הפחתה בתעריפי המים ביישוביםבג"צ אישר את הסדר הפשרה שהושג בין רשות המים להתאחדות חקלאי ישראל וארגון עובדי המים, והביא להפחתה של כ-30 מיליון שקלים בשנה החל מ-2018

עתירה שהוגשה לבג"צ כנגד רשות המים בעניין התעריפים לצריכה ביתית בהתיישבות הכפרית הגיעה להסדר פשרה, לפיו תהיה הפחתה בתעריפי 2018 של כ-35 אגורות למ"ק עבור הכמות המוכרת.

כמו כן, תהיה הפחתה של כ-20 אגורות למ"ק עבור מים מעבר לכמות המוכרת. זאת נוסף על הפחתה שנעשתה ביולי האחרון לאור תיקון 27 לחוק המים. היקף ההפחתה הנוסף בעקבות הסכם הפשרה מסתכם בסכום של בין 30 ל-35 מיליון שקלים בשנה.

לפני כשנה וחצי הגישו כ-30 יישובים בהתיישבות הכפרית, בשיתוף פורום אגודות וספקי המים בארגון עובדי המים והתאחדות חקלאי ישראל, עתירה לבג"צ כנגד רשות המים בטענה לאפליה קיצונית בין הצרכנים השונים בישראל בקביעת תעריפי המים לצריכה הביתית.

setImageBanner('21b3e23d-335c-46e4-8488-4a6f73ab589c','/dyncontent/2020/7/8/ff84e73f-9cf7-4359-bf08-bd8e3a57793e.jpg',8885,'',510,80,false,26409);

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד לילך רזניק, נטען כי בשנת 2010, עם תחילתה של הרפורמה בתעריפי המים, נקבע לכל אחד מתאגידי המים והביוב תעריף שונה, המבוסס על תחשיבים ופרמטרים ספציפיים לו.

זאת בעוד שליישובים הכפריים המאוגדים במועצות האזוריות לא נערכו חישובים דומים, ולא נקבעו כללים לשם כך. לפיכך, נקבע כי תעריפי המים ליישובים אלה יעמדו על ממוצע התעריפים שנקבעו לתאגידי המים והביוב.

בשנת 2013 נקבע לספקים במרחב הכפרי (יישובי המועצות האזוריות) תעריף שונה, שהיה גבוה מהתעריף הגבוה ביותר שנקבע לתאגיד מים וביוב כלשהו, וחרג בשיעור ניכר מממוצע התעריפים שנקבעו לתאגידי המים והביוב. זאת ללא תחשיב וללא שום קריטריון ענייני, עם טענות של גורמים המעורבים בדבר לאפליה קיצונית של צרכני המים בהתיישבות הכפרית.

עוד נטען בעתירה כי מצב לא תקין ומפלה זה נמשך כבר מזה שנים, ולמרות התחייבויות מפורשות לתקנו, ממשיכה רשות המים לקבוע לספקי המרחב הכפרי תעריפים גבוהים מהממוצע שנקבע לתאגידים, שאינם מאפשרים לעמוד בעקרון המחיר האחיד למשתמש הסופי.

הסדר חשוב. וייסמן, צילום: אהובית קייזר

"במהלך הדיונים ביצע ארגון עובדי המים סקרים בעשרות יישובים בהתיישבות הכפרית. מנתונים שנאספו בנושא תעריפי המים המסופקים מאת מקורות, עלה כי בעוד שתעריף רכישת המים לצריכה הביתית מחברת מקורות על ידי הסקטור העירוני הינו 2.92 שקלים למ"ק, משלמים צרכני המגזר החקלאי מחיר גבוה בהרבה - 3.67 שקלים למ"ק", אמר ארז וייסמן, מנכ"ל ארגון עובדי המים.

"מדובר בתחשיב פשוט ושמרני המבטא סבסוד של לפחות 75 מיליוני שקלים בשנה של המגזר הכפרי את המגזר העירוני. נתונים אלה העידו על פער הולך וגדל בין תעריפי המים לצרכנים במרחב העירוני לבין הצרכנים במרחב הכפרי, זאת בניגוד גמור להחלטה על מחיר מים אחיד ותוך הפליה ברורה בין צרכני המים השונים.

"אני שמח שלאחר תהליך ממושך הצלחנו, בעזרתה של עו"ד לילך רזניק ובשיתוף עם ארגון מים לישראל, להגיע להסדר חשוב, שיביא להפחתת תעריפי המים למגזר הכפרי כולו וימנע את האפליה בין צרכני המים בהתיישבות החקלאית לבין הצרכן במגזר העירוני".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה