישתנה.

לשר החדש אין ניסיון ניהולי בכלל, בטח לא ניסיון בענף הבנייה או בניהול מדיניות כלכלית. יש לו ניסיון חינוכי במגזר שלו, זה הכל.
קשה  לצפות שדווקא הוא יהיה זה שיעשה מהפכה בשוק הדירות ושהוא בכלל יצליח לראות תמונה רחבה יותר מזו של צורכי המגזר שלו. מי שאמור להציל את המצב הוא מי שמינה אותו – ראש הממשלה נתניהו – והשאלה היכן הראש שלו יהיה, במה יחליט להתמקד והאם כוחו הפוליטי יעמוד לו מול תאוותם.

בניית חצי מיליון דירות חדשות (מהם דירות רבות להשכרה) חייב להיות חלק מקווי היסוד של הממשלה החדשה, אם לא... אנחנו בבעיה.

יוקר המחייה?

ראש הממשלה התחייב במסע הבחירות שלו לטפל ביוקר המחייה – נקווה שיכנס לנושא זה בכל הכוח. האם שר האוצר החדש ידע לנווט את האונייה לנושא זה או אף הוא יתעסק יותר בנושאים הקשורים למגזר הספציפי שלו? לפי המו"מ עם סמוטקיץ' המיועד לתפקיד - הראש שלו לא ביוקר המחיה כי אם ביוקרתו האישית. יש רק להתפלל שכשיכנס לתפקיד, משהו ישתנה.

הביטחון האישי?

נראה שנושא זה על סדר היום, תוכניות אין אבל כוונות יש בשפע. ניתן את הזמן והקרדיט למי שהבטיח לטפל בביטחון האישי והלוואי ויצליח.

מה עם הגיהנום התחבורתי?

על השר שיתמנה תוטל המשימה להוציא את המדינה מהפקק. מי זה יהיה? לאף אחד אין שמץ של מושג, כולל לא החתן המיועד כך שבשורה בתחום זה לא צפויה לצאת בקרוב.

בריאות?

מערכת הבריאות עמדה בראש סדר היום במשך קרוב לשנתיים על רקע משבר הקורונה, אך דעיכת המגפה סימנה גם ירידה משמעותית במידת העניין ותשומת הלב הציבורית. 

שר הבריאות החדש יצטרך להתמודד עם הבעיות שאפיינו את המערכת ורק הלכו והעמיקו, כאשר המרכזית שבהן היא המחסור החמור והקשה ברופאים. אם חשבתם שהיום אתם ממתינים זמן רב לרופא מומחה, לבדיקה חשובה או לניתוח, ובמיוחד אם לא שפר עליכם מזלכם ואינכם מתגוררים במרכז הארץ - זה רק ילך ויחמיר, כאשר רפורמה רחבה שתיכנס לתוקפה בשנת 2026 למעשה תאסור על קליטת רופאים שלמדו במדינות מסוימות ותהפוך את המחסור לקיצוני עוד יותר. 

בעבר מדינת ישרל הייתה הכי גאה במערכת בריאות ציבורית מתפקדת מהטובות בעולם. היינו  מדינה שחרתה על דגלה בעבר שלא להפקיר אף אזרח ולתת את הטיפול הרפואי המיטבי. אבל אט אט השיטה הופכת להיות כמו בתחומים אחרים - מי שישלם יותר יקבל יותר. 

חינוך:

השר הבא יאלץ להתמודד בראש ובראשונה עם המחסור באלפי אנשי צוות - ממנהלים ומורים ועד סייעות, יועצות חינוכיות, פסיכולוגים וקציני ביקור סדיר. 

הממשלה הקודמת הצליחה להעביר את נושא הגדלת השכר למורים וזה כבר צעד משמעותי לפריצת דרך אבל הבעיה הבוערת ומוציאה מהדעת היא שמשרד החינוך מנותק מהמציאות המשתנה, מנותק מעולמם של הילדים (שהם הלקוחות שלו)  והוא עדין תקוע אי שם בשנות ה 70 כאילו הוא בא לשרת פנסיונרים ולא את דור העתיד.

המערכת כפי שהיא בנויה היום - אינה מאפשרת גמישות ויצירתיות ובטח לא חדשנות.  מי ישנה את זה? השרה מירי רגב שמיועדת לתפקיד, או שראש הממשלה יעביר את המשימה לדמות כמו לניר ברקת, איש העולם הגדול.

חינוך חינם לגילאי 0 עד 3?

ראש הממשלה הבטיח לבצע משימה חשובה זו שתסייע רבות למגזר הכי דפוק היום במדינה ואלו הם הזוגות הצעירים.

תוכנית כזו תעלה מיליארדים והשאלה מה יהיו סדרי העדיפויות של הממשלה החדשה.

רווחה ואלימות במשפחה 

אחרי שנים ארוכות של הזנחה תקציבית, חוסר יציבות פוליטי מתמשך ושנתיים של מגפה עולמית בעלת השלכות חברתיות וכלכליות חמורות - תחום הרווחה זקוק להנשמה אינטנסיבית בממשלה הבאה. 

קצבאות הזקנה לא עלו באופן משמעותי 20 שנה. בממשלות האחרונות הנושא נדחק לשוליים והמחיר קשה מנשוא. 

עליית המחירים פוגעת בבתים רבים בישראל, וגורמת לכמות המשפחות המתמודדות עם אי-ביטחון תזונתי.

בנוסף, מאות אלפי נשים וילדים חיים כיום במעגל האלימות. התוכנית הלאומית למאבק באלימות במשפחה שאושרה כבר ב-2017 הייתה אמורה לצמצם את התופעה, אבל חוסר היציבות הפוליטי בשנים האחרונות גרם לכך שהיא מעולם לא תוקצבה במלואה.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה