נזקי מזג האוויר בשבוע החולף לחקלאים: 14 מיליון שקליםלמעלה מ-1,000 פניות הגיעו לקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות מתחילת חודש אפריל, שהצביעו על פגיעה בכ-30 אלף דונם של גידולי פלחה שחלקם הושמד כליל. עדיין לא ברור איך ישפיעו הנזקים על מחירי הפירות בקיץ

מזג האוויר החורפי שפוקד בימים האחרונים חלקים נרחבים במדינה ואיתו הגשמים המאוחרים, גרם לנזק של למעלה מ-14 מיליון שקלים לחקלאים. כך עולה מנתונים ראשונים שפרסמה קנט – הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות.

נערכים לנזק חמור יותר. נקטרינה שניזוקה מברד ברמת הגולן, צילום: מעריכי קנט

מהנתונים עולה כי מתחילת חודש אפריל התקבלו בקנט למעלה מ-1,100 הודעות נזק מחקלאים, מחציתן בגין נזקי סערה, גשמים מרובים וברד.

הגשמים פגעו בכ-30 אלף דונם של גידולי פלחה שחלקם הושמד כליל, מפני שהליך הייבוש של הפלחה לא מאפשר לכסות את התוצרת ולהגן עליה מפני הגשמים המאוחרים.

נזקים נוספים נגרמו ממספר אירועי ברד וסערה שפגעו במטעי הנשירים בפירות הקיץ כגון דובדבנים, נקטרינה אפרסק, שקד תפוח ושזיף, בעיקר בצפון הארץ. פגיעות נוספות נרשמו בגידולי גפן, יין וירקות בשטחים פתוחים. עדיין לא ברור איך ישפיעו הנזקים על מחירי הפירות בקיץ הקרוב.

בקנט מציינים כי בעקבות מזג האוויר החורפי שהחל בשעות הבוקר כבר התקבלו בחברה הודעות נזק מאזורים שונים בארץ ובמידה ותתאמת התחזית הסוערת, היקף נזקי מזג האוויר לחקלאים באפריל יהיה גבוה ביותר.

עוד מציינים בקנט כי ביטוח נזקי הטבע הממשלתי של החברה מכסה את רוב הנזקים, מה שמבטיח שהחקלאים לא יספגו נזקים כלכליים משמעותיים.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה