מקרה המוות מקדחת הנילוס המערבי באשדוד: כך תזהו את סימני המחלהבמשרד הבריאות לא דיווחו לציבור על מקרה המוות מקדחת הנילוס המערבי שאירע באשדוד לפני שלושה שבועות וחצי. לפני שבוע וחצי הזהרנו כאן ביישובניק נט מפני התפשטות הקדחת ברחבי הארץ, עוד בטרם ידענו על מקרה המוות באשדוד. האם יש סיבה לדאגה? כך תזהו את סימני הקדחת, שנכון להיום אין לה חיסון

היתוש שמעביר את הנגיף - צילום: הגר סבטי רשות הטבע והגנים

קשיש בן 76, תושב אשדוד, נפטר לפני כשלושה שבועות וחצי לאחר שנדבק בקדחת הנילוס המערבי. החולה אושפז מונשם ומורדם במצב קריטי במשך כשבוע. המקרה לא דווח לציבור ומשרד הבריאות לא הוציא כל הודעה מסודרת לתקשורת.

לפני כשבוע, בעקבות הודעה של המשרד להגנת הסביבה כי הוציא מכתב לרשויות המקומיות למיגור יתושים בתחומן, הזהרנו כאן ביישובניק נט מפני התפשטות הקדחת ברחבי הארץ. 

יישובניק נט עושה סדר בסימני המחלה ומה ניתן לעשות על מנת להתגונן מפני היתושים שמעבירים את המחלה:

מהי קדחת מערב הנילוס?
מחלה קלה מאוד, בדרך כלל, דמויית שפעת, החולפת מאליה. תקופת הדגירה, מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה היא 5-21 ימים (בדרך כלל 6 ימים) והמחלה נמשכת, לרוב, 3-6 ימים.

סימני המחלה
חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים.

סיבוכים נדירים אפשריים הם: דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח. לעיתים נדירות מסתיימת המחלה במוות (כפי שקרה באשדוד).

גורם המחלה
קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) היא מחלה, הנגרמת על-ידי נגיף קדחת מערב הנילוס ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים על-ידי עקיצת יתוש, שניזון מעופות נגועים. בארץ, המחלה מועברת בעיקר על-ידי יתושי Culex pipiens ו- Culex perexiguus. תקופת שיא של פעילות הנגיף בארץ היא בין אמצע אוגוסט לאמצע אוקטובר.

לא קיים כיום חיסון נגד קדחת מערב הנילוס ולכן קיימת חשיבות רבה להימנעות מעקיצות יתושים.

כיצד להתגונן בפני עקיצות
יש לנקוט באמצעי ההתגוננות בשעות החשיכה (משקיעת החמה ועד לזריחתה), שהן שעות הפעילות של היתושים. קיימים אמצעים רבים להתגוננות: לבוש ארוך, התקנת רשתות בחלונות ושימוש במאווררים. בנוסף, קיימים גם אמצעים כימיים כגון: תכשירים דוחי יתושים למריחה על הגוף, מלכודות משיכה ופיזור תכשירים בחלל. 

מה לעשות אם נעקצתי?
יש לנהוג כבכול עקיצה אחרת. במקרה הצורך ניתן למרוח על מקום העקיצה חומר המרגיע את תחושת הגירוד. במקרה של תגובה אלרגית חריפה או זיהום משני יש לפנות לרופא. במידה ו-5 עד 21 ימים לאחר העקיצה, מתפתחת מחלת חום דמוית שפעת, יש לגשת לרופא המטפל לצורך אבחון וייעוץ.

מהם סימני האזהרה הדורשים פנייה למיון לאחר עקיצת יתושה?
  • חום ממושך מעל שבוע.
  • הקאות מרובות בכל ניסיון שתייה.
  • אי מתן שתן מעל 10 שעות.
  • נשימות מהירות (מעל 20 בדקה במבוגר, מעל 40 בדקה בילד).
  • ירידה במצב ההכרה.
  • רתיעה מאור.
  • כאבי ראש חריגים בעוצמתם או כאלה המעירים משינה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה