צה"ל פגע בעוצמה רבה בתשתיות החמאס והערכת מצב ע"פי הרמטכ"ללאחר שהחלה סלמה בדרום עקב חייל צה"ל אביב לוי ז"ל שנורה למוות מירי צלפים של החמאס, אמר גורם מדיני בכיר כי "חמאס ספג מכה קשה וביקש הפסקת אש תוך שהוא מתחייב להפסיק את טרור האש"

התקיפה של צה"ל החלה בעקבות הלוחם שנהרג בעת שהיה בסיור ובעקבות הירי לעברו התפתחו חילופי אש בגבול עזה, שבהם נהרגו ארבעה מחבלים, חברי הזרוע הצבאית של חמאס. בצה"ל אמרו כי הלוחם, שהיה עם אפוד קרמי, נהרג מקליע שפגע בחזהו. תחילה הוזעק מסוק לפנותו כשמצבו מוגדר קשה, אך מותו נקבע בשטח.

ולכן  צה"ל החל לתקוף ופגע בעוצמה רבה ברצועת עזה. התקיפה בוצעה על ידי מטוסי קרב בהם הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס.
הושלמה תקיפה של כ- 25 יעדי טרור במפקדת גדוד חאן יונס של ארגון הטרור חמאס, בדרום רצועת עזה. בתקיפה הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות.

סרטון הממחיש את התקיפה : 

דובר חמאס  הודיע  בליל שישי כי הארגון הסכים להפסקת אש עם ישראל בעקבות ההסלמה החמורה הוא אמר "הודות למאמצים של מצרים והאו"ם הסכמנו להשיב את הרגיעה לאזור לאחר ההסלמה".

למרות אחרי שבלילה נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין ישראל לחמאס נחת בלון תבערה בקיבוץ נחל עוז ופגע ברפת . לוחמי האש בסיוע אנשי קק"ל ורשות הטבע והגנים פעלו על מנת להשתלט על הדליקה. בין השאר ניצת מתבן מלא בבלות בשטח הקיבוץ. 

צילום דרום שחור פרויקט הצילום הגדול

צילום קבוצת דרום שחור- פרויקט הצילום הגדול

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סיים לפני זמן קצר סיור והערכת מצב במעבר כרם שלום, יחד עם מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי אדם ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו-רוקון

שר הביטחון ציין  "בוקר טוב ושבוע טוב לכולם, עכשיו סיימנו הערכת מצב לגבי העברת סחורות כאן במעבר כרם שלום. תושבי עזה חייבים להבין שכל עוד בצד שלנו יש בלוני תבערה ויש שריפות, גם שם בצד שלהם החיים לא יחזרו לשגרה ולנורמליות. ראינו אתמול את היום הרגוע ביותר, אולי מאז ה-30 במרץ. לכן המסר שלי לתושבי עזה הוא: אחריות, והמפתח בין היתר זה הלחץ שאתם, תושבי עזה, תפעילו על הנהגת החמאס".

אם היום ומחר יימשך המצב כפי שהיה אתמול, אז ביום שלישי נחזיר כאן בכרם שלום את החיים למתכונת הרגילה וגם את מרחב הדיג נחזיר לאותם מרחקים כפי שהיו קודם. אבל המפתח זה שקט, רגיעה, אפס בלוני תבערה, אפס חיכוך על הגדר ואפס רקטות או חס וחלילה ירי. אני מקווה שמחכים לנו יומיים רגועים." ש: האם ישראל עושה איזשהם צעדים לעזור לתושבים בעזה כדי לממש את מה שאתה אומר בעצם?

"אנחנו גם היום למרות המצב המורכב ולמרות התבערה והשריפה שראינו במקומות כאלו ואחרים אצלנו, עדיין ממשיכים להעביר מזון ותרופות. איננו יכולים לעשות מעבר לכך וכמו שאמרתי לגבי ייצוא סחורות, טובין, חקלאות, טקסטיל, כל הדברים האלו, אך ורק במידה ויישמר שקט מוחלט בצד שלנו, לא בלונים, לא עפיפונים ולא פרובוקציות.

"אין כרגע שום כוונה להכניס פועלים, אנחנו רחוקים מכך, וכמו שאמרתי הכל תלוי בצד השני."

"בימים אלו עוברות בממוצע כ-140-143 משאיות ביום. בשיא היו עוברות פה 1,000-1,100 משאיות ביום. אז זה כל ההבדל ושכל אחד בצד השני יעשה את החישובים שלו."

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה