כיפת ברזל נפרסו בעקבות פיצוץ מנהרה בעזה - מה הסיכוי להתחממות הגזרה?לאחר שפוצצה מנהרת טרור חדשה מרצועת עזה סמוך לגדר המערכת וחמישה מחבלים נפצעו, נפרסו סוללות כיפת ברזל בדרום. האם בעקבות פעולת צה"ל הגזרה עלולה להתחמם?

כיפת ברזל

הפלסטינים ברצועת עזה מדווחים על חמישה פצועים בפיצוץ מנהרת הטרור שחדרה לשטח ישראל, ליד כיסופים. כאשר מצבו של אחד המחבלים קשה.

בעקבות יוזמת צה"ל, נפרסו סוללות של מערכת "כיפת ברזל" באזורנו ואזרחים העובדים באזור גדר המערכת פונו מהאזור.

לכאורה – רגע מכונן לקראת התחממות הגזרה, אך בפועל נראה שאין עניין לאף גורם להגיע לעימות, בוודאי לא בתקופה זו.

setImageBanner('58f7b08b-ff3d-4928-a744-69df51c474e3','/dyncontent/2020/7/8/ff84e73f-9cf7-4359-bf08-bd8e3a57793e.jpg',8885,'',510,80,false,26409);

השאלה שאין לה עדין תשובה ברורה היא - האם המנהרה נבנתה בידי חמאס או הג'יהאד האיסלאמי?
אם המנהרה נבנתה הייתה שייכת לג'יהאד, אזי יש סיכוי סביר שיהיה ניסיון להגיב בירי נקמה לאזורנו.
אך אם המנהרה שייכת לחמאס, נראה כי הם ימנעו מלהגיב בתקופה זו.

בימים אחרים, פיצוץ המנהרה היה גורר מידית תגובה מצד החמאס, אולם היום, המנהרה, שאותרה באזור חאן יונס, פוצצה ברקע הסכם הפיוס בין חמאס לפתח. כשלצדדים אינטרס להשיג הסכמות ולו למראית עין - כל התחממות של הגזרה תגרור בעקבותיה הפסקת השיחות ואיבוד שליטה על הנעשה בעזה.

בצה"ל אומרים- אנו ערוכים לכל תרחיש אך אין לנו כוונה להסלים את המצב. פעלנו בשטחנו בזמן שהצד השני מפר את הריבונות שלנו, כך שאין פה דילמה".

החמאס מצדו  עם הפנים לשיחות הפיוס - ב-21 בנובמבר יתכנסו פעם נוספת נציגי הפלגים הפלסטיניים בקהיר כדי לדון בסוגיית הפיוס ביניהם. אולם חזון הפיוס (בלחץ מיצרי מסיבי) שנועד לקדם מו"מ לשלום בין ישראל לפלסטינים, נראה מרוחק מאוד ואולי גם לא ריאלי, בין היתר בשל המחלוקות שלא נעלמו בין שני הארגונים.

החשד הוא שהפיוס יישאר בעיקר ברמת יחסי הציבור מבלי לוודא שבשטח יהיו לו השלכות דרמטיות נוסח ויתור חמאס על נשקו.

ייתכן שכל המגעים הללו שמנהלים המצרים, נועדו פחות כדי להשיג פיוס ויותר כדי להחזיר את הרשות הפלסטינית לרצועת עזה. זאת אולי מתוך תקווה שבעתיד הרחוק יותר יתאפשר משא ומתן בין ישראל לאש"ף על עתיד הגדה ועזה.

ובעניין המנהרה - בצה"ל אמרו כי עקבו זה תקופה אחר בניית המנהרה, שעוד לא הייתה מוכנה לפעולה, וכי זו "הפרה בוטה של ריבונות ישראלית שלא נאפשרהּ". על האמצעים הטכנולוגיים שאפשרו את הגילוי אין מפרטים בשל מגבלות צנזורה -  "זו הצלחה מבצעית של יכולות שהתחלנו להפעיל רק לאחר צוק איתן.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה