הוקפא הקיצוץ במים לחקלאותהמאמצים הרבים של ראשי תנועות ההתיישבות, נציגי החקלאים ואנשי המועצות האזוריות הביאו לבסוף למהלך שלו קיוו רבים, בדמות המשך הקצאת המים בדומה לשנה האחרונה וקביעת מנגנון פיצוי במידת הצורך כפי שהונהג בעבר

מועצת המים החליטה אמש (ב') לאמץ את המודל שהוצע על ידי שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל, בתיאום עם משרדי האוצר והתשתיות, ולפיו תעמוד הקצאת המים לחקלאות במערכת הארצית ב-2018 על 280 מיליון מ״ק מים שפירים, שמהווים את הצריכה בפועל של 2017 ותוספת של 10 מיליון מ״ק נוספים בהתאם לביקושים מיוחדים.

הקצאה זו תיבחן הן בשימוע ציבורי באמצע דצמבר, והן לקראת סוף מרס 2018. אם מבחינה הידרולוגית יידרש במהלך השנה קיצוץ במים לחקלאות, קיצוץ זה יבוצע רק לאחר שיסוכם קודם לכן מתווה פיצוי לחקלאים הכולל גם מנגנון של ויתור מרצון כפי שהיה בשנת 2009.

האוצר יידרש לדון בקרוב בסוגיית הפיצוי לאזורים כמו הגליל העליון, שבהם ידוע כי כמות המים לא תספיק לצורכי החקלאות כולל המטעים, ואין להם פתרון של הזרמת מים מותפלים מכיוון שהם מתבססים על הנחלים ומנותקים מהמערכת הארצית. 

setImageBanner('ab86964a-fc84-46c1-85eb-8c57cfdf3c97','/dyncontent/2020/7/8/ff84e73f-9cf7-4359-bf08-bd8e3a57793e.jpg',8885,'',510,80,false,26409);

מנהל רשות המים, גיורא שחם, הודיע לחברי מליאת המועצה כי התחזית לחורף שחון נוסף חייבת להעביר לחקלאים מסר ברור וחד על המחסור הצפוי כדי שיוכלו להיערך למצב משברי זה בהתאם.

החלטת מועצת המים היא תוצאה של מאמצים קדחתניים שהחלו בעקבות הודעת רשות המים בפגישה עם נציגי החקלאים, שהתקיימה ערב יום הכיפורים, ולפיה השנה הקרובה צפויה להיות שנת בצורת ולכן עליה לקצץ במים לחקלאים ב-2018.

עוד נמסר כי מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד לא עומד בתחזיות לאחר שנקלע לשורת כשלים טכניים, ושמתקן ההתפלה באשקלון נקלע לבעיות בגלל הזרמת ביוב מרצועת עזה לים.

על פי משרד החקלאות הקיצוץ שהציעה הרשות היה אמור להיות בשיעור של 54% מסך המים לחקלאות, רובו במים שפירים וחלקו במי קולחין של השפד"ן. נציגי רשות המים טענו כי הקיצוץ הינו של 25% בהשוואה לצריכת המים בפועל של החקלאים, ללא קשר להקצאה מתוכננת.

בעקבות הודעת רשות המים קיימו החקלאים ישיבות מרתוניות עם אנשי משרד החקלאות, ורתמו את שר החקלאות למאבקם בקיצוץ המסתמן. לדברי מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, התברר למנהל רשות המים החדש כי קיים משבר חמור במשק המים, וזאת בניגוד למדיניות הרשות והאוצר בארבע השנים האחרונות לפיה אין מחסור במים בישראל בזכות יכולת ההתפלה של מי הים.

"הנחת המוצא בתיקון 27 לפיה אין מחסור במים והשאלה היא רק מחיר המים התפוגגה", אומר מאיר, "ועכשיו מתברר שחייבים להקים מתקני התפלה נוספים בניגוד לעמדת האוצר. בדיאלוג שהתקיים עם נציגי הממשלה הובהר שחייבים להקים מנגנון של פיצוי כספי לחקלאים, ולאפשר לחקלאים לוותר מרצון על מים במידה והמצב יחייב קיצוץ.

"משבר המים והחקלאות אינו משבר של החקלאים בלבד. זהו משבר של המדינה כולה. אני מברך על כך שהמדינה נרתמת למשימה הלאומית החשובה הזו. החקלאות הישראלית היא נכס לאומי. חקלאי ישראל נלחמים בשנים האחרונות בבצורת, בטרור החקלאי ובפתיחת השוק לייבוא אגרסיבי. זה הזמן לעשות סיבוב פרסה ולהציל את החקלאות והחקלאים של ישראל".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית הדגיש את תרומתו של נציב המים הנכנס, גיורא שחם לפתרון ואמר "שחם הוא איש מקצוע שנמצא בזמן הנכון במקום הנכון".

עוד אמר מאיר: "התאחדות חקלאי ישראל בראשות מזכ"ל ההתאחדות אבשלום (אבו) וילן ויו"ר ההתאחדות ומזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור ביחד עם כל תנועת המושבים, התנועה הקיבוצית, וחברינו ממרכז המועצות האזוריות שי חג'ג' ראש המועצה האזורית מרחבים וכרמל סלע ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, הסבירו במהלך הדיונים  לשרי החקלאות, האוצר והאנרגיה, כי לא ייתכן להעניש שנה נוספת את החקלאים בבצורת אלא לעשות את כל שאפשר לסייע להם להמשיך ולעבד את האדמות ולהתפרנס בכבוד.

"השרים אורי אריאל, משה כחלון ויובל שטייניץ היו קשובים אלינו והבינו כי עובדי האדמה בישראל הם מרכיב חשוב בחוסן התזונתי של ישראל וכי אסור להפקיר אותם לגורלם וכי החקלאות הישראלית היא  ערך שצריך לשמור עליו".

גם ח"כ איתן ברושי, יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, חיים ילין ועמר בר-לב נרתמו למאמץ למצוא פתרון למשבר. "במהלך החודשים הקרובים ייבחן משק המים ועל פי המצב יקבע האם לעדכן את המכסות. נאחל שנה גשומה", סיכם ברושי.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה