"ותרא אותו כי טוב הוא" - על פרשת שמות

$(function(){setImageBanner('830a66d0-ff02-43f1-9094-d1911688ba02','/dyncontent/2024/1/28/f34525b5-f376-48c6-be90-d4e13cfb7b8e.jpg',17405,'אסותא אייטם כתבה ',525,78,false,26861,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

גדול יום הלידה מיום המוות, שאפילו חלו שני האירועים באותו יום בחודש, כדוגמת משה שנולד בז' באדר ונפטר בז' באדר, יום הלידה עמד להם לישראל להינצל מגזירת המן

מאת הרב מאיר אבוטבול, מנהל בית משיח חב"ד בת ים.

השבוע אנו קוראים על לידתו של משה רבנו. חז"ל מגלים, שהוא נולד בשבעה באדר וביום זה גם נפטר. בהקשר זה מסופר בגמרא, שהמן הרשע הפיל גורל בין חודשי השנה, כדי לבחור את החודש לביצוע גזירת ההשמדה. "כיוון שנפל פור בחודש אדר, שמח שמחה גדולה. אמר: נפל לי פור בירח שמת בו משה. ולא היה יודע שבשבעה באדר מת, ובשבעה באדר נולד". ומפרש רש"י את טעותו: "כדאי הלידה שתכפר על המיתה".

מדברי הגמרא משמע, שאכן יום המוות היה יכול להניח מקום לגזירת המן, וטעותו הייתה שלא ידע שמשה רבנו גם נולד באדר, ויום הלידה מכפר על יום המיתה.

הדבר מעורר שאלה: הלוא נאמר "טוב... יום המוות מיום היוולדו", ומסביר המדרש מדוע יום המוות טוב מיום לידתו של אדם: "ביום שנולד בו, אין אדם יודע מה מעשיו", ואילו בפטירתו של צדיק אנו יודעים ש"יצא מן העולם בשלום". מהי אפוא מעלתו של יום לידת משה רבנו, שיש בכוחו לכפר על יום מיתתו?

הסבר הדבר טמון בייחודו של משה רבנו גם לגבי צדיקים אחרים. כשנולד משה נאמר: "ותרא אותו כי טוב הוא", ואומרים חז"ל: "בשעה שנולד משה, התמלא הבית כולו אור". 'בית' רומז לגוף, שהוא ביתה של הנשמה. ואצל משה רבנו, מיד בלידתו היה ה'בית' - גופו הגשמי - מלא אור.

צילום: shutterstock-

בדרך-כלל, הגוף הגשמי מסתיר את הנשמה, ותפקידו של האדם בחייו הוא להסיר את ההסתרים של הגוף ולגלות את הנשמה. זהו יתרונו של "יום המוות" על "יום היוולדו", שאז אנו יודעים כי האדם הצליח לגלות את אור נשמתו ולהסיר את הסתרות הגוף; אולם אצל משה רבנו האירה הנשמה בלי שום הפרעות מיד עם לידתו.

אמנם גם אצל משה רבנו עצמו יש יתרון ביום המוות על יום הלידה. היתרון הוא בכך, שביום הלידה נמצאות כל מעלותיו וסגולותיו בכוח ועדיין לא באו לפועל, ואילו שלמותה של עבודת משה רבנו באה לידי ביטוי רק בשעת הסתלקותו.

ועל-אף זאת, דווקא אצלו יש יתרון מיוחד ביום הלידה על יום המוות, מבחינת אור נשמתו הבלתי-מוגבלת והבלתי-נתונה לשינויים. אור זה מוכיח את עוצמתה של נשמתו הגדולה, ששום דבר אינו יכול להסתירה.

עתה יובן מדוע דווקא יום לידתו של משה רבנו הפר את גזירת המן. יום ההסתלקות מבטא בכל-זאת עניין שלילי - הפסקת החיים הגשמיים בעולם הזה. מכאן היה יכול להשתלשל שורש ומקור לגזירתו של המן.

אולם מאחר שבחודש אדר גם נולד משה, "כדאי הלידה שתכפר על המוות" - יום הלידה 'מכפר' ומסיר את הצד השלילי של יום המוות. יום לידתו של משה מבטא את אין-סופיותה של נשמתו, שאינה משתנה על-ידי נסיבות חיצוניות כלשהן. לכן, גם העובדה שמשה רבנו מת, אינה פוגמת בהארת נשמתו ובזכות הנצחית שהוא מעניק לעם-ישראל עד סוף כל הדורות.

מעובד משיחת קודש הרבי שליט"א מליובאוויטש מלך המשיח.

יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה