ביום רביעי הבא, ה-27.12, אמור היה סמל אורון שאול לחגוג את יום הולדתו ה-24. אבל שאול, שנחטף לפני שלוש שנים, עדיין מוחזק בידי ארגון חמאס כשאין מידע מוסמך בנוגע למצבו.

"להביא למשפחה מנוחה". מרשק עם זהבה, צילום: אלבום משפחתי

ביום שישי, 29.12, יקיימו משפחת שאול והשותפים למאבק להחזרתו אירוע בפאתי קיבוץ כפר עזה, בראש הגבעה הצופה לשכונה שבה ניטש הקרב בצוק איתן שבמהלכו נחטפו הדר גולדין ואורון שאול.

בין הנוכחים באירוע, אותו יוזם ומפיק יואל מרשק (גבעת השלושה), יהיו גם ראשי רשויות, אמנים וחברי כנסת.

"אנחנו נתכנס מול ציר הכניסה של כוח גולני לרצועה, במקום שצופה על שכונת שג'אעיה היכן שהתפוצץ הנגמ"ש של הכוח עליו היו אותה עת שישה לוחמים שנהרגו במקום", מסביר מרשק.

"אורון עצמו, שהיה ליד הנגמ"ש, נחטף ומאז אין כמעט מידע רלבנטי על מצבו. היו תחקירים שהצביעו על מותו הוודאי, אבל עולים גם סימני שאלה לפיהם אולי רק נפצע קשה. כך או כך אנחנו דורשים את החזרתו, חי או מת, לביתו שבפוריה עילית.

"יו"ר העבודה, אבי גבאי, הבטיח את השתתפותו נוסף על השר איוב קרא, ראשי רשויות משדרות ומחוף אשקלון, מח"ט גולני ונציגי המשפחה יחד עם האמא זהבה.

"השחקנית ליאורה ריבלין תקרא קטע והזמר עידן חביב ישיר. הרמקולים שישמיעו קולות להחזרת אורון שאול יופנו גם לעבר הרצועה, בדומה למה שעשינו במקרה של גלעד שליט, וגם שם יוכלו לקבל את המסר.

"הקריאות יופנו גם לתוך ישראל, כדי שקובעי המדיניות יקומו ויעשו מעשה, לרבות כניסה למו"מ על השבת אורון שאול ואולי על החזרת מחבלים בתמורה לכך. גם חברי קיבוצים רבים פעילים בשדולה שהוקמה לשם כך".

המשפחה החליטה בעזרתכם לקיים את האירוע לאור הייאוש שלה מהמערכת המדינית?

"עצם קיום האירוע של יום ההולדת לאורון שאול מהווה סטירת לחי למערכת. המשפחה פונה מעל ראשה של מערכת הביטחון והממשלה לחמאס, ומבקשת לנהל מו"מ. לפני חצי שנה כבר התנהל מו"מ כזה, ואז הוא פוצץ לאחר שהארגון דרש שחרור 250 מחבלים רק עבור מידע על מצבו של שאול.

"בדרגים הגבוהים הוחלט שלא לשחרר ולו מחבל אחד, וכך נשאר המצב כפי שהיה. אני נזכר גם בימים אחרים, אז שוחררה קלטת שבה דיבר גלעד שליט בתמורה לשחרור 30 מחבלות מהכלא הישראלי.

"הייתי גם בדיוני בג"צ עם המשפחה כדי לקבל תחקירים על אורון שאול וגורלו, ובדיון האחרון קבע בית המשפט שיש למנות מגשר שיפגיש בין המשפחה למדינה. המשפחה הציעה שמות של שופטים בדימוס שיעשו זאת, אבל המדינה פסלה את כולם על הסף. זה המקום שבו אנחנו מצויים כעת".

והאירוע הזה, מלבד הסמליות שבו, יוכל לסייע?

"לפחות בנוגע לדעת הקהל והנראות הציבורית. במקביל נמשכים המאמצים, גם בארץ וגם כלפי גורמים בחו"ל, להביא למשפחה האומללה הזו קצת מנוחה ולעשות איתה ועם הלוחם צדק מאוחר. עוד ישמעו אותנו. לא נניח לעניין עד שיימצא פתרון".