ממה הופתעו השגרירים בביקורם בעוטף עזה ?20 דיפלומטים משגרירויות שונות בישראל סיירו הבוקר(ב) באזור עוטף עזה עם המנכ"ל הישראלי של "אקופיס", גדעון ברומברג ועם סוזי דורינג-פרסטון, מנהלת בכירה בקרן קונרד אדאנואר הגרמנית.
הדיפלומטים למדו על הסכסוך הערבי ישראלי מקרוב ולאחר מכן התארחו במועצה האזורית חוף אשקלון ושמעו ממקור ראשון על ההתמודדות עם המשבר הביטחוני-תברואתי מכיוון הרצועה.

 הדיפלומטים, חלקם חדשים וחלקם ותיקים, הם נציגי מדינות שונות כמו ארה"ב, פולין, פינלד, בלגיה, האיחוד האירופי ועוד. הם הגיעו ללמוד על סוגיות המים, השפכים והאנרגיה בהיבט חוצה גבולות ועל האתגרים והסכנות של תושבי העוטף- ביטחונית ותברואתית.

כזכור, מלבד איום הטילים על אזור עוטף עזה, המועצה האזורית חוף אשקלון נדרשה בשנים האחרונות למציאת פתרונות עם בעיית שפכים חמורה, כאשר ביוב גולמי מהרצועה עושה דרכו אל נחל שקמה או לחופי הים ובכך נגרם מפגע תברואתי.

הדיפלומטים ביקרו במהלך היום בארבע נקודות תצפית שונות: בחוף זיקים- שם נחשפו לראשונה על הזיהום שמגיע לשם מעת לעת ולמדו על האתגר הגדול של המתקן לטיהור השפכים ברצועה וסגירת מתקן ההתפלה.

לאחר מכן ביקרו במחסום ארז כדי להבין כיצד מגיעים השפכים מרצועת עזה. משם המשיכה המשלחת לאנדרטת החץ השחור ומשם הגיעו למועצה האזורית חוף אשקלון.

 אקופיס

בחדר הישיבות במועצה קיבלו סקירה על המועצה ויישוביה, על ההתמודדות הביטחונית ועל המורכבות התברואתית. לדברי סוזי דורינג-פרסטון, מנהלת בכירה בקרן קונרד אדאנואר:  "הסיור היה תרומה חשובה להבנת אתגרי יום יום עמם מתמודדות הקהילות בעוטף עזה וסוגיות מים שפכים ואנרגיה בין ישראל לרצועה ושראוי לקדמן. במועצה האזורית חוף אשקלון קיבלנו הבנה מוחשית של מורכבות התמודדות עם סוגיות אלו".

 צילום : יאיר הרוש

גדעון ברומברג, מנכ"ל ישראלי של אקופיס מזרח התיכון: "הסיור והשיחה של נציגות המועצה עם הדיפלומטים אירופיים וצפון אמריקאים העבירו מסר, לפיו המועצה המחויבת למציאת דרכים לקידום פתרונות למפגעי שפכים מים וסביבה המאיימים על תושבי העוטף ורצועה כאחד וקידום מיזמי פיתוח כלכלי שונים".

"אקופיס"

 הוא ארגון ייחודי המפגיש פעילי איכות סביבה ישראלים, ירדנים ופלסטינים במטרה לפתח ולחזק את שיתופי הפעולה בתחומי שימור הסביבה בדגש על מקורות המים באזור.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה