האם הגיע הסוף לשיעורי הבית ? מהפכה של מערכת החינוךכל תלמיד חלם בשלב מסוים שלא יהיו שיעורי בית, ונראה שגם המורים לא רואים בהם יעילות ועכשיו לקראת שנת הלימודים שתיפתח בעוד כחודש, ממליץ משרד החינוך למורים על "מפתח זמנים" חדש להכנת שיעורי הבית - בעליה הדרגתית של עשר דקות לכל שכבת גיל.

במשך שנים הגיעו מתלמידים והורים רבים תלונות על כך ששיעורי הבית הם בזבוז זמן. תלמידים מגיעים מותשים מבית הספר ובתוספת שיעורי הבית, לא נשאר שום זמן פנוי. גם ההורים מתלוננים על כך שלפעמים זה כבר מגיע למצב שהם אלו שצריכים לעשות את שיעורי הבית וזה לא מועיל בשום דבר.

כאשר משרד החינוך שמע את התלונות, הוא החליט לתת עצמאות לכל בית ספר להחליט מה מתאים לו ולתלמידים שלו בנושא, אבל גם כאן הייתה ביקורת רבה מצד התלמידים, ההורים והמורים ולכן משרד החינוך דנים על מנת להחליט על הנחיות חדשות שיועברו לכולם.

לפי ההמלצות החדשות קובע שר החינוך , שתלמידי כיתה א'  יקבלו שיעורי בית אשר יצריכו עבודה של עשר דקות בממוצע, וככל שיתקדמו בשכבת הגיל יורחב טווח הזמן בעשר דקות נוספות. המשמעות היא שבכיתה ו', למשל, יינתנו שיעורי בית המתאימים לשעה שלמה.

הרעיון בבסיסו היא להימנע מלתת שיעורי בית כהשלמה של החומר הלימודי, הכוונה לחומר שהתלמידים לא הספיקו ללמוד בכיתה, ונוסף על כך, לשים דגש על כך שלשיעורי הבית יינתן משוב. במשרד החינוך אף ממליצים לדאוג שתהיה התאמה בין שיעורי הבית שנתנו המורים המקצועיים - זאת כדי למנוע עומס.
במסגרת ההמלצות  ממליצים באגף לחינוך יסודי, בראשותה של אתי סאסי, כי בכיתות הנמוכות - א'-ב' - התלמידים יקראו ספר במשך 10 דקות או ישחקו במשחקים שקשורים ליצירת מילים. בכיתות הגבוהות יותר - ה'-ו' - ההמלצה היא לקרוא במשך כחצי שעה. אפשרויות נוספות הן לנצל את הטלפונים החכמים ואת המצלמה שבהם כדי לסייר בסביבת המגורים ולצלם מבנים וחפצים בעלי צורות גאומטריות הנלמדות בכיתה, ולחלופין לערוך ראיון עם אחד מבני המשפחה על נושא שנלמד בכיתה.

התומכים בשיטה החדשה  מציגים מחקרים שנעשו בעולם והוכיחו כי אין קשר בין רמת ההצלחה של תלמידים לבין מתן שיעורי בית.

מנגד סבורים מהתגדים לרעיון, וטעונים  כי ביטול שיעורי הבית יצור פגיעה ברמת ההשקעה ובמסוגלות ההשקעה של התלמיד בחומר הנלמד. לטענתם  שיעורי בית מאפשרים להורים להתעדכן במצבם הלימודי של הילדים ובמידה והדברים נעשים בצורה נכונה הם גם מאפשרים יצירת קשר בינאישי בין ההורים לילדיהם.

 נראה כי לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה יתקיים דיון ציבורי בנושא. 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה