שלוש שנים לצוק איתן: תנופת פיתוח בעוטף עזה וגידול של עשרות אחוזים במספר התושבים



נתוני החטיבה להתיישבות שהוצגו בכנס תנופה וצמיחה של האזור מדגימים עד כמה השתפר מצבם של היישובים בעוטף השנים האחרונות בזכות השקעה כספית של מיליוני שקלים, ובזכות בואם של אלפי בני אדם להתיישב במקום למרות המצב הביטחוני המאיים

משרד החקלאות, החטיבה להתיישבות והמועצה האזורית אשכול קיימו היום (שלישי) כנס "תנופה וצמיחה בעוטף עזה" בקיבוץ כרם שלום לחיזוק ההתיישבות באזור. הכנס ציין באופן רשמי את חזרתה של החטיבה להתיישבות.

"החלוצים של שנת 2017". כרם שלום, צילום: חיים הורנשטיין

בכנס, שנערך על רקע המצב הביטחוני השורר באזור והתמקד בפיתוח היישובים למעלה משלוש שנים אחרי "צוק איתן", הוצגו נתוני הזינוק הדמוגרפי ותנופת הפיתוח בהשוואה למצב בימי המבצע.

setImageBanner('8a6eb682-f507-4942-999d-f6b37a3c38ed','/dyncontent/2020/7/8/ff84e73f-9cf7-4359-bf08-bd8e3a57793e.jpg',8885,'',510,80,false,26409);

על פי נתוני החטיבה להתיישבות, רשמה המועצה האזורית אשכול זינוק של 45 אחוזים בגודל האוכלוסייה, שבימי "צוק איתן" מנתה 10,658 נפשות. כיום היא מונה 15,545 בני אדם. 

עוד עלה מהנתונים כי היישובים הנמצאים מרחק של עד ארבעה ק"מ מהגבול עוברים מהפיכת פיתוח, החל מבריכות שחייה וגני שעשועים וכלה במבני ציבור, בכבישים ובתשתיות חשמל ומים חדשות.

בממוצע בכל יישוב שכזה מושקעים כשמונה מיליון שקלים. ביישובים המצויים בין 4 ל-7 קילומטר מהגבול מושקעים בממוצע כארבעה מיליון שקלים ליישוב.

"אני מצדיע לכם, התושבים, שנמצאים בחזית", אמר שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל. "אתם החלוצים של שנת 2017. לא סתם בחרנו לערוך את הכנס כאן בכרם שלום. אני שמח על כך שהחטיבה להתיישבות חזרה לפעול.

"נמשיך ללוות את היישובים תוך מאמץ גדול שתקציב 2018 יאפשר לחטיבה לפעול. זו אחריותנו. בנוסף חובה עלינו לחזק ולטפח את היישובים, ולהפוך אותם לגדולים וחזקים יותר תוך שיתוף פעולה מלא עם ראשי הרשויות. במקביל נמשיך לחזק את החקלאות תוך שימת דגש על שילוב הצעירים".

"אחרי צוק איתן זכינו למטריה תקציבית משמעותית שסייעה בתהליכי השיקום", הוסיף ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני. "אין ספק שככל שאנו משתכללים במרכיבי ההגנה שלנו, כך גם הצד השני מפתח את הארסנל שלו, מעל ומתחת לפני הקרקע, כמו שנוכחנו השבוע.

"כדי להמשיך לצמוח אנחנו חייבים את הביטחון ואת המשך התמיכה והסיוע. לא צריך עוד 'צוק איתן' כדי לפתח את עוטף עזה. העוטף הוא מקום אסטרטגי למדינת ישראל. חזית ההגנה על העורף״.

"העוטף הוא חזית ההגנה על העורף". גדי ירקוני (מימין) עם ניר מאיר ואורי אריאל, צילום: התנועה הקיבוצית

יו"ר החטיבה להתיישבות, גאל גרינוולד, שיבח את שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות בעוטף עזה עם החטיבה להתיישבות ואמר: ״מתיישבי גבול עזה הם גיבורים שהחטיבה גאה בהם ורואה חשיבות עליונה בחיזוק יישוביהם וצמיחתם הדמוגרפית. יישובי עוטף עזה מוכיחים שגם בימינו יש לציונות רייטינג גבוה״.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, אמר כי "‏כרם שלום הוא קיבוץ שהוא סמל. התנועה הקיבוצית, בשיתוף כל הגורמים, ימשיכו ויפתחו אותו.

"נסייע לבניית מרקם חברתי חזק ונכון שיעמוד איתן במקום הזה. כרם שלום יהיה המבחן. תנופת הפיתוח בכל ישובי עוטף עזה טרם הגיעה לכאן. אנחנו ניבחן ביכולתנו להצמיח ולייצב את הקיבוץ הממוקם בקצה הכביש".

"תנועת הקיבוץ הדתי שמחה בחזרתה של החטיבה להתיישבות לעבודה בכל המרחבים, ובפרט במרחב דרום ועוטף עזה", סיכם מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, "נמשיך להוביל יחד עם התק"צ והחטיבה קליטה, התיישבות וצמיחה בכרם שלום. נשמור על מגמות הצמיחה ביישובי התנועה בעוטף עזה ובמרחבי מועצה אזורית שדות נגב - בסעד ובעלומים".

בתום האירוע התקיים דיון פתוח של נציגי ומזכירי ישובי מרחב דרום עם שר החקלאות אורי אריאל והנהלת החטיבה להתיישבות, והונחה אבן פינה למבנה הממוגן בסמוך לבית הכנסת שמוקם בקיבוץ בימים אלה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה