המשרד להגנת הסביבה באזהרה נוספת בעקבות התפשטות יתושים נושאי קדחת הנילוס המערבינגיף קדחת הנילוס המערבי ממשיך להתפשט ברחבי הארץ. באזורינו אובחנו כבר 4 חולים שסבלו מתסמיני הקדחת, אחד מהם נפטר בבית החולים אסותא באשדוד. המשרד להגנת הסביבה מוציא אזהרה השבוע, זאת בעקבות המשך התפשטות הנגיף. עד כה אובחנו 89 מקרים של הדבקות בקדחת, כמו כן עליה גם במספר החיות שנגועות בנגיף

היתוש שמעביר את הנגיף - צילום: הגר סבטי רשות הטבע והגנים

בבדיקות שגרתיות שמקיים המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם משרד הבריאות, ממשיכים להימצא יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס באזורים רבים בארץ. המשרד מציין, כי עובדה זו מצביעה על נוכחות של הנגיף בכל הארץ – גם באזורים שלא נדגמו – ומחדד את ההנחיה כי על כל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן.

עד לתאריך 2/9/2018 אובחנו 89 חולים בקמ"ה בישראל, מתוכם 34 משוערים. בשבועות האחרונים ישנה עליה ניכרת בהיקף התחלואה באנשים בעיקר לאורך מישור החוף והשפלה. עלייה משמעותית נצפתה גם במספר מקרי תחלואה בבע"ח בהשוואה לשנים האחרונות ויתושים חיוביים נמצאו ב- 19 מקומות ברחבי הארץ.

כזכור, באשדוד נפטר בחודש אוגוסט חולה כתוצאה מהדבקות בקדחת. שני מקרים נוספים התגלו בישוב גן יבנה ומקרה נוסף בביצרון. בניצנים התגלה שחף שהוא חולה בקדחת, לה אין מרפא.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם. 

המשרד קורא לציבור לדווח לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. באזורים שבהם התגלה נגיף קדחת מערב הנילוס בדגימות שביצע המשרד להגנת הסביבה, מתקיים פיקוח מוגבר בשיתוף פקחים מרשות הטבע והגנים כדי להפחית ככל האפשר את סיכוי העברת הנגיף לאדם ולשמור על בריאות הציבור.

כדי למנוע התפתחות יתושים, יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בשטחים הפתוחים, בבית ובסביבתו, והציבור הרחב יכול להתגונן מפני העקיצות, בין היתר, באמצעות התקנת רשתות בחלונות ומריחת תכשירים דוחי יתושים. כמו כן, על הציבור לדווח לרשיות על כל מפגע יתושים הנמצא בשטחן, לצורך הטיפול היעיל והמהיר ביותר בתופעה.

לזיהוי סימני הקדחת - כנסו כאן!

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה